Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nie zwlekaj z rozliczeniem się z podatku

Nie zwlekaj z rozliczeniem się z podatku
Im wcześniej złożysz deklarację podatkową, tym lepiej! (Fot. Getty Images)
Dla niemal 12 mln ludzi, którzy co roku samodzielnie rozliczają się z podatku z brytyjską skarbówką, 31 stycznia jest jedną z najważniejszych dat w życiu. 
Reklama
Reklama

W tym roku z powodu pandemii, w ramach gestu dobrej woli, HMRC zgodziło się wydłużyć deadline do 28 lutego. Urzędnicy wciąż jednak zachęcają, aby nie czekać do ostatniej chwili i rozliczyć się z podatku już do najbliższej niedzieli.

Osoby rozliczające się samodzielnie doskonale wiedzą, że każdy dzień złożenia deklaracji po terminie jest niezwykle kosztowny. Dług rośnie błyskawicznie, a ilość nakładanych kar może przyprawić o ból głowy nawet najbardziej majętną osobę - zwłaszcza, że nie ma maksymalnego pułapu, do którego może urosnąć.

Jeśli nadal nie wypełniłeś formularza, a wiesz, że musisz to zrobić, lub jeśli zastanawiasz się jak zapłacić podatek, jeśli aktualnie nie dysponujesz wolną gotówką, ten przewodnik powinien pomóc Ci rozwiać wiele wątpliwości.

Nie zwlekaj z rozpoczęciem 

"Jeśli martwisz się o opłacenie podatku, kuszące wydaje się całkowite odłożenie składania deklaracji. Nie ma jednak nic ważniejszego niż zdążenie i dotrzymanie terminu" - informuje Sarah Coles z firmy doradczo-finansowej Hargreaves Lansdown. Informacje te niemal na każdym kroku powtarza samo HMRC, ponieważ ignorowanie podatku na lata może skutecznie namieszać w czyimś życiu, a nawet doprowadzić do pobytu w więzieniu. Brytyjska skarbówka, nawet jeśli nie reaguje natychmiastowo, prędzej czy później upomni się o swoje, a z punktu widzenia prawa nie ma nic gorszego od unikania złożenia deklaracji, co jest obywatelskim obowiązkiem każdego z nas. 

Istnieje jednak jeszcze jeden ważny powód, dla którego zawsze należy składać deklarację na czas. Spóźnienie się z nią (bądź unikanie rozliczenia się) oznacza, że nie będziemy mogli zawrzeć porozumienia. Tak długo, jak wszystko złożyliśmy w terminie, HMRC jest w stanie pójść nam na rękę i np. rozłożyć zaległy podatek na raty (do maksymalnie 12 miesięcy). 

Warto pamiętać, że spóźnienie się z rozliczeniem choćby o 10 minut oznacza, że nasz dług automatycznie wzrasta o 100 funtów. 

Rozliczenie się z podatku wymaga podania wielu danych i zajmuje trochę czasu. (Fot. Getty Images)

Sprawdź, czy masz dostęp do portalu rozliczeniowego HMRC

Zgubienie danych do logowania nie jest wystarczającym powodem, aby wytłumaczyć fakt złożenia deklaracji podatkowej dzień później. A ponieważ zdarza się to dość często, upewnij się już teraz, że wciąż posiadasz swój login i hasło. 

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z rozliczania się online, musisz zarejestrować się odpowiednio wcześniej. Rejestracja jest procesem długotrwałym i obejmuje m.in. wysłanie do Ciebie listu ze specjalnym kodem. Do jej ukończenia musisz również znać swój National Insurance Number oraz UTR. 

Link do rejestracji: klik.

Jeśli nie pamiętasz ani National Insurance Number ani UTR, możesz poprosić HMRC o pomoc, ale wysyłka tych danych pod Twój adres również trochę potrwa (do 10 dni roboczych).

Należy mieć na względzie także to, że pomoc HMRC - zarówno telefoniczna, jak i online - dostępna jest jedynie od poniedziałku do piątku. "Daj sobie czas na rozmowę z doradcą, jeśli potrzebujesz pomocy" - radzi Jamie Morrison z firmy księgowej HW Fisher.

Zbierz dokumenty

Ilość dokumentów potrzebnych do wypełnienia zeznania podatkowego będzie zależeć od tego, czy jesteś zatrudniony, czy samozatrudniony i jakie są Twoje źródła dochodu. 

"Zbieranie dokumentów zajmuje więcej czasu, niż myślisz" - podkreśla ekspert z HW Fisher. 

I tak na przykład osoby zatrudnione będą potrzebować szeregu formularzy od swojego pracodawcy. Obejmuje to P60, który będzie potwierdzał całkowity podatek zapłacony od dochodu. Będziesz także potrzebować wykazu świadczeń i wydatków, który można znaleźć na formularzach P11D lub P9D. Jeśli odszedłeś z pracy w ostatnim roku podatkowym, będziesz również potrzebować P45 od poprzedniego pracodawcy.

Jeśli jesteś samozatrudniony, proces jest nieco bardziej skomplikowany. Jeśli pracujesz jako dyrektor spółki, będziesz musiał uwzględnić wynagrodzenie i dywidendy otrzymane za pośrednictwem firmy w swoim osobistym zeznaniu podatkowym, a oddzielnie wypełnić także zeznanie firmowe. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz musiał zadeklarować przychody i wydatki biznesowe w formularzu samooceny. Będziesz także potrzebować szczegółów dotyczących wszelkich pieniędzy, które wpłacasz na emerytury, wszelkich dochodów uzyskanych z wynajmu nieruchomości lub inwestycji oraz wszelkich odsetek od oszczędności. Jeśli przekazujesz pieniądze na cele charytatywne, również powinieneś mieć dostęp do tych informacji.

Odliczaj wszystko, co możesz 

Po wypełnieniu pierwszej części formularza podatkowego i wpisaniu takich danych jak numer ubezpieczenia społecznego, status zatrudnienia i informacje z P60 lub konta firmowego, nadszedł czas, aby upewnić się, że Twój podatek nie będzie zbyt duży.

Jeśli jesteś podatnikiem o wyższej stawce podatkowej, jedną z najważniejszych rzeczy do sprawdzenia jest to, czy masz prawo do ubiegania się o ulgę podatkową na wyższą stawkę emerytalną. W wielu przypadkach ubezpieczyciel będzie doliczał tylko 20% podatku według stawki podstawowej do składek emerytalnych, podczas gdy masz prawo do 40%, jeśli płacisz podatek o wyższej stawce. Dotyczy to prywatnych emerytur, a także niektórych emerytur pracowniczych.

"Jeśli nie wiesz, jak działa Twój program emerytalny, zapytaj dział HR" - radzi ekspertka z Hargreaves Lansdown.

"Jest to poważne źródło nieporozumień, co oznacza, że ​​bardzo wielu podatników o wyższych stawkach nie ma pojęcia, czy otrzymują 40% ulgę, czy też nie. Może to ich kosztować setki, a nawet tysiące funtów" - dodaje.

Jeśli jesteś samozatrudniony lub pracujesz w domu, możesz odliczyć sobie wiele wydatków. Na rządowej stronie internetowej (klik) znajduje się ich lista i najlepiej właśnie tam sprawdzić, co dokładnie możemy odliczyć.

Pamiętaj, aby złożyć deklarację - nawet gdy nie wiesz, jak wiele rzeczy ostatecznie sobie odliczysz. Poprawki do swoich deklaracji podatkowych możesz wnosić przez 4 lata wstecz, więc zawsze możesz wnieść korektę później.

Błędy przy rozliczaniu się z podatku mogą być bardzo kosztowne. (Fot. Getty Images)

Ostrożnie z zasiłkiem na dziecko

Jeżeli pobierasz Child Benefit ważne jest, aby upewnić się, że zapisałeś to prawidłowo w formularzu podatkowym. Jeśli ktoś w Twoim gospodarstwie domowym ma dochód przekraczający 50 000 funtów rocznie, zasiłek trzeba bedzie zwrócić. Zasada jest prosta - każde 100 funtów powyżej 50 tys. funtów to 1% zasiłku do oddania. Gdy czyjś dochód osiągnie 60 000 funtów, Child Benefit będzie musiał być zwrócony w całości.

"Możesz podlegać opłacie nawet wtedy, jeśli tylko wprowadziłeś się do osoby, która pobiera zasiłek na dziecko. Nawet jeśli nie jest to Twoje dziecko" - ostrzega Sean McCann z firmy doradczej NFU Mutual.

"Ostrzegamy, że możesz zostać ukarany grzywną, jeśli Twoje dochody przekraczają 50 000 GBP i nie płacisz należnego podatku przez Child Benefit. HMRC zbiera rocznie 18,9 miliona funtów grzywny od osób, które nie uiściły podatku od zasiłku na dziecko z powodu wysokich dochodów" - dodaje.

Po wypełnieniu wszystkich części formularza - zatwierdź i wyślij go 

Jak wspomnieliśmy wyżej, musisz to zrobić nawet wtedy, gdy akurat nie masz pieniędzy na opłacenie podatku. Victoria Todd, z grupy ds. reformy podatkowej osób o niskich dochodach (LITRG), zaleca dodatkowe sprawdzanie, czy faktycznie nasze zeznanie zostało wysłane. Wynika to z tego, że co roku wiele osób popełnia ten błąd i nie zatwierdza gotowych zeznań.

"Możesz wypełnić zeznanie podatkowe i nawet je wydrukować, ale nie zdawać sobie sprawy, że musisz również zatwierdzić je jako ostatni etap procesu online. Powinieneś otrzymać potwierdzenie złożenia z HMRC po zakończeniu procesu" - wskazała.

Dogadaj się z HMRC, jeśli nie możesz zapłacić

Wreszcie, po złożeniu zeznania podatkowego, czas zmierzyć się z najlepszym sposobem opłacenia rachunku. 

Victoria Todd radzi, aby poprosić HMRC o opłacanie podatku w 12 ratach. Skarbówka może wyrazić na to zgodę, jeśli nie masz innych długów podatkowych, a od daty złożenia deklaracji nie minęło więcej niż 60 dni. Należy jednak dodać, że rozłożenie długu na raty oznacza doliczenie do niego odsetek w wysokości 2,6%.

Trzeba także pamiętać, że rozłożenie na raty jest możliwe tylko wtedy, gdy do spłaty mamy mniej niż 30 tys. funtów.

"Jeśli nie kwalifikujesz się do tego lub potrzebujesz więcej czasu na spłatę, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z HMRC" - radzi specjalistka z LITRG.

Infolinia do HMRC: 0300 200 3310

Odwołaj się, jeśli koronawirus wpłynął na Twoją sytuację

Jeśli na którymkolwiek etapie nie byłeś w stanie udzielić wszystkich informacji lub mimo wszystko nie uda Ci się wypełnić zeznania na czas, ponieważ np. Ty lub Twój księgowy zachoruje na koronawirusa, poinformuj o tym HMRC i spróbuj odwołać się od kary.

Nie można zakładać, że każda wymówka związana z koronawirusem będzie zaakceptowana, ale urzędnicy dali jasny sygnał, że wezmą pod uwagę panującą pandemię oraz np. fakt, że Twoje dzieci muszą uczyć się w domu. 

Należy jednak pamiętać, że pierwsza kara za zwłokę doliczana jest automatycznie i odwołanie się od niej także jest automatycznie odrzucane. Należy wówczas ponownie złożyć odwołanie z pisemnym wyjaśnieniem, a jego rozpatrzenie - zwłaszcza obecnie - może zająć kilka miesięcy.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.6 / 5

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama