Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nietypowe pomysły na ślub a tradycja

Nietypowe pomysły na ślub a tradycja
Czy śluby w dzisiejszych czasach mogą nas czymś zaskoczyć?... (Zdjęcia: Getty Images)
Niekonwencjonalny ślub jest sposobem na stworzenie czegoś jedynego w swoim rodzaju. Istnieje wiele atrakcji i możliwości, które uświetnią także przyjęcie weselne i zapiszą się w pamięci gości.
Reklama
Reklama

Coraz częściej pary pragną powiedzieć sobie „tak” poza murami urzędu czy kościoła. Niestety, może się to wiązać z pewnymi utrudnieniami jak na przykład pogoda, organizacja i formalności. Jednak złożenie sobie przysięgi w miejscu innym niż to tradycyjne potrafi podkreślić wyjątkowość tego dnia. Poza tym pary chętnie wybierają to, co nawiązuje do nich.

Decydując się na romantyczy ślub na plaży lub w ogrodzie warto wziąć pod uwagę pogodę, która niekiedy jest nieprzewidywalna. Tutaj lepiej mieć plan rezerwowy. Warunki atmosferyczne nie powinny być przeszkodą przy organizowaniu tematycznej uroczystości na przykład na zamku w towarzystwie aktorów przebranych za rycerzy i orkiestry grającej utwory z przeszłości. Taka sceneria z pewnością zostanie zapamiętana.

Do jednych z bardziej oryginalnych pomysłów należą śluby w powietrzu, pod wodą, czy pod ziemią. Nietypowa ceremonia w powietrzu odbyła się między innymi w Polsce. Błogosławieństwa udzielił ksiądz, który był profesjonalnym skoczkiem.

Niektórzy pasjonaci nurkowania zawierają związek małżeński pod wodą. Zaś ślub pod ziemią jest możliwy w Kaplicy Św. Kingi w Wieliczce.

Tradycyjne miejsce zawsze można przyozdobić kwiatami według własnego uznania. Odpowiednio dobrane dekoracje i detale nadają charakteru uroczystości. Jeśli chodzi o stroje, to najczęściej jest to biała suknia i elegancki garnitur. Przez pewien czas panowała moda na kolor kremowy lub dodatki w różnych kolorach. Bywa, że stroje stylizuje się na te z innej epoki. Ulubiona muzyka i literatura również stanowią źródło inspiracji. Są i kobiety, które zdecydowały się na spodnie.

Wychodzących z kościoła nowożeńców obsypuje się pieniędzmi lub płatkami kwiatów. Czasami wykorzystuje się też konfetti, ryż i bańki mydlane. Jeśli ktoś bierze ślub w późniejszych godzinach, to sztuczne ognie mogą być świetnym zamiennikiem. W zależności od regionu i fantazji można spotkać się z różnymi modyfikacjami tego zwyczaju.

Przyjęcie weselne

Następnie nowożeńcy i goście udają się na wesele. Samochód jest specjalnie udekorowany na tę okazję. W zależności od stylu, gustu, oprawy ślubu można wybierać spośród pojazdów nowoczesnych, klasycznych, czy limuzyn. Niemałe wrażenie zrobi lot balonem. Jeśli przyjęcie jest niedaleko miejsca zaślubin, to istnieje jeszcze opcja z dorożką, skuterem lub rowerem.

Po przybyciu na wesele, para młoda jest witana chlebem i solą. Tradycyjnie powinna być orkiestra, ale zdarza się, że jest DJ. Niektóre pary przygotowywują układ taneczny, by zaskoczyć zaproszonych gości. Jednym z popularniejszych wyborów jest walc wiedeński.

Czasami rezygnuje się z tradycyjnego serwowania potraw. Coraz częściej pojawia się tak zwany stół szwedzki. Na przyjęciu nie może zabraknąć tortu, który symbolizuje słodkie życie. Jest on krojony przez nowożeńców. W pierwszej kolejności powinni się nim wzajemnie poczęstować, a później gości. Pomaga w tym obsługa.

Dodatkowo można włączyć kilka atrakcji jak bańki mydlane, czy generator dymu. Stworzą one bajkową i niezapomnianą atmosferę. Czasami też wypuszcza się białe gołębie jako symbol miłości. Inną możliwością są motyle w pudełku, czy lampiony szczęścia. Zaś balony z helem nie tylko będą służyć jako dekoracja, ale i mogą być wykorzystane do sesji zdjęciowej.

Wieczór urozmaicą różne gry i zabawy. Jeśli na przyjęciu jest rysownik, to na pamiątke wykona karykaturę. Sporo radości zapewnia tak zwana fotobudka, gdzie goście robią zdjęcia z przeróżnymi rekwizytami. Towarzyszą temu rozmaite pozy, żarty i odrobina pozytywnego szaleństwa.

Tego dnia prezentami głównie obdarowywuje się parę młodą, ale czasami i oni przygotowywują upominki dla swoich gości. Pomysły są przeróżne. To mogą być kartki, małe konfitury, słodycze, ciasto, świece zapachowe, płyty, przypinki, kotyliony i inne. Najlepiej podarować coś praktycznego i co wiąże się z młodą parą.

Ślub humanistyczny

Obok ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego pojawił się humanistyczny. Jest to symboliczna i spersonalizowana ceremonia, którą prowadzi celebrant. Nie ma ona statusu prawnego, ale czasami takie związki małżeńskie są też rejestrowane w urzędzie.

Każdy może wziąć ślub humanistyczny. Jest on też dla osób, które marzą o wyrażeniu miłości w sposób niekonwencjonalny. Zdarza się, że formalności i czas uniemożliwiają zorganizowanie ślubu cywilnego w plenerze, a w tym przypadku takich przeszkód nie ma.

Pary piszą swoje własne przysięgi i wymieniają się obrączkami. Od nich też zależy, jak i gdzie odbędzie się ceremonia. To może być nawet miejsce, gdzie państwo młodzi się poznali.

Ta forma łączenia dwóch osób jest bardziej popularna na Zachodzie. Ślub humanistyczny też wiąże się z powiedzeniem sobie „tak” i chęcią założenia rodziny wraz ze zwróceniem uwagi na to, by nie przyćmić jego głównej przyczyny, czyli uczucia.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.75 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama