Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Obywatel Włapko: Kontrowersyjna rzeźba, która stała się symbolem Szczecinka

Obywatel Włapko: Kontrowersyjna rzeźba, która stała się symbolem Szczecinka
Obywatel Włapko dotarł nawet do stolicy Niemiec. (Fot. Wikipedia)
Raz, dwa, trzy... Obywatel Włapko patrzy! Próżno szukać podobnego symbolu gdziekolwiek indziej na świecie. Nikogo nie dziwi więc, że sława rzeźby ze Szczecinka dotarła nawet do Ameryki Północnej, Afryki czy Azji.
Reklama
Reklama

"Jesteśmy mieszkańcami Szczecinka. Obecnie przebywamy na urlopie w naszym rodzinnym mieście. Na co dzień mieszkamy i pracujemy w Londynie. Kilka dni temu zobaczyliśmy i zrobiliśmy zdjęcia satyrycznego pomnika Obywatel Włapko. To wspaniały pomysł, ponieważ napiętnuje korupcję. Korupcja na gigantyczną skalę niszczy nasze rodzinne miasto, ale również nasz umiłowany kraj. A nas rozprasza po świecie za pracą" - do naszej redakcji przyszedł list z Polski o takiej treści. Zaintrygowani tematem antykorupcyjnego pomnika postanowiliśmy lepiej poznać jego historię. A ta jest naprawdę niesamowita!

Sława Obywatela Włapko dotarła nawet do redakcji portalu Londynek.net. (Fot. Londynek.net)

Zacznijmy od początku

Obywatel Włapko to pierwszy pomnik symbolizujący skorumpowanego urzędnika, jaki powstał w Polsce, a może i na świecie. Autorem rzeźby jest nieżyjący od ponad dwóch lat artysta-rzeźbiarz - Wiesław Adamski.

Historia satyrycznej rzeźby jest dość burzliwa. Henryk Gaszkowski, pomysłodawca wystawienia rzeźby w mieście, wspólnie z Wiesławem Adamskim ustawili ją na ulicznym happeningu w Szczecinku. Na miejscu rozdawano ulotki, a także rozmawiano o samej idei, która przyświeca pomnikowi.

Po ulicznym wydarzeniu, miejscowy urzędnik udał się do twórcy pomnika i go pobił. Wskazywał przy tym, że rzeźba jest łudząco podobna do niego samego.

Jakiś czas później stworzono również plakat z Obywatelem Włapko. Szczecineccy radni postanowili go wręczyć burmistrzowi. Włodarz miasta nie tylko odmówił przyjęcia prezentu, ale dodatkowo pozwał radnych.

Pomnik mogli zobaczyć m.in. mieszkańcy Wilna. (Fot. Wikipedia)

Fali popularności nie da się zatrzymać

Obywatel Włapko wywoływał coraz większy szum w całej Polsce, a szybko również poza granicami kraju. Plakaty z jego wizerunkiem prezentowano w obu Amerykach, Azji i Afryce. Sama rzeźba ruszyła z kolei na europejskie tournee - podziwiać ją mogli m.in. mieszkańcy Pragi, Berlina czy Wilna. 

Sława Obywatela Włapko oznaczała tylko jedno - rzeźba mimowolnie stała się symbolem miasta. Mieszkańcy wzięli się do pracy i stworzyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obywatela Włapko. Zamiarem aktywistów było postawienie rzeźby w reprezentacyjnym miejscu w Szczecinku.

Problemów ciąg dalszy...

Pomysł publicznego pokazywania wizerunku skorumpowanego urzędnika naturalnie nie wszystkim przypadł do gustu. Większość radnych zdecydowanie sprzeciwiła się temu, aby Obywatel Włapko został uhonorowany swoim własnym miejscem na mapie Szczecinka. 

Walka o miejsce na pomnik toczyła się latami i otarła się nawet o wojewodę zachodniopomorskiego czy prezydenta Polski. Komitet próbował każdej możliwej drogi - w akcie desperacji poproszono o możliwość urządzenia zbiórki publicznej na postawienie rzeźby. Od urzędników można było usłyszeć jedynie krótkie i stanowcze "nie".

Obywatel Włapko i widok na Pragę. (Fot. Wikipedia)

Obywatel Włapko i związek z separatystami?

Pomimo ogromnego sprzeciwu ze strony władz, członkowie komitetu nie ustawali w staraniach. Ostatecznie pomnik stanął na terenie prestiżowego gruntu w centrum miasta - proklamowanej 20 czerwca 2018 roku Autonomii Ossówek.

Autonomia Ossówek została utworzona właśnie przez Henryka Gaszkowskiego, który - jak sam przyznaje - chciał "odciąć się od zdewastowanego prawa III RP". 

"Efektem jest to, że teren kamienicy, przy której stanął pomnik Obywatela Włapko, to obszar oderwany od Rzeczypospolitej w sensie prawnym" - przyznał Henryk Gaszowski.

Obywatel Włapko znalazł schronienie na terenie Autonomii Ossówek. (Fot. Wikipedia)

Jak informowały lokalne media, autonomia posiada oddzielny dziennik praw i dekretów. "Nie chodzi o odrębność terytorialną czy gruntową, tylko o samodzielność pod względem obowiązującego prawa. Wszelkie zdewastowane prawo na zewnątrz Autonomii Ossówek, czyli na terenie III RP, tutaj nie funkcjonuje. Toczymy też batalię o to, aby odepchnąć wszelkie tzw. władze. Prawdziwa władza ma być przedstawicielem narodu, takie przynajmniej jest założenie" - wskazał Gaszkowski.

Tym samym Obywatel Włapko spogląda teraz na wszystkich przechodniów, począwszy od mieszkańców, a kończąc na turystach i urzędnikach. Dla tych ostatnich z pewnością jest teraz symboliczną ością w gardle. A dla samego miasta to wyjątkowa atrakcja turystyczna, której śmiało pozazdrościłyby największe metropolie świata. 

Jak mawiają miejscowi w Szczecinku, pomnik ma być przestrogą dla wszystkich urzędników - nie tylko tych na miejscu...

Źródła: Szczecinek.com, GK24.pl, iszczecinek.pl

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.77 / 356

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama