Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy w 2023 roku?

Praca Anglia i Wielka Brytania – jak wygląda wyjazd do Anglii do pracy w 2023 roku?
O pracy w Anglii wciąż myśli część Polaków, dla których może to być okazja do lepszych niż w Polsce zarobków. (Fot. Getty Images)
Brexit ograniczył swobodę poruszania się między Polską a Wielką Brytanią. Mimo to osoby, które interesuje praca w UK, wciąż mogą zrealizować swoje plany emigracyjne. Aby było to możliwe, konieczne jest otrzymanie wizy lub zalegalizowanie pobytu. Na jakich zasadach możliwe jest zatrudnienie w Anglii? Czy wciąż warto wyjechać zarobkowo do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Reklama
Reklama

Praca w UK po Brexicie – co warto wiedzieć?

Jak przypomina serwis Praca.pl, obecnie praca w Anglii nie jest tak popularna jak jeszcze kilka lat temu, niemniej wciąż wiele osób myśli o wyjeździe w celu podjęcia pracy, w tym pracy sezonowej w Anglii. Przyciągają wciąż dobre warunki zatrudnienia i płac, bliskość Wsyp Brytyjskich oraz łatwość w komunikowaniu się w powszechnie znanym w Polsce języku angielskim.

Z kolei przeszkodą mogą być zmiany wprowadzone po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które dla Polaków oznaczają dodatkowe formalności. Różnicy nie odczują osoby przebywające i pracujące w UK od minimum 5 lat – dla nich nic się nie zmieniło. Takie osoby otrzymały status settled stanowiący podstawę do ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo.

Jeśli z kolei ktoś pracował w Anglii krócej niż wymagane 5 lat, otrzymał status pre-settled. Na tej podstawie po 5 latach można ubiegać się o nadanie statusu osoby osiedlonej, bez którego przebywanie na terytorium Wielkiej Brytanii nie jest możliwe.

Status osiedleńca może otrzymać także:

  • osoba, która dołącza do bliskiego członka rodziny;
  • osoba, która ubiega się o status osiedleńca dla dziecka;
  • osoba, która jest członkiem rodziny obywatela UK.

Należy wziąć pod uwagę, że można pracować także z Polski – praca zdalna w angielskiej firmie to dobre rozwiązanie, oznaczające także brak uciążliwych formalności wynikających z legalizacji pobytu i pracy w UK. 

Jako obywatel Unii Europejskiej każy Polak może też wjechać na terytorium kraju na podstawie wizy. W Anglii wdrożono punktowy system imigracyjny, na podstawie którego priorytetowo traktowani są pracownicy posiadający wymagane kwalifikacje – kompetencje są ważniejsze niż kraj pochodzenia. Dzięki temu praca w UK po Brexicie, np. w ramach pracy sezonowej w Anglii, jest dostępna w takim samym stopniu dla obywateli z całego świata.

Praca w Anglii 2023 – wizy

Obecnie żeby podjąć w Wielkiej Brytanii pracę, niezbędne jest ubieganie się o wizę. Wniosek dostępny na rządowej stronie gov.uk należy uzupełnić o wymagane dokumenty. Są to:

  • paszport biometryczny / paszport z miejscem na wizę;
  • certyfikat potwierdzający plany brytyjskiego przedsiębiorcy odnośnie zatrudnienia osoby wnioskującej o wydanie wizy (certificate of sponsorship);
  • dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego;
  • aktualny adres mailowy.

Wniosek o wizę można złożyć na 3 miesiące przed datą planowanego wyjazdu – czas na odpowiedź wynosi 3 tygodnie. W zależności od kwalifikacji pracownika wizy podzielono na:

  • skilled worker visa – wiza dla pracownika wykwalifikowanego (wykonywana praca znajduje się na liście zawodów kwalifikowanych; brytyjski pracodawca został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; umowa o pracę zakłada co najmniej minimalne wynagrodzenie; pracodawca wystawił certificate of sponsorship);
  • high net-worth individuals visa – wiza dla osób o specjalnych kwalifikacjach, inwestorów (tylko przedłużenie) i startupów;
  • student visa – wiza studencka (dla osób po 16. roku życia z biegłą znajomością języka angielskiego).

Praca w UK – zarobki a koszty życia

Wyjazd do Anglii w celach zarobkowych to nadal bardziej opłacalna opcja niż praca w Polsce. Zarobki zależą od kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy, ale nie mogą być niższe niż minimalna krajowa, czyli national minimum wage.

Stawki minimalne nie dotyczą między innymi studentów na stażu, osób poniżej 16. roku życia, osób prowadzących działalność gospodarczą (self-employed) czy wolontariuszy.

Stawki minimalne w Wielkiej Brytanii w 2023 roku wynoszą:

  • 4,18 £ – dla osób poniżej 18 lat bez statusu ucznia;
  • 4,81 £ – dla osób poniżej 18 lat posiadających status ucznia (praktyki zawodowe);
  • 6,83 £ – dla osób w wieku 18-20 lat;
  • 9,18 £ – dla osób w wieku 21-23 lata;
  • 9,50 £ – dla osób powyżej 23 lat.

Atrakcyjne wynagrodzenie, jakie zapewnia praca w Anglii, wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami życia. Jednak pomimo zmian na światowych rynkach pracy związanych z zapotrzebowaniem pracodawców i rosnącymi oczekiwaniami pracowników, wyjazd za granicę w dalszym ciągu jest opłacalny. To szansa, aby odłożyć pieniądze, ale też, by rozwijać karierę w środowisku międzynarodowym.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.33 / 40

Komentarze
  • Ano..
    3 kwietnia 2023, 15:40

    Nie warta skóra wyprawki.... Są inne kraje! Zwłaszcza, ze tam się zmienia wszystko "z dnia na dzien".Mieszkania piekielnie drogie i mało dostępne, ogólna niechęć do nas i obecnie-sami Ukraincy! A raczej Ukrainki,pracujące za pół ceny.Już nie chcą Polek nawet w opiece/ani jednego ogłoszenia.../.

  • I co
    3 kwietnia 2023, 17:50

    Teraz sami widzicie jaka jest wasza pomoc Ukraińcom, pomagaliście tak mocno, że teraz zabierają wam pracę i pracują za pół pensji. Więc dalej pomagajcie a nie długo nie będzie żadnej pracy już dla was a tylko dla nich będzie praca.

  • Essentials
    3 kwietnia 2023, 18:24

    @ Ano

    Dokladnie tak jak piszesz
    Znalezienie mieszkania graniczy z cudem, a ceny sa tak wysokie, ze z jednej pensji nawet samego czynszu nie oplacisz! Wszystko jest drogie i nawet nic nie odlozysz
    Nie ma po co do UK przyjezdzac

  • VPN
    5 kwietnia 2023, 11:34

    Ano, wez może pisz o sobie, pewnie do ciebie mają. Niechęć skoro tak odczuwasz, do mnie niechęci raczej nikt nie ma, ewentualnie ja mogę mieć niechęć do takich osób z niskąsamooceną, a do reszty wyjedźcie już stąd, serio im więcej was stąd wyjedzie, bendzie lepiej dla tych którzy zostaną.. Tylko szybko......

  • Kasia
    10 kwietnia 2023, 22:53

    Artykul z dnia 3 kwietnia 2023, wiec osoba piszaca nie zorientowala sie, ze 1 kwietnia wzrosly stawki godzinowe. Dla osob powyzej 23 roku zycia nie jest to juz £9.50 lecz £10.42 i tak dalej.

  • Jo
    21 kwietnia 2023, 22:17

    Jaka niechec? W londynie od 2007 i nigdy nie spotkalam sie z zadna niechecia. NIGDY od zadnego Anglika czy innej narodowosci. Moze trzeba sie przyjrzec jak rozmawia sie z ludzmi bo polskie wioskowe ‘heee’ I burkniecia ‘eee?’ i ‘haaaa?’ moze sklaniaja ludzi do myslenia ze jestescie troche nie tego, i stad wasze problemy

  • Piotr Nejman
    23 kwietnia 2023, 12:04

    londyn

  • Czytelnik anonimowy
    14 września 2023, 17:23

    Mam do was pytanie byłem w uk od 2011 do 2019.w chwili obecnej cały czas w uk mieszkają moje dzieci z była żona złożyłem wniosek o status ale dostałem odpowiedz ze za późno czy jest szansa na dostanie pozwolenia na praca i legalny wjazd do uk

  • Arek
    22 września 2023, 10:40

    Chce wrócić do UK ale nie mam chyba już szans na pre settled, wyjechałem przed covidem... da się tam teraz pracować bez wizy na czarno? Jak szybko zdobyć wizę, ślub z angielką? Kuźwa, pomóźcie!!!

  • JD
    11 lutego, 17:03

    Jaka niechęć? To chyba wasze kompleksy oraz brak znajomości języka. Pracuje w stołecznej policji bez UK obywatelstwa. W wielu krajach byłoby to niemożliwe. Kiedyś w jeden dzień dostałem pracę jako kierowca-dostawca. Rozmowa kwalifikacyjna=wpisanie na grafik. Co śmieszne w tej samej firmie pracy nie dostała znajoma, rodowita Angielka. A teraz wisienka na torcie. Starałem się kiedyś o pracę jako nauczyciel angielskiego z koleżanką Angielką. Ofertę pracy dostałem ja. Oboje mieliśmy doświadczenie w nauczaniu języka. Wyższe pozycje wciąż w dużym stopniu obsadzane są przez Anglików ale to ich kraj.

  • Anonimowy
    8 marca, 13:56

    Jeżeli chodzi o Anglię to nie ma po co tutaj wracać czy mieszkać nie są tego warci . Do osoby która ma rodzine a mąż jest w Polsce i nie może wrócić - powiedz swojej rodzinie by wróciła do Polski z Angli . Rozmawiałam z Anglikami sami chętni mieszkać w Polsce i dlaczego wyjeżdżają do Hiszpani bądź innych krajów! Nie ważne czy jesteś z wioski czy z miasta jeśli jesteś dobrym człowiekiem nie powinni w Angli traktować ludzi jak śmieci bo pracujemy i jesteśmy dobrymi ludźmi przyjechaliśmy żeby spokojnie pracować i się uczyć a nie w zamian otrzymać problemy .

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama