Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polka z Walii odnosi sukcesy na scenie. Poznajcie Magdalenę Mazur!

Polka z Walii odnosi sukcesy na scenie. Poznajcie Magdalenę Mazur!
Magdalenę Mazur w teatrze fascynują emocje, nieprzewidywalność, praca nad samym sobą i możliwość dialogu z publicznością (Fot. Valdemar Vu Photography)
Ma zaledwie 25 lat, pochodzi z Zielonej Góry i już odnosi pierwsze sukcesy aktorskie w Wielkiej Brytanii. Młoda Polka do Walii przyjechała 5 lat temu i od razu pokazała swoją determinację, aby podbić brytyjską scenę.
Reklama
Reklama

Magdalena Mazur mieszka w walijskim Aberystwyth. To właśnie w tym nadmorskim mieście ukończyła studia BA Drama, Theatre, Performance na Uniwersytecie w Aberystwyth, a teraz planuje studia musicalowe w Londynie.

Dzięki swojej determinacji i talentowi, Polka znalazła się w nielicznym gronie osób, którym udało się dostać na prestiżowy kurs National Youth Film Academy. Aby tego dokonać, musiała pokonać niemal 3 tys. aplikantów.

Udało nam się porozmawiać z ambitną Polką o jej sukcesach, planach na przyszłość i scenie teatralnej. Zdradziła nam również, na czym dokładnie polega wyjątkowość National Youth Film Academy i jak udało jej się pokonać innych kandydatów.

Londynek.net: Czym dokładnie jest kurs filmowy National Youth Film Academy?
Magdalena Mazur: - Celem National Youth Film Academy jest edukacja, kształcenie i wprowadzenie w świat filmu młodych aktorów oraz twórców filmowych. Organizacja jest poświęcona tworzeniu młodym twórcom warunków do odniesienia sukcesu w brytyjskiej branży filmowej.

Podczas dwutygodniowego kursu w Londynie aktorzy będą uczestniczyć w warsztatach mistrzowskich, wykładach i licznych spotkaniach. W mniejszych grupach będą pracować także nad krótkimi filmami pod nadzorem mentorów. Pokaz pracy młodych twórców odbędzie się 13 kwietnia, w Londynie. W ubiegłych latach mentorami na kursie byli m.in. reżyser Gareth Edwards (znany z "Łotr 1. Gwiezdne wojny- historie"), reżyser obsady Karen Lindsay Stewart ("Harry Potter"), aktor Jason Flemyng (znany z filmu "X-men"), a także aktor Matt Milne (znany z filmu "Czas wojny").

Organizacja National Youth Film Academy została opisana na łamach takich mediów jak "Hollywood Reporter" czy "The Guardian". NYFA wypracowała swoją pozycję jako miejsce, w którym wyjątkowo utalentowani młodzi aktorzy oraz twórcy filmowi mają szansę na sprawdzenie swoich umiejętności i zdobycie wiedzy od profesjonalistów z branży filmowej. Warsztaty z NYFA mają także za zadanie podpowiedzieć młodym twórcom, jak odnaleźć się w niesamowicie konkurencyjnej branży filmowej i jak świadomie pokierować swoją karierą i możliwościami.

Czy biorąc udział w spektaklach w UK i w Danii często spotykasz Polaków?
- Na razie większość Polaków w Wielkiej Brytanii spotkałam na Uniwersytecie w Aberystwyth. Zauważyłam, że jest nas na Wyspach coraz więcej. Polacy w Wielkiej Brytanii widzą tutaj swoją szansę na rozwój i działanie. Spodziewam się, że w najbliższym czasie zacznie być coraz głośniej o przedsięwzięciach Polaków za granicą, także na płaszczyźnie kulturalnej, w tym teatralnej. Mam głęboką nadzieję, że polscy twórcy za granicą połączą swoje siły w twórczej inicjatywie, a polska kultura, w tym teatr, ożyje i dotrze do szerokiego grona odbiorców. Bardzo bym chciała, żeby polscy artyści teatralni połączyli swoje twórcze siły i żeby powstawało więcej inicjatyw i teatrów, takich jak np. Scena Polska UK, działająca przy Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

Na czym dokładnie polegały eliminacje do National Youth Film Academy?
- Około 100 uczestników kursu zostało wyłonionych podczas przesłuchań z grupy ponad 3 tys. aplikantów. Dostałam się do finałowej setki i na ten moment wygląda na to, że będę na kursie jedyną Polką. Podczas przesłuchań prezentowaliśmy wybrany przez siebie 3-minutowy monolog, a także uczestniczyliśmy w rozmowie kwalifikacyjnej.

Uczestnicy kursu zostali wybrani na podstawie potencjału, zainteresowań, doświadczenia oraz planów na przyszłość. Wiadomość o dostaniu się na kurs była dla mnie bardzo pozytywną informacją. Odczuwam wielką chęć do nauki, doskonalenia siebie i swoich umiejętności, odkrywania i sprawdzenia się w nowych okolicznościach, a kurs National Youth Film Academy bez wątpienia da mi taką możliwość.

Utalentowana Polka uwielbia koty, wierzy w siłę marzeń i skrupulatne realizowanych celów. (Fot. Valdemar Vu Photography)

Co stało za Twoim wyborem, aby wybrać filmową ścieżkę kariery?
- Moją pierwszą miłością jest teatr oraz śpiew. Pierwsze kroki w teatrze stawiałam jeszcze w Polsce, grając m.in. w musicalu "Studenty" w Teatrze Lubuskim, w reż. Grzegorza Hryniewicza. W tym czasie doskonaliłam także mój wokal, uczęszczając na zajęcia emisji głosu w studio Piosenki "Rezonans" w Zielonej Górze.

Ciągłe doskonalenie i poszukiwanie nowych możliwości jest dla mnie niesamowicie ważne, a uczestnictwo w kursie filmowym organizowanym przez National Youth Film Academy jest kolejnym krokiem w rozwoju. Te warsztaty to dla mnie kolejny zrealizowany cel, otwierający okno na jeszcze nieodkrytą przeze mnie dziedzinę sztuki, jaką jest film, a także kolejne możliwości twórczej współpracy i samorealizacji w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory nie miałam za wiele do czynienia z filmem. Moje doświadczenie w filmie sprowadzało się jedynie do grania w etiudach studenckich i krótkich filmach eksperymentalnych. Postanowiłam, że warto spróbować dostać się na kurs organizowany przez National Youth Film Academy, żeby rozwinąć skrzydła i sprawdzić swoje umiejętności aktorskie w nowej formie. Uważam także, że w dzisiejszych czasach film jest jednym z najbardziej popularnych źródeł przekazu i form sztuki. Chciałabym go poznać bliżej.

Kto jest Twoim wzorem do naśladowania w świecie aktorstwa?
- Nie mam i nigdy nie miałam wzoru do naśladowania. Podziwiam determinację i pracowitość osób, które osiągnęły sukces w niezwykle trudnej i wymagającej ogromnej samodyscypliny dziedzinie, jaką jest aktorstwo. Staram się czerpać inspirację i uczyć od nich, znajdować motywację do własnych działań i twórczego rozwoju. Staram się także nie słuchać "złotych rad", a obserwować, wyciągać wnioski i aplikować je do swoich działań i życia.

W sztuce aktorskiej podziwiam umiejętność wypracowania sobie swojego własnego, niebanalnego i niepowtarzalnego stylu, wielobarwności oraz umiejętności napełnienia postaci całym sobą, swoją emocją, doświadczeniem, przeżyciami. Nie lubię kopiowania, dla mnie aktorstwo jest procesem nieustannego poszukiwania, głównie w samym sobie i własnych zasobach. Sztukę pojmuję jako wyraz osobowości artysty, jego poszukiwań oraz przekraczania własnych ograniczeń. Podziwiam każdego twórcę, który wyrażając swoją niebanalną osobowość, jest w stanie stworzyć niezapomnianą rolę czy dzieło.

Gdzie widzisz siebie za 20 lat?
- Za 20 lat planuję odnosić międzynarodowe sukcesy jako aktorka, w dziedzinie teatru oraz filmu, a także realizować się jako twórczyni teatru niezależnego. Moim celem jest tworzenie sztuki teatralnej oraz muzyki, która porusza nie tylko umysł, a przede wszystkim ludzkie serca.

Myślę, że teatr jest najbardziej ludzką formą sztuki. W teatrze człowiek spotyka się z drugim człowiekiem. W teatrze, pomimo starannego planu i scenariusza, wszystko jest nieprzewidywalne i może się zdarzyć. Teatr jest niesamowicie żywą formą sztuki. Jego nieprzewidywalność od zawsze mnie fascynuje. Najbardziej kocham w nim zmianę, która może zajść u widza podczas spektaklu. Kiedy masz okazję porozmawiać z widzami po spektaklu i widzisz, że spektakl poruszył nie tylko głowy, a także, albo może przede wszystkim, serca. Nie ma dla mnie nic cenniejszego niż obudzone, pełne emocji ludzkie serca.

Jako aktorka uwielbiam teatr za to, że ciągle i nieustanie stawia przed Tobą nowe wyzwania. Za to, że nie pozwala Ci na bycie nieobecnym lub biernym. Za to, że podczas tworzenia sięgasz po to, co jest głęboko w Tobie, a co nie zostaje wyrażone lub wypowiedziane w zwykłym, szarym dniu. Kocham teatr i aktorstwo za możliwość odkrywania w nim siebie każdego dnia, za to, że nieustannie pozwala mi na zaskakiwanie samej siebie, za rozwój. Kocham teatr za stawianie pytań. Kocham teatr za poszukiwanie odpowiedzi. Za każdą przeżytą emocję.

I chociaż nietrudno się nie zgodzić, że w dzisiejszych czasach film stał się o wiele łatwiejszą drogą przekazu i dotarcia do widza, to jednak dla mnie, teatr ma nad filmem jedną, zdecydowaną przewagę - w teatrze jesteś, w spektaklu uczestniczysz, jednocześnie go tworząc. Spektakl odbywa się "tu i teraz".

Bardzo mi się marzy, żeby teatr był wybierany przez szersze grono odbiorców. Wierzę, że wiele z nas znalazłoby tam dla siebie szanse na pobudzenie uśpionych serc i odkurzenie skrywanych emocji. Bo co, jak właśnie nie emocje, czyni nas ludźmi?

25-latkę interesuje ciągły rozwój, stawianie czoła wyzwaniom i pokonywanie własnych ograniczeń. (Fot. Valdemar Vu Photography)

Magdalena Mazur nie kryje również swoich ambicji do aktywnych działań na rzecz Polonii.

"Mam w sobie wielką chęć i potrzebę szerzenia polskiej kultury. Obecnie znacznie rozrasta się Polonia w Wielkiej Brytanii, a tym samym zapotrzebowanie na polską kulturę. Myślę, że my, Polacy w Wielkiej Brytanii, pomimo zadowolenia z życia jakie tutaj mamy, odczuwamy głęboką potrzebę kultywowania naszych tradycji oraz doświadczania polskiej kultury" - zauważa.

"Mam nadzieję, że poprzez moje działania artystyczne, uda mi się dotrzeć do polskiej publiczności w UK i podzielić z nią pasję do polskiego teatru i kultury. Jako że Polaków w Wielkiej Brytanii nadal przybywa, mam nadzieję na owocną i twórczą współpracę z innymi, polskimi twórcami teatralnymi w Wielkiej Brytanii. Wierzę, że razem możemy tworzyć piękne rzeczy. W ciągu najbliższych kilku lat planuję założyć i otoczyć opieką artystyczną niezależny Teatr Polski w Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że uda mi się połączyć twórczą siłę Polaków na obczyźnie i dotrzeć do jak najszerszego grona polskich odbiorców" - przekazała w rozmowie z Londynek.net.

Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.69 / 16

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama