Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nie tylko Tower, czyli najsłynniejsze więzienia Londynu

Nie tylko Tower, czyli najsłynniejsze więzienia Londynu
Słynna twierdza Tower. (Fot. Getty Images)
Najbardziej znane miejsce odosobnienia dla przestępców w Londynie - twierdza Tower - nie była jedynym więzieniem w brytyjskiej stolicy. Zobaczmy jakie były kiedyś inne zakłady karne i kto tam trafiał...
Reklama

Marshalsea Prison

Głównie znane jako więzienie dłużników. Istniało na Borough High Street przez ponad pięćset lat i zostało zamknięte w 1842 roku. Było to więzienie narodowe, drugie pod względem ważności po Tower of London. Rozsławił je na całym świecie Dickens, który pisał o więziennym życiu w swoich powieściach. Jego ojciec został osadzony w więzieniu Marshala w 1824 roku, z powodu długu o wysokości czterdziestu funtów! Jest to jedno z niewielu historycznych więzień, w których pozostaje część oryginalnych budynków. Nad dziedzińcem, obok kościoła św. Jerzego Męczennika, nadal widać jedną ze ścian i dwa autentyczne łuki bramy.

Najbliższa stacja metra: Borough

Unilever House. (Fot. DM/Londynek.net)

Bridewell House of Correction

Założone jako „dom korekty” w 1556 r. W byłym pałacu królewskim (Bridewell), więzienie to było przeznaczone dla włóczęgów i bezdomnych dzieci oraz skazanych za drobne przestępstwa i „niesfornych” kobiet. Znajdowały się tam pracownie i szpital dla osadzonych. Zakład został w dużej mierze zniszczony w podczas wielkiego pożaru Londynu, następnie odbudowany, a ostatecznie zburzony w 1863 roku. Pozostałością budynków więzienia jest brama na New Bridge Street pod numerem 14. Reszta starej siedziby jest teraz zajęta przez Unilever Building.

Najbliższa stacja kolejowa: Blackfriars

Cold Bath Fields Prison

Zbudowane w 1794 roku w miejscu, w którym znajduje się sortownia Royal Mail - Mount Pleasant Sorting Office. Niektóre z filarów więziennych ścian zachowały się w dobrym stanie. Miejsce to znane było z surowości kar, w tym wymuszonej ciszy i karania izolacją za przewinienia. W połowie dziewiętnastego wieku więzienie zmieniło nazwę na Middlesex House of Correction. Zostało zamknięte w 1877 roku i zburzone dwanaście lat później.

Najbliższy dworzec kolejowy: Farringdon

Fleet Prison

Położony we wschodniej części Farringdon Road, Fleet Prison było założone głównie z myślą o osadzaniu tam dłużników. Znalazł się wśród nich William Penn (syn uszlachconego oficera marynarki admirała sir Williama Penna, kwakier*, założyciel Pensylwanii, po tym jak namówiła króla Karola II, by zezwolił mu na założenie kolonii w Ameryce), który był tam przetrzymywany w latach 1707-1709. Jednak przebywali tam także więźniowie polityczni i religijni. W 1601 r. poeta John Donne został osadzony za zawarcie zwiąsku małżeńskiego bez zgody ojca. Więzienie zostało zniszczone w wielkim pożarze Londynu, a wkrótce potem odbudowane. Ostateczni skazani opuścili jego mury w 1842 roku, a sam budynek uległ destrukcji.

Najbliższa stacja kolejowa: Blackfriars

Clerkenwell House of Detention

Od 1616 r. istniało więzienie, którego tunele - jedyna pozostała po współczesne czasy część, zostały zbudowane ponad 200 lat później. W dużej mierze wykorzystywane jako areszt, „gościło” około 10 tysięcy osób rocznie. Mury zostały zburzone pod koniec XVIII wieku, przetrwałą jednak podziemna część, która posłużyła jako schron przeciwlotniczy podczas bombardowań Londynu w czasie II wojny światowej. Na tym miejscu znajduje się obecnie budynek szkoły Hugh Myddleton, a część stanowi zabudowa mieszkalna. Dostęp do tuneli znajduje się od Clerkenwell Close, za kościołem St James.

Najbliższa stacje metra: Farringdon, Angel

Crimean War Memorial. (Fot. DM/Londynek.net)

Gatehouse Prison

Zbudowany w 1370 roku, był pierwotnie częścią więzienia, które istniało w bramie Westminster Abbey. Najsławniejszym osadzonym był tu zapewne Sir Walter Raleigh (angielski żeglarz i pisarz, faworyt królowej Elżbiety I), który został uwięziony w nim w przeddzień swojej egzekucji w Tower of London. Uważa się, że powiedzenie "kamienne mury nie tworzą więzienia, ani żelazne kraty klatki" poeta - Richard Lovelace (syn bogatego ziemianina z Kentu) napisał właśnie po osadzeniu w murach Gatehouse Prison. Zburzone w 1776 roku, a na terenie tym obecnie znajduje się Crimean War Memorial, który stoi przed opactwem Westminster w Broad Sanctuary.

Najbliższa stacja metra: Westminster

King’s Bench Prison

Pierwotnie znajdowało się po wschodniej stronie Borough High Street, a w 1755 r. zostało przeniesione na większy obszar w St George's Fields. Kolejne miejsce osadzenia dla dłużników, jednak o stosunkowo łągodnym reżimie. Osławione przez Karola Dickens’a w powieści „David Copperfield” uznawane było za "najbardziej pożądane miejsce uwięzienia w Londynie". Dziedziniec był pełen kupców, a na miejscu działało wiele sklepów serwujących gin. Bogaci więźniowie mieli nawet kucharza, który przygotowywał posiłki, a skazanych mogły odwiedzać rodziny. W latach 70. XIX wieku więzienie zostało zamknięte.

Najbliższa stacja metra: Borough

Clink Museum. (Fot. Google Maps)

Clink Prison

To było małe więzienie połączone z Winchester Palace na Bankside. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1509 roku. Miejsce odosobnienia dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa na Bankside i w pobliskich domach publicznych kontrolowanych przez biskupa Winchester. Co ciekawe, trafiali tam zarówno protestancji, jak i katolicy. Obecnie w murach dawnego więzienia znajduje się muzeum o tej samej nazwie.

Najbliższa stacja metra: London Bridge

Horsemonger Lane Jail

Zbudowany jako więzienie modelowe w 1791 r., przemianowany na Southwark County Gaol w 1859 r. Na dachu bramy znajdowała się szubienica i to tutaj Charles Dickens był świadkiem podwójnej egzekucji. To skłoniło go do skierowania do The Times petycji z wyrazem potępienia publicznych straceń, co z kolei było przyczyną zaniechania praktyk w Wielkiej Brytanii. Tylko w latach 1800-1877 stracono tam 131 mężczyzn i 4 kobiety. Samo więzienie zostało zamknięte w 1878 roku i wkrótce zburzone. Obecnie znajduje się na tym terenie piękny park - Newington Gardens.

Najbliższa stacja metra: Borough

The Tower of London

Prawdopodobnie najpopularniejsze obok Alcatraz więzienie - The Tower of London, jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu i jednym z najwspanialszych przykładów architektury normańskiej na świecie. Około 1066 r. William I zapoczątkował jego budowę tuż poza granicą miasta, aby ostrzec potencjalnych wichrzycieli. Rozbudowywany przez kolejnych monarchów, był kolejno pałacem, więzieniem, menażerią, miejscem egzekucji i skarbcem dla klejnotów koronnych. Do słynnych osadzonych zaliczyć można m.in. Anne Boleyn (stracona przez ścięcie mieczem), a po zakończeniu II wojny światowej na krótko skierowany został tam także Rudolph Hess.

Najbliższa stacja metra: Tower Hill

* Society of Friends, Stowarzyszenie Przyjaciół, nazwa nadana 1665 protest. grupie angielskich dysydentów odrzucających teologię kalwińską i kościół anglikański w imię głoszonego ideału kościoła apostolskiego i wewn. oświecenia (przebudzenia), zał. 1652 przez G. Foxa (źródło: Encyklopedia PWN)

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.24 / 18

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2019
GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

Sport


Reklama