Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podróżowanie po Europie po Brexicie

Podróżowanie po Europie po Brexicie
Przed Brexitem ubezpieczenie obejmuje Państwa prawnie wymagane minimum (OC) w całej Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Jak będą wyglądać roszczenia o wypadki, do których doszło w Europie po Brexicie? Jest to jedno z najczęstszych pytań zadawanych kancelarii prawnejLevenes przez ostatnie tygodnie.
Reklama

Jest kilka praktycznych informacji, które warto mieć na uwadze, jeśli planujecie Państwo podróż samochodem w krajach Uni Europejskiej po Brexicie.

Po pierwsze, wydane przez Wielką Brytanię prawo jazdy nie będzie samo w sobie dłużej ważne w Europie. Będzie trzeba złożyć dodatkowy wniosek na poczcie o wydanie pozwolenia na jazdę po Europie (European Driving Permit). Koszt tego pozwolenia wynosi £5,50.

Po drugie, trzeba będzie sprawdzić, czy Państwa ubezpieczenie obejmuje jazdę poza Wielką Brytanią.

Przed Brexitem ubezpieczenie obejmuje Państwa prawnie wymagane minimum (OC) w całej Unii Europejskiej. Jednak to ulegnie zmianie, jeśli Brexit nie rozstrzygnie się na warunkach przedstawionych przez UK i opcja “no deal” wejdzie w życie. Wtedy Państwa firma ubezpieczeniowa może wydać Państwu Zieloną Kartę na ubezpieczenie samochodu na jazdę poza Wielką Brytanią.

Jeśli zostaniecie Państwo zatrzymani przez policję na terenie EU, będziecie musieli udowodnić, że posiadacie takie ubezpieczenie – więc proszę pamiętać, aby poprosić firmę ubezpieczeniową o wydanie Zielonej Karty w odpowiednim czasie przed podróżą.

Jeśli doznali Państwo obrażeń, powinini Państwo jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną. (Fot. Getty Images)

Ponadto, powinni Państwo sprawdzić prawne wymogi, co jest wymagane w pojeździe podczas jazdy w Europie i przestrzegać wszystkich lokalnych przepisów.

Na przykład, we Francji muszą Państwo posiadać między innymi alkomat (podręczny analizator wydechu) i kamizelki odblaskowe. Dlatego powinni Państwo sprawdzić wymagania prawne dla każdego kraju, który mają Państwo zamiar odwiedzić.

Na koniec, powinni Państwo wiedzieć co zrobić jeśli dojdzie do kolizji drogowej. Powinni się Państwo upewnić, że otrzymali Państwo dane drugiej strony oraz dane wszystkich świadków. Jeśli doznali Państwo obrażeń, powinini Państwo jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Kiedy wrócą Państwo do Wielkiej Brytanii, odkryjecie, że trudniej będzie wnieść roszczenie w Wielkiej Brytanii w porównaniu do procedury przed Brexitem – jeśli dojdzie do opcji “no deal”. Przed Brexitem można wnieść roszczenia w Wielkiej Brytanii dzięki przepisom unijnym, które mają ułatwić roszczenia ofiarom wypadków drogowych na terenie UE. Po Brexicie prawdopodobnie będzie trzeba wnieść roszczenie w kraju, w którym doszło do wypadku.

Jeśli wypadek miał miejsce w Polsce, będzie trzeba podróżować do Polski na rozprawy sądowe i badania lekarskie. Jednak gdy dojdzie do kolizji w Niemczech, Belgii, Holandii lub np. Francji, cały proces może być bardziej skomplikowany, gdyż przepisy UE przestaną obowiązywać. Wtedy będziecie Państwo musieli znaleźć lokalnego prawnika, który zajmie się Państwa sprawą w jednym z tych krajów, które prawdopodobnie będą miały mniej korzystne zasady dotyczące odzyskiwania kosztów prawnych, niż te obowiązujące w Wielkiej Brytanii.

Jeśli propozycja Premier Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzona w życie – a w tym momencie została dwukrotnie odrzucona przez Parlament - wówczas nastąpi przedłużenie obowiązywania przepisów Unii Europejskiej do końca 2020 roku.

Służymy Państwu pomocą odnośnie wszelkiego rodzaju roszczeń powypadkowych, gdzie skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu.

Zadzwoń do nas na 0800 048 2352, wyślij email na info@levenes.co.uk lub odwiedź naszą stronę polish.levenes.co.uk

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2019
GBP 4.952 złEUR 4.289 złUSD 3.812 złCHF 3.743 zł

Sport


Reklama