Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Psychologia zdrady

Psychologia zdrady
Czy w dzisiejszych czasach dochowanie małżeńskiej wierności jest rzeczywiście takie trudne?... (Fot. Thinkstock)
Temat stary jak świat. Ludzie wciąż zdradzają - zdarza się to nawet w przypadku par, które z pozoru są dobrane jak dwie idealne połówki jabłka. Dlaczego tak jest?
Reklama

Zdrady się zdarzają - i to częściej niż myślimy. Monogamia jest ideałem dla tradycjonalistów, jednak rzeczywistość wykazuje, że jeden na pięciu dorosłych Brytyjczyków jest zaangażowanych w romans.

Najczęściej zdarza się to wśród mężczyzn, którzy skłonniejsi są do zdrady z koleżankami z pracy. Z kolei kobiety romansują z osobami, które wybierają wśród swoich przyjaciół.

W dobie internetu, stron randkowych i serwisów społecznościowych nietrudno znaleźć osobę, z którą można wykonać "skok w bok". 

Dlaczego zdrady tak bardzo nas pociągają?

Coach ds. związków Dee Holmes odkrywa najczęstsze emocjonalne powody, dla których oddalamy się od swoich partnerów/partnerek.

Z żalu

Niektórzy zdradzają z powodu rozgoryczenia - relacjonuje Holmes na łamach "The Independent". Kiedy ktoś czuje się zaniedbany w związku, ponieważ druga połówka spędza zbyt wiele czasu w pracy i nie poświęca tyle uwagi, ile potrzeba, sytuacja taka może doprowadzić do związku pozamałżeńskiego jako forma odzyskiwania kontroli.

Ten powód, który może prowadzić do zdrady, jest interpretowany jako wołanie o pomoc i jest świetnym przykładem na to, że w związku partnerzy mają problem z komunikacją.

Mężczyźni zdradzający swoje partnerki najczęściej nie angażują się emocjonalnie w "związki" ze swoimi kochankami. Z kobietami jest inaczej... (Fot. Thinkstock)

Seksualna satysfakcja

Można się spodziewać, iż jeśli para nie uprawia seksu lub występują problemy w sypialni, może dojść do tego, że jedna ze stron będzie szukać seksualnej satysfakcji gdzie indziej. Jest to bardzo powszechny powód do zdrady i jest często łączony z ilością innych bodźców, tj.: zaniedbanie, które Holmes tłumaczy regularnym następstwem seksualnego zaniedbania.

Okazja

Dla niektórych zdrada jest jedynie formą dodawania do związku pikanterii, tj. jeden z partnerów znudzony byciem w związku z błahych przyczyn szuka sposobu na odnowienie pasji erotycznych. Niektórzy traktują związki jak grę wideo - przyznaje Holmes - i dla tych osób niewierność jest niczym więcej jak manifestacją osoby z tendencjami oportunistycznymi.

Nuda i ciekawość mogą również doprowadzić do tego stanu.

Brak pewności siebie

Kolejną powszechną tendencją do cudzołożenia następuje wtedy, ktoś ma niskie poczucie własnej wartości. Chęć bycia znowu młodym jest czynnikiem, który motywuje wielu zdradzających szukających młodych partnerów/partnerek, aby przywołać ciepłe chwile.

Seryjni zdradzacze

Dla niektórych ludzi monogamia jest przereklamowana i będą zdradzać, dopóki będą mieli taką możliwość. Niektórzy nie potrafią żyć z myślą, że będą mieli do końca swojego życia tylko tę jedną osobę. Można tę pozycję zamieścić w przedziale z takimi czynnikami jak problemy z przywiązaniem, fobia bycia z drugą osobą, czy uzależnienie od seksu.

Czy zdradzają tylko mężczyźni? Oczywiście, że nie. Tylko trzeba pamiętać, że o ile o takim mężczyźnie mówi się pobłażliwie "kobieciarz", zdradzające przedstawicielki płci pięknej określa się mniej cenzuralnymi słowami. 

Dr Shirley Glass i dr Thomas Wright - jedni z najbardziej znanych ekspertów od niewierności na świecie - badali zależność pomiędzy szczęściem małżeńskim a kontaktami pozamałżeńskimi. Ku swojemu zdziwieniu odkryli oni, że stopień satysfakcji z małżeństwa nie wpływa na prawdopodobieństwo dopuszczenia się zdrady przez mężczyznę. Aż 56% mężów, którzy mieli romans, oceniało swoje małżeństwo jako "bardzo szczęśliwe".

Współczesna technologia sprzyja zdradzającym... (Fot. Thinkstock)

Wpływ zdrady na szczęście małżeńskie jest inny dla kobiet i mężczyzn. Istotne jest też, kiedy w czasie trwania związku pojawia się romans. Na ogół zadowolenie z małżeństwa wykazuję tendencje spadkową wraz z upływem czasu. Jak dowiodły badania, jedynym wyjątkiem od reguły, była sytuacja, gdy mężczyzna nawiązywał kontakty pozamałżeńskie. W przeciwieństwie do innych ci mężczyźni byli wyjątkowo zadowoleni ze swoich małżeństw przez cały okres ich trwania. Zależność ta nie występowała jednak wówczas, gdy romans pojawił się na początku małżeństwa. W takich wypadkach zdrada na ogół sygnalizuje tragedię i wynika z ogromnego niezadowolenia mężczyzny ze związku. Jednakże wielu mężczyzn żyjących w szczęśliwych związkach nawiązuje romanse. 

U kobiet wygląda to inaczej. Większość z tych, które dopuściły się zdrady, twierdziła, że były nieszczęśliwe w swoich małżeństwach. Ta różnica pomiędzy płciami wyraźnie wskazuje na to, że romanse spełniają inne funkcje adaptacyjne u kobiet i mężczyzn. Zdrada mężczyzn jest z natury czysto seksualna, natomiast niewierność kobiet ma podłoże emocjonalne. Jak wynika z badań Shirley Glass, 44% mężczyzn, którzy dopuścili się zdrady, nie stwierdzało żadnego emocjonalnego zaangażowania w związek z kochanką lub określało go jako niewielki. W przeciwieństwie do mężczyzn, tylko 11% kobiet utrzymujących związki pozamałżeńskie twierdziło, że nie są w nie emocjonalnie zaangażowane, lub oceniało to zaangażowanie jako niewielkie. 

***

Na podstawie artykułu: „This is why people cheat”, który ukazał się 31.10.2017 na stronie internetowej The Independent.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.8 / 5

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama