Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Oswajamy strach przed lataniem z dzieckiem

Oswajamy strach przed lataniem z dzieckiem
Podróże samolotem - dla rodziców stres, a dla dzieci wspaniała przygoda. (Fot. Thinkstock)
"Czy moje dziecko będzie płakało?", "Czy poradzę sobie z wózkiem i bagażami?", "Czy ktoś zwróci mi uwagę, że jest zbyt głośne?", "Czy zabrałam odpowiednią ilość mleka?" - podobne pytania spędzają sen z powiek wielu matkom przed lotem z maluchem.
Reklama

W odpowiedzi portal Skyscanner opublikował garść porad, w tym słynnej brytyjskiej bizneswoman Sarah Willingham, która twierdzi, że "kocha podróżować z dziećmi".

Jak zatem pokochać latanie z pociechami?

1. Zasady, zasady

Przed podróżą zapoznaj się z zasadami panującymi w poszczególnych liniach – różni przewoźnicy stosują inne opłaty i zasady dotyczące najmłodszych pasażerów.

2. Nigdy dość planowania

Vicki, blogerka z magazynu dla rodziców Honest Mum, wyznaje zasadę, że przygotowanie na każdą okoliczność jest podstawą podróżowania. "Nigdy za dużo nawilżanych chusteczek i przekąsek. Wypełnij torbę jedzeniem, grami, kartami, zabierz sprzęt do odtwarzania bajek i nie zapomnij o kupnie wody. Niezbędne są także ubranka na zmianę i lekarstwo. Nigdy nie wiesz, kiedy dziecko dostanie temperatury, czy źle się poczuje” - radzi.

3. Liściki dla współpasażerow

Nie wszyscy popierają ten gest, ale jeśli masz ochotę, możesz przygotować liściki z przeprosinami i na przykład torebki ze słodyczami, a nawet zatyczkami do uszu dla współpasażerów. To może złagodzić cierpienia związane z wysłuchiwaniem płaczu lub kopaniem w siedzenie.

4. Nawilżane chusteczki i pieluchy

"Spakuj ubrania na zmianę dla dzieci i siebie. Nawet jeśli dziecko załatwia się już do nocnika, warto zabrać na wszelki wypadek pieluchomajtki. Dzięki temu, jeśli samolot się spóźni lub utknie na pasie, unikniesz paniki lub ryzyka spędzenia całego lotu w towarzystwie nieprzyjemnego zapachu. Prawdopodobnie rzeczy na zmianę nie będą potrzebne – ale dzięki nim będziesz się czuła mniej spięta, co udzieli się i dziecku. Podróż może być wspaniałą przygodą!” - radzi Cathy z portalu mamytravels.com.

Podusia i ukochany miś umilą każdą podróż. (Fot. Thinkstock)

5. Stawiaj na prostotę

Gry potrafią zająć dzieci na długo i sprawić, że podróż szybciej minie. Do tego celu wcale nie musimy wozić wielu akcesoriów – kółko i krzyżyk, I-Spy, zgadywanki, dodawanie wyrazu na ostatnią literę poprzedniego, papier-nożyce-kamień – sprawdzają się w każdej sytuacji.

6. Plecak jako bagaż podręczny

"Moje dzieci są teraz nastolatkami, ale moją najważniejszą radą dla osób latających z maluchami jest używanie plecaka jako bagażu podręcznego. Dzięki temu masz wolne obie ręce. Łatwiej możesz nieść dziecko, pchać wózek, czy wyjąć paszport” - radzi Greeta z Mumsdotravel.com.

7. Trzymaj dziecko wysoko

Nie każdemu może się to spodobać, ale niektórzy rodzice zauważyli, że niemowlęta przestają płakać, gdy są trzymane nad głową. Nie ma na to dowodów naukowych, ale… może warto spróbować.

8. Zapakuj każdemu dziecku własną torbę

"Przygotuj im torby podróżne. My zawsze szykujemy dzieciom takie pakunki-niepodzianki. Mogą je otworzyć dopiero na pokładzie. Wkładamy im tanie rzeczy z supermarketu — kredki świecowe, kolorowanki, małe zestawy lego i oczywiście słodycze. Uwielbiają to i zawsze są bardzo podekscytowane czekającą ich niespodzianką” - zwierza się Katie z mummydaddyandmemakesthree.co.uk.

9. Sprawdź cenę lotu

Wydaje ci się, że loty zawsze są bezpłatne dla dzieci do lat dwóch? Lepiej to sprawdź. Niektóre linie pobierają 75% ceny dorosłego, mimo iż dziecko nie otrzymuje własnego miejsca. W takich sytuacjach warto jest rozważyć kupno biletu jak dla dorosłego – przynajmniej otrzymamy siedzenie.

10. Odpraw się z wyprzedzeniem

Jeśli podróżujesz z rodziną, a tym bardziej we dwie, możesz mieć problemy ze zdobyciem miejsc obok siebie. Lepiej jest odprawić się, jak tylko pojawi się taka możliwość.

12. Zarezerwuj mleko

Kwestia mleka dla niemowląt zawsze budzi wiele pytań. Co możesz zabrać? Czy będziesz musiała spróbować mleka przy ochronie? Ile możesz zabrać i czy to wystarczy? Aby uniknąć tych wszystkich wątpliwości, możesz zarezerwować mleko w Bootsie i odebrać je na lotnisku. Na stronie sieci można znaleźć listę oddziałów lotniskowych, które oferują taką usługę.

12. Dostosuj się do rytmu

Jeśli to możliwe, wybierz loty, które wypadają w czasie, gdy twoje dziecko zwykle śpi.

14. Rób regularne przerwy na toaletę

W podróż nie ruszaj się bez tabletu - radzą doświadczeni rodzice. (Fot. Thinkstock)

"Nie chce mi się” może bardzo szybko zmienić się w dramatyczne poszukiwanie toalety. Dlatego tuż przed wejściem na pokład odwiedź łazienkę. Postaraj się także nie dawać dzieciom zbyt wiele napojów.

15. Nigdy nie podróżuj bez iPada lub tabletu

Większość rodziców ma jak najlepsze intencje ograniczania czasu spędzanego na ekranach, jednak w czasie podróży lepiej jest dać sobie więcej luzu.

"Załaduj tablet piosenkami, grami, bajkami i filmami, by zająć dzieci jak najdłużej. Uwagę nawet maluchów można odciągnąć na 10 minut przez bajkę czy piosenkę. A tyle przecież wystarczy, by coś przekąsić albo uniknąć ataku płaczu. Polecam The Furchester Hotel - czyni cuda. Koniecznie zainwestuje jednak w słuchawki, by nie denerwować współpasażerów dźwiękami z kreskówek” - radzi Monica, założycielka bloga thetravelhack.com.

16. Zadbaj o wygodę

Niepraktycznie ubrane dziecko to nieszczęśliwe dziecko, dlatego na drogę wybierz wygodną odzież z delikatnych tkanin. Najlepiej jest ubrać malucha na cebulkę – na duszne lotnisko, przejście do samolotu oraz klimatyzację na pokładzie. Najlepszą opcją jest pajacyk lub dresy. Warto jest także zabrać poduszkę.

17. Choroba lokomocyjna

W podróży z małym dzieckiem zawsze może się zdarzyć, że dopadną je nudności. Nigdy nie zapominaj o foliowych torebkach – może ci ona zaoszczędzić masę kłopotów.

18. Pluszaki

Współzałożycielka Skyscanner, Bonamy Grimes, ma sprytny ratunek w chwilach, gdy nie pomaga nic innego.

"Zabierz zabawki, a w szczególności ukochanego misia. Trzymaj go na sytuacje awaryjne. Pilnuj jednak maskotek, ponieważ często się gubią na lotniskach” - radzi.

A na koniec, pamiętaj – latanie to przygoda. Zwróćcie uwagę na widok za oknem - malutkie domki, ciekawe kształty chmur, pobawcie się w pilotów, nagrajcie start i lądowanie. Młodym matkom latanie kojarzy się głównie ze stresem, pilnowaniem bagażu, biletów i czasu, ale dla maluchów to ekscytująca podróż ponad chmury.

Na podstawie Skyscanner.net: "Flying with children: 25 top tips for keeping kids happy on board"

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena:

Komentarze


  • Kamila W
    13 czerwca, 08:08

    moje dzieciaki nie miały problemu z lataniem, bo od małego latają z nami. przynajmniej raz w roku albo dwa się zdarza, że enterem sobie gdzieś polecimy. kiedyś przy starcie dzieicaki płakały bo gdzieś się uszy im przytykały a teraz już nic się nie dzieje. Przesypiają chociaż pół lotu

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama