Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nie tylko Tower, czyli najsłynniejsze więzienia Londynu

Nie tylko Tower, czyli najsłynniejsze więzienia Londynu
Słynna twierdza Tower. (Fot. Getty Images)
Najbardziej znane miejsce odosobnienia dla przestępców w Londynie - twierdza Tower - nie była jedynym więzieniem w brytyjskiej stolicy. Zobaczmy jakie były kiedyś inne zakłady karne i kto tam trafiał...
Reklama
Reklama

Marshalsea Prison

Głównie znane jako więzienie dłużników. Istniało na Borough High Street przez ponad pięćset lat i zostało zamknięte w 1842 roku. Było to więzienie narodowe, drugie pod względem ważności po Tower of London. Rozsławił je na całym świecie Dickens, który pisał o więziennym życiu w swoich powieściach. Jego ojciec został osadzony w więzieniu Marshala w 1824 roku, z powodu długu o wysokości czterdziestu funtów! Jest to jedno z niewielu historycznych więzień, w których pozostaje część oryginalnych budynków. Nad dziedzińcem, obok kościoła św. Jerzego Męczennika, nadal widać jedną ze ścian i dwa autentyczne łuki bramy.

Najbliższa stacja metra: Borough

Unilever House. (Fot. DM/Londynek.net)

Bridewell House of Correction

Założone jako „dom korekty” w 1556 r. W byłym pałacu królewskim (Bridewell), więzienie to było przeznaczone dla włóczęgów i bezdomnych dzieci oraz skazanych za drobne przestępstwa i „niesfornych” kobiet. Znajdowały się tam pracownie i szpital dla osadzonych. Zakład został w dużej mierze zniszczony w podczas wielkiego pożaru Londynu, następnie odbudowany, a ostatecznie zburzony w 1863 roku. Pozostałością budynków więzienia jest brama na New Bridge Street pod numerem 14. Reszta starej siedziby jest teraz zajęta przez Unilever Building.

Najbliższa stacja kolejowa: Blackfriars

Cold Bath Fields Prison

Zbudowane w 1794 roku w miejscu, w którym znajduje się sortownia Royal Mail - Mount Pleasant Sorting Office. Niektóre z filarów więziennych ścian zachowały się w dobrym stanie. Miejsce to znane było z surowości kar, w tym wymuszonej ciszy i karania izolacją za przewinienia. W połowie dziewiętnastego wieku więzienie zmieniło nazwę na Middlesex House of Correction. Zostało zamknięte w 1877 roku i zburzone dwanaście lat później.

Najbliższy dworzec kolejowy: Farringdon

Fleet Prison

Położony we wschodniej części Farringdon Road, Fleet Prison było założone głównie z myślą o osadzaniu tam dłużników. Znalazł się wśród nich William Penn (syn uszlachconego oficera marynarki admirała sir Williama Penna, kwakier*, założyciel Pensylwanii, po tym jak namówiła króla Karola II, by zezwolił mu na założenie kolonii w Ameryce), który był tam przetrzymywany w latach 1707-1709. Jednak przebywali tam także więźniowie polityczni i religijni. W 1601 r. poeta John Donne został osadzony za zawarcie zwiąsku małżeńskiego bez zgody ojca. Więzienie zostało zniszczone w wielkim pożarze Londynu, a wkrótce potem odbudowane. Ostateczni skazani opuścili jego mury w 1842 roku, a sam budynek uległ destrukcji.

Najbliższa stacja kolejowa: Blackfriars

Clerkenwell House of Detention

Od 1616 r. istniało więzienie, którego tunele - jedyna pozostała po współczesne czasy część, zostały zbudowane ponad 200 lat później. W dużej mierze wykorzystywane jako areszt, „gościło” około 10 tysięcy osób rocznie. Mury zostały zburzone pod koniec XVIII wieku, przetrwałą jednak podziemna część, która posłużyła jako schron przeciwlotniczy podczas bombardowań Londynu w czasie II wojny światowej. Na tym miejscu znajduje się obecnie budynek szkoły Hugh Myddleton, a część stanowi zabudowa mieszkalna. Dostęp do tuneli znajduje się od Clerkenwell Close, za kościołem St James.

Najbliższa stacje metra: Farringdon, Angel

Crimean War Memorial. (Fot. DM/Londynek.net)

Gatehouse Prison

Zbudowany w 1370 roku, był pierwotnie częścią więzienia, które istniało w bramie Westminster Abbey. Najsławniejszym osadzonym był tu zapewne Sir Walter Raleigh (angielski żeglarz i pisarz, faworyt królowej Elżbiety I), który został uwięziony w nim w przeddzień swojej egzekucji w Tower of London. Uważa się, że powiedzenie "kamienne mury nie tworzą więzienia, ani żelazne kraty klatki" poeta - Richard Lovelace (syn bogatego ziemianina z Kentu) napisał właśnie po osadzeniu w murach Gatehouse Prison. Zburzone w 1776 roku, a na terenie tym obecnie znajduje się Crimean War Memorial, który stoi przed opactwem Westminster w Broad Sanctuary.

Najbliższa stacja metra: Westminster

King’s Bench Prison

Pierwotnie znajdowało się po wschodniej stronie Borough High Street, a w 1755 r. zostało przeniesione na większy obszar w St George's Fields. Kolejne miejsce osadzenia dla dłużników, jednak o stosunkowo łągodnym reżimie. Osławione przez Karola Dickens’a w powieści „David Copperfield” uznawane było za "najbardziej pożądane miejsce uwięzienia w Londynie". Dziedziniec był pełen kupców, a na miejscu działało wiele sklepów serwujących gin. Bogaci więźniowie mieli nawet kucharza, który przygotowywał posiłki, a skazanych mogły odwiedzać rodziny. W latach 70. XIX wieku więzienie zostało zamknięte.

Najbliższa stacja metra: Borough

Clink Museum. (Fot. Google Maps)

Clink Prison

To było małe więzienie połączone z Winchester Palace na Bankside. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1509 roku. Miejsce odosobnienia dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa na Bankside i w pobliskich domach publicznych kontrolowanych przez biskupa Winchester. Co ciekawe, trafiali tam zarówno protestancji, jak i katolicy. Obecnie w murach dawnego więzienia znajduje się muzeum o tej samej nazwie.

Najbliższa stacja metra: London Bridge

Horsemonger Lane Jail

Zbudowany jako więzienie modelowe w 1791 r., przemianowany na Southwark County Gaol w 1859 r. Na dachu bramy znajdowała się szubienica i to tutaj Charles Dickens był świadkiem podwójnej egzekucji. To skłoniło go do skierowania do The Times petycji z wyrazem potępienia publicznych straceń, co z kolei było przyczyną zaniechania praktyk w Wielkiej Brytanii. Tylko w latach 1800-1877 stracono tam 131 mężczyzn i 4 kobiety. Samo więzienie zostało zamknięte w 1878 roku i wkrótce zburzone. Obecnie znajduje się na tym terenie piękny park - Newington Gardens.

Najbliższa stacja metra: Borough

The Tower of London

Prawdopodobnie najpopularniejsze obok Alcatraz więzienie - The Tower of London, jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu i jednym z najwspanialszych przykładów architektury normańskiej na świecie. Około 1066 r. William I zapoczątkował jego budowę tuż poza granicą miasta, aby ostrzec potencjalnych wichrzycieli. Rozbudowywany przez kolejnych monarchów, był kolejno pałacem, więzieniem, menażerią, miejscem egzekucji i skarbcem dla klejnotów koronnych. Do słynnych osadzonych zaliczyć można m.in. Anne Boleyn (stracona przez ścięcie mieczem), a po zakończeniu II wojny światowej na krótko skierowany został tam także Rudolph Hess.

Najbliższa stacja metra: Tower Hill

* Society of Friends, Stowarzyszenie Przyjaciół, nazwa nadana 1665 protest. grupie angielskich dysydentów odrzucających teologię kalwińską i kościół anglikański w imię głoszonego ideału kościoła apostolskiego i wewn. oświecenia (przebudzenia), zał. 1652 przez G. Foxa (źródło: Encyklopedia PWN)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.24 / 18

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama