Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pieniądze za przeprowadzkę? W tych miejscach we Włoszech możesz na to liczyć!

Pieniądze za przeprowadzkę? W tych miejscach we Włoszech możesz na to liczyć!
Miłośników Włoch nie trzeba długo zachęcać do przeprowadzki - i to opłacanej! - do tak urokliwych miejsc. Okazuje się jednak, że najczęściej na taki krok decydują się... Amerykanie. (Fot. Getty Images)
Przeprowadzka może wiązać się z wieloma korzyściami, począwszy od poprawy jakości życia po zmniejszenie kosztów ogólnych, a nawet znaczne oszczędności podatkowe. Jak to możliwe? Wystarczy wiedzieć, dokąd warto się udać...
Reklama
Reklama

Większość krajów w Europie stoi przed podwójnym wyzwaniem, jakim jest szybka urbanizacja i starzenie się populacji. Prowadzi to do sytuacji, że duże obszary obszarów wiejskich kontynentu stają się miastami-widmami. Na przykład w Hiszpanii zjawisko to znane jest jako "pusta Hiszpania” lub España Vacía. Uważa się, że już około 53% gmin w Hiszpanii jest zagrożonych wyludnieniem.

Po drugiej stronie Morza Śródziemnego dokładnie z tym samym problemem borykają się Włochy. Próbując odwrócić tę tendencję, dziesiątki wiejskich wiosek reklamują się jako miejsca docelowe "Zoom Town" - w nawiązaniu do popularnego oprogramowania do telekonferencji - i zachęcają, by zamieszkać tam na stałe w zamian za... odpowiednie dofinansowanie.

Pojawienie się cyfrowych wiz dla nomadów – szczególnie w południowej części Europy – znacznie ułatwia taką przeprowadzkę. Ponadto we Włoszech można także skorzystać z szerokiej gamy zachęt podatkowych, które mogą obniżyć efektywną stawkę podatku do jednocyfrowego zakresu.

Przyjrzyjmy się zatem niektórym z najbardziej nagłośnionych propozycji relokacji dostępnych we Włoszech…

PRESICCE

To urocze włoskie miasteczko w Apulii (znajdujące się na "pięcie buta", gdy spojrzymy na mapę Włoch) ogłosiło niedawno, że w 2023 r. zaoferuje nowym mieszkańcom 30 000 euro za przeprowadzkę. Jaki jest haczyk? Trzeba te pieniądze przeznaczyć na zakup znajdującego się tam domu, wybudowanego przed 1991 rokiem. Trzeba się także zarejestrować jako oficjalny, osiedlony mieszkaniec.

Presicce liczy zaledwie 5,5 tys. mieszkańców... (Fot. Lupiae/Wikimedia)

Ponadto władze miasta oferują różne zachęty finansowe, aby pobudzić wzrost liczby ludności, w tym dotację w wysokości 1 000 euro na każde nowo urodzone dziecko.

Jedną z zalet miejscowości jest jej lokalizacja. W Apulii odnajdą się miłośnicy malowniczych włoskich pejzaży, natury i niespiesznego stylu życia. Niepodal Presicce znajdują się słynne włoskie plaże regionu Salento.

Presicce, dzięki gajom oliwnym, z których pozyskuje się oliwki do produkcji oliwy, zyskało miano "miasta zielonego złota". Apulia to także jeden z głównych regionów rolniczych Włoch, spodobać się więc tu może też miłośnikom lokalnych przysmaków – doskonałych win z najwyższej jakości winogron czy pysznych serów. 

SARDYNIA

Druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym (największa jest Sycylia) oferuje pokaźną dotację na relokację w wysokości 15 000 euro dla nowych mieszkańców. Aby zakwalifikować się do tego programu, trzeba przeprowadzić się do gminy na Sardynii liczącej mniej niż 3 000 mieszkańców, a otrzymaną dotację należy przeznaczyć na zakup lub remont domu.

Ponadto dotacja nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów domu lub remontu – a nie zawsze rząd może przekazać całą sumę 15 000 euro.

Wreszcie odbiorcy muszą zamieszkać w nowej nieruchomości na stałe i zarejestrować się w celu uzyskania oficjalnego stałego pobytu na Sardynii w ciągu 18 miesięcy od przybycia.

Na Sardynii można znaleźć wiele klimatycznych, małych miejscowości. Na zdj. miasteczko Bosa. (Fot. Getty Images)

REGION KALABRII

Ktoś ma ochotę przeprowadzić się do sielankowej włoskiej wioski liczącej mniej niż 2 000 mieszkańców? Aby przeciwdziałać spadkowi populacji, region Kalabrii – położony na samym końcu "buta", jeśli spojrzeć na mapę, na północny wschód od Palermo – oferuje nowym mieszkańcom dotację na relokację w wysokości do 28 000 euro na okres trzech lat.

Od połowy 2021 r. do udziału w programie zgłosiło się co najmniej dziewięć małych miejscowości i wsi, w tym m.in.:

Albidona - położona około 11 km w głąb lądu od Morza Jońskiego i około 28 km od górzystego Parku Narodowego Pollino. Miasteczko zaspokoi potrzeby zarówno miłośników plaż, jak i gór. Ponadto jest to jedno z miejsc, w których można kupić nieruchomość za jedyne 1 euro!

Santa Severina - usytuowana na skalistym klifie, z palmami i widokiem na rzekę, otoczona jest wzgórzami. Przepływa tędy rzeka Neto, a miasteczko jest wizytówką zabudowy architektonicznej od okresu normańskiego do czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Mieszkańcy znajdą tu bezpieczeństwo, ciszę i spokój.

Położona jak w bajce, malownicza Santa Severina w Kalabrii. (Fot. Getty Images)

W ramach programu relokacji dla regionu Kalabrii obowiązują pewne warunki i zasady:

  • trzeba mieć mniej niż 40 lat
  • trzeba tam zamieszkać na stałe
  • należy się zobowiązać do założenia nowej firmy (lub do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie, na który jest tam zapotrzebowanie)
  • należy się tam przeprowadzić w ciągu 90 dni od dnia zatwierdzenia wniosku

SANTO STEFANO

Santo Stefano di Sessanio w regionie Abruzzo otwarte jest na nowych mieszkańców w wieku 18–40 lat, chcących się tam przeprowadzić na co najmniej pięć lat.

W przeciwieństwie do wielu innych wymienionych tutaj miejsc, Santo Stefano jest połozone bardziej centralnie, na północny wschód od Rzymu.

W tym przypadku władze będą wypłacać nowym mieszkańcom maksymalne dofinansowanie w wysokości do 8 000 euro rocznie przez trzy lata, wypłacane co miesiąc.

Ponadto nowi mieszkańcy mogą ubiegać się o jednorazową dotację w wysokości do 20 000 euro na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej w okolicy.

Według danych na rok 2004, gminę Santo Stefano zamieszkiwało 116 osób, 3,5 os./km². (Fot. Ra Boe/Wikimedia)

​Kto korzysta z wloskich ofert?

To nie pierwszy raz, kiedy Włosi próbują przyciągnąć nowych mieszkańców. Kilka lat temu było głośno o sycylijskim miasteczku Sambuca di Sicilia, które sprzedawało domy za 1 euro. Dzięki kampanii z 2019 roku społeczność znacznie odmłodniała i zrobiła się międzynarodowa. Wszystkich łączy jednak zamiłowanie do natury i włoskiej kultury, a także zaangażowanie w życie miasteczka.

Co ciekawe, okazało się, że w drugiej odsłonie kampanii - tej z 2021 roku - chętni na zakup domu w Sambuce byli głównie Amerykanie. CNN zauważa, że dzięki inicjatywie na Sycylii powstała "mała Ameryka"...

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.2 / 5

Komentarze
  • Fefw
    6 listopada, 12:45

    1000 euro za dziecko, którego utrzymanie kosztuje przez lata setki tysięcy euro po to tylko, żeby kolejny robocik miał im podatki płacić na zdegenerowanych populistycznych polityków typu Berlusconi

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.11.2023
GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama