Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polska biblioteka "Biblary" - 10 lat i nowy początek

Polska biblioteka
Działaczki "Biblary" przed nową siedzibą. Aneta Kubas - 2. od lewej. (Fot. Aniela Nowak)
Po 2 miesiącach przerwy swoje podwoje otwiera dziś dla czytelników Polska Biblioteka w Dublinie "Biblary". W nowym miejscu, z nową energią i mnóstwem planów. Pierwsza impreza odbędzie się już 8 grudnia.
Reklama

O działalności “Biblary” Londynek.net rozmawia z Anetą Kubas, współzałożycielką i prezesem organizacji.

“Biblary” ma już 10 lat. Jak świętujecie tę rocznicę?

- Ten rok był dla organizacji czasem wielu wyzwań, dlatego nie mieliśmy nastroju ani głowy do wielkich fet. Dla nas najważniejsi są czytelnicy – a formą świętowania — dostarczanie im w miarę naszych skromnych możliwości jak najlepszej usługi. Dlatego przez ponad rok pracowaliśmy nad zapewnieniem lokalu, w którym będziemy mogli zagościć na dłużej. Dzięki staraniom Tiny MacVeigh - radnej z partii People Before Profit, udało nam się nawiązać współpracę z organizacją Inchicore Sports & Social Club z Dublina 8.

Jak irlandzka organizacja zapatrywała się na kooperację z Polakami?

- Zostaliśmy przyjęci z otwartymi ramionami, z dużą ufnością i entuzjazmem. Zadziałała tu zarówno renoma “Biblary”, jak i Polaków w Irlandii. Nasi gospodarze poznali nas jako ciężko pracujących, solidnych i uczciwych ludzi, którzy tak jak i oni lubią miło spędzić czas we wspólnym gronie. Usłyszeliśmy wiele słów uznania na temat tego, jak zadbaliśmy o wynajęte nam pomieszczenie i wiemy, że już się nie mogą doczekać pierwszych czytelników i naszych wydarzeń. Już teraz przyznają, że wnieśliśmy do ich budynku wiele życia i dobrej energii.

Dlaczego zmieniliście siedzibę i przeprowadziliście się z centrum Dublina na Inchicore?

- Poprzedni lokal wynajmowaliśmy od prywatnego właściciela i czynsz był dla nas zwyczajnie za wysoki, a także niewspółmierny do standardu. Lokalizacja na Inchicore nie jest naszym wyborem – dostosowaliśmy się do tego, co udało się dla nas pozyskać Tinie MacVeigh. Jednak nie mogliśmy lepiej trafić. Inchicore to najbardziej międzynarodowa dzielnica Dublina i mieszka tu wielu Polaków.

Już teraz słyszymy wiele pozytywnych opinii na temat lokalizacji. Oczywiście, nie wszystkim jest ona na rękę, dlatego wychodząc naprzeciw naszym czytelnikom, oferujemy tym mieszkającym daleko dłuższe terminy wypożyczeń oraz większą ilość książek. Istnieje także możliwość kupienia w wyjątkowo korzystnej cenie pozycji na naszym stałym kiermaszu. Ceny zaczynają się już od 2 euro. Jeśli zatem komuś jest nie na rękę częste podróżowanie do nas, wystarczy, że przyjedzie raz na 2-3 miesiące i zaopatrzy się na dłużej. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że dochód z kiermaszu jest przeznaczany na utrzymanie “Biblary”.

Skoro jesteśmy przy pieniądzach... W jaki sposób utrzymuje się “Biblary”?

- “Biblary” jest organizacją charytatywną, która utrzymuje się z wolnych datków, niewielkich dotacji pozyskiwanych na podstawie współpracy projektowej z Ambasadą RP w Dublinie i fundacją “Wspólnota Polska”, a także dzięki pomocy naszego sponsora. Osoby działające na rzecz “Biblary” są wolontariuszami. Przy okazji chciałabym serdecznie im podziękować za ogromny wkład, jaki wnoszą do organizacji.

Książki otrzymujemy od czytelników, Biblioteki Narodowej oraz wydawnictw – za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Wspiera nas także wiele osób indywidualnych, na przykład polonijny artysta Paweł Jasiński, który ostatnio zaprojektował dla nas wspaniały plakat.

Nowe miejsce — nowy początek. Jakie macie plany na najbliższą działalność?

Polacy z Inchicore pomagają rozpakowywać książki. (Fot. Hanna Dąbrowska)

- Przede wszystkim – wypożyczanie książek. To główny cel istnienia stowarzyszenia. Od dziś wypożyczalnia czynna będzie popołudniami, w weekendy – od piątku do niedzieli. Dni i godziny otwarcia dobraliśmy do potrzeb naszych czytelników, na podstawie wieloletnich obserwacji oraz ankiety internetowej.

Wracamy także do organizacji imprez. Pierwsza z nich odbędzie się 8 grudnia, w godzinach 18:00-21:00. Będzie to świąteczny market w ramach kultowej imprezy, którą organizujemy od ponad roku wraz z Kasią Forest z Biura Podróży Wewnętrznej - “Ladies Nights”. Podczas wydarzenia będzie można zakupić unikatowe upominki, smaczne sezonowe jedzenie i grzane wino oraz gorącą czekoladę. Dla dzieci przygotujemy specjalny kącik zabaw i plastyczny. Imprezie towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Będzie także czynny bar. Serdecznie zapraszamy do spędzenia z nami piątkowego popołudnia i poczucia świątecznej atmosfery.

“Biblary” od dłuższego czasu wspiera lokalne aktywności. Czy tak będzie nadal?

- Oczywiście, zawsze, mimo że sami nie jesteśmy bogatą organizacją, to staramy się wspierać mniejsze grupy. Przez ponad 2 lata udostępnialiśmy bezpłatnie salę na próby zespołu “Supertonic Orchestra”, chórów “Dulcius Polonia” i “Krąg Księżycowych Kobiet”. Odbywało się u nas także szereg warsztatów, spotkań autorskich i kół zainteresowań. Z najbardziej znanych gości “Biblary” wymienię choćby Artura Andrusa, Marka Niedźwieckiego, Rafała Bryndala, Danutę Wałęsę, Marię Czubaszek czy Magdalenę Witkiewicz.

Także teraz zapraszamy grupy zainteresowane spotykaniem się do kontaktu z nami, w miarę możliwości postaramy się je wesprzeć.

Mamy nadzieję, że lokal, w którym teraz działamy, da wszystkim wiele radości. Do dyspozycji jest pub z bilardem, lounge, a także sala widowiskowa. Tak więc przy okazji wymieniania książek można spędzić miło czas. Pub jest otwarty dla wszystkich, odbywa się tam wiele ciekawych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy. Jesteśmy także otwarci na propozycje organizacji różnych imprez mających na celu integrację Polaków, Irlandczyków oraz osób z innych krajów.

Przyjmujemy także książki w języku polskim. Wystarczy przynieść je do naszej siedziby w godzinach otwarcia biblioteki.

- Dziękujemy za rozmowę.

Ja również dziękuję za rozmowę i objęcie przez portal Londynek.net patronatu medialnego nad działalnością “Biblary”.

Adres:

“Biblary”
CIE Hall Sports&Social Club
Library Square
Inchicore
Dublin 8

Godziny otwarcia:

piątek: 15:00 – 20:00

sobota: 15:00 – 20:00

niedziela: 12:00 – 16:00

Jak wesprzeć “Biblary”?

https://www.gofundme.com/biblary

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.57 / 7

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

Sport


Reklama