Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polish Your Polish. Polski klub mówców w Londynie

Polish Your Polish. Polski klub mówców w Londynie
Członkowie klubu Polish Your Polish w Londynie. (Fot. Jakub Plis)
Walka z tremą podczas wystąpień publicznych, nauka błyskotliwych odpowiedzi i barwnych przemówień, a do tego fantastyczna atmosfera oraz nowi znajomi - klub Polish Your Polish działa w Londynie już od dekady. Z Jakubem Plisem rozmawiamy o szlifowaniu języka polskiego i rozwijaniu umiejętności leaderskich.
Reklama

Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii częściej słyszą, że powinni uczyć się języka angielskiego. Czy Polacy zamiast polerować swoją znajomość języka angielskiego powinni zatem "polerować” język polski?
- W Wielkiej Brytanii istnieje wiele klubów anglojęzycznych, do których Polacy również chodzą po to, aby nauczyć się przemawiać w języku angielskim. Jeżeli więc chcą szlifować język angielski i uczyć się, jak wykorzystywać ten język do pracy w Zjednoczonym Królestwie, to mogą z takich klubów korzystać. W samym Londynie takich miejsc jest bardzo dużo. Jeśli jednak czują potrzebę rozwijania języka polskiego, bo poza tym, że pracują w brytyjskiej firmie, robią interesy w internecie i produkują na przykład podcasty, a chcą mówić barwnie, płynnie po polsku – wtedy przychodzą do nas. To zależy od człowieka i od jego potrzeb.

Czym jest Państwa organizacja?
- Klub Polish Your Polish jest częścią organizacji Toastmaster International, która działa na całym świecie. Została założona 90 lat temu w Stanach Zjednoczonych. A nasz klub działa od 10 lat.

Do kogo skierowany jest klub Polish Your Polish?
- Dla wszystkich osób, które mają problem z przemawianiem publicznym, z komunikacją, autoprezentacją, ze stresem, z tremą, a które chciałyby również poznać inne osoby kulturalne oraz wykonujące różne, ciekawe zawody.

Nasz klub jest także dla tych wszystkich, którzy chcieliby się nauczyć umiejętności liderskich, przywódczych. Dzięki naszym spotkaniom uczymy się wprowadzić do naszego życia autodyscyplinę i motywację.

Załóżmy więc, że ktoś na przykład awansuje w pracy, co wiąże się z prowadzeniem spotkań, zarządzaniem grupą osób. Czy Państwa klub może być pomocny także dla takich osób, które cieszą się awansem, ale które jednocześnie są przerażone nowymi zadaniami?
- Oczywiście, właśnie czymś takim się też zajmujemy. To, co należy robić podczas prezentacji, przekazać informacje w interesujący sposób, to jest dokładnie to, co robimy podczas naszych cyklicznych spotkań.

Wykonujemy też wiele różnych czynności: witamy gości, przedstawiamy się, przygotowujemy spotkania, które są bardzo skomplikowane i bardzo złożone. To wszystko pomaga zorganizować siebie, zorganizować wydarzenie. To wszystko, co robimy na naszych spotkaniach, może być przełożone na życie codzienne - zawodowe albo prywatne. 

Rozumiem więc, że opiekujecie się sobą w grupie w pewien sposób?
-Tak, każdy członek naszego klubu ma przydzielonego mentora, kolegę lub koleżankę, kogoś bardziej doświadczonego stażem, kto ma po prostu większe doświadczenie na scenie i do kogo dana osoba może się bezpośrednio zwrócić; poradzić się przed wystąpieniem albo powiedzieć, że sobie z czymś nie radzi. W taki sposób się wspieramy. Mentoring w naszym klubie jest bardzo ważny i tym się szczycimy.

Jeśli ktoś nie radzi sobie z wystąpieniami publicznymi, może być początkowo przerażony, że przyjdzie na spotkanie klubu Polish Your Polish i będzie musiał stanąć na scenie przed grupą ludzi. Czy Państwo stosujecie jakieś specjalne techniki, aby przełamać ten schemat podczas spotkań?
- Ktoś, kto przychodzi do nas pierwszy raz, nie musi od razu stawać na scenie, może być biernym obserwatorem. Z czasem dochodzi do króciutkiej prezentacji. Każda osoba, która występuje na scenie zbiera ogromne owacje, co daje motywację do dalszych występów. Członkowie są bardzo wyrozumiali, bo każdy ma za sobą długą drogę budowania pewności siebie.

Staramy się zachęcić i ośmielić tych, którzy są z nami od niedawna. Nie chodzi o to, aby ktoś się skompromitował, z czego wszyscy się śmieją. U nas wszyscy uczymy się od siebie, dzielimy się swoim potencjałem, emocjami, uczymy się jak doradzać. Zaawansowani członkowie uczą się też od tych nowych, świeżości, poglądów. Tutaj każdy każdego wspiera i takie jest założenie klubu.

Reasumując, kto może do Państwa przyjść?
- Każda dorosła osoba (klub jest tylko dla osób pełnoletnich), która ma ochotę przemawiać publicznie czy chce przełamać swoją tremę, swój stres podczas prezentacji. To także miejsce dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje zdolności przywódcze i liderskie. Zapraszamy także tych, którzy chcieliby popatrzeć i posłuchać tylko naszych przemówień w języku polskim oraz tych, którzy chcieliby nauczyć się posługiwać piękną polszczyzną. Wszyscy są mile widziani, nawet tylko jako gość.

Czy w Państwa klubie przeważa jakaś konkretna grupa wiekowa, czy jest to cały wachlarz pokoleń?
- To bez wątpienia cały wachlarz pokoleń, ale przeważają osoby czynne zawodowo, pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.

A spotkania organizowane są w Ognisku Polskim?
- Tak, tam właśnie są organizowane spotkania klubu, ale organizujemy także wyjścia towarzyskie, na kręgle na przykład, uczestniczymy w różnego rodzaju warsztatach. Wybieramy się na wspólny spacer. Po spotkaniach w Ognisku wszyscy schodzimy do restauracji, baru i kontynuujemy nieformalne spotkania, networking.

W jaki sposób można się do Państwa zgłosić?
- Można po prostu przyjść, spotykamy się w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca o godzinie 19:30 albo można się skontaktować z nami przez naszą stronę internetową: www.polishyourpolish.org.uk albo przez naszego Facebooka.

Wspominał Pan, że klub działa już 10 lat. Z czego jesteście Państwo najbardziej dumni?
- Jesteśmy z siebie dumni, bo bierzemy udział w różnego rodzaju konkursach polskojęzycznych, międzyklubowych w Polsce. Są to na ogół mowy humorystyczne albo tzw. Gorące pytania, czyli pytania, których się wcześniej nie słyszało, a to może nam się przydarzyć na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W ciągu 2 minut musimy udzielić jak najbardziej błyskotliwej odpowiedzi. Wygrywamy konkursy międzyklubowe i cieszymy się popularnością zarówno wśród innych polskich klubów, jak i klubów anglojęzycznych w Londynie. Jest nam niezwykle miło, że od wielu lat Londynek.net obejmuje patronat medialny nad naszą działalnością. Mam wrażenie, że ta dekada to dopiero początek naszej historii, a przecież mając solidne wsparcie, dużo łatwiej jest kroczyć po dalsze sukcesy. 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.45 / 9

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama