Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Naj" 2017 roku - to trzeba obejrzeć, przeczytać i posłuchać

"Dunkierka" to film, którego nie można przegapić. (Fot. Facebook)
Za nami kolejny rok pełen doznań dla ducha. W 2017 nie brakowało perełek, które na pewno zostaną z nami na dłużej. Poniżej przedstawiamy zestawienia "The Times" oraz rodzimej "Polityki". Jeśli jeszcze czegoś nie przeczytałeś lub nie obejrzałeś - może warto wpisać to na listę noworocznych postanowień?
Reklama

Oto 10 najlepszych filmów 2017 według “Timesa”:

1. "Dunkierka" (reżyseria Christopher Nolan). Większość filmów wojennych opowiada o zwycięstwach. “Dunkierka” mówi o przetrwaniu. Pokazana w nowatorski, wręcz awangardowy sposób operacja ewakuacji żołnierzy w czasie II wojny światowej.

2. “Ex Libris: The New York public Library” (Frederick Wiseman) Piękny, pochłaniający dokument, w którym reżyser eksploruje New York Public Library — ukazując obraz amerykańskich bibliofili.

3. “Faces places” (Agnes Varda) Varda jest określana najlepszym kobiecym reżyserem – i słusznie. W ogóle jest jednym z najlepszych. “Faces Places” to wędrówka przez Francję i portret napotkanych po drodze mieszkańców. Laureat nagrody w Cannes.

4. “The Florida Project” (Sean Baker) Historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu.

5. “Uciekaj!” (Jordan Peele) Czarnoskóry mężczyzna udaje się z białą partnerką do posiadłości jej rodziców. Generator memów, krytyka społeczna i metafora naszych czasów. Niezwykły debiut reżyserski.

6. “Lady Bird”. Rok z życia zbuntowanej dziewczyny, która uczy się w katolickim liceum. Obraz nastolatki sprzeciwiającej się silnej matce, kobiecie o wyrazistych poglądach. Bunt tytułowej Lady Bird to walka z samą sobą, bowiem jej niezależność jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

7. “Okja” (Bong Joon-ho) Młoda dziewczyna ryzykuje życie, chcąc powstrzymać międzynarodową korporację przed schwytaniem jej najlepszego przyjaciela, gigantycznego stworzenia o imieniu Okja. Piękny, zabawny, wzruszający i subtelny obraz. Uderza zarówno w konsumentów genetycznie modyfikowanej żywności, popularyzatorom życia korporacyjnego, obłudnym celebrytom i ludziom odwracającym wzrok od cierpienia zwierząt.

8. “Nić widmo” (Paul Thomas Anderson). Historia o miłości i pracy na tle Londynu lat pięćdziesiątych. Film opowiada o losach słynnego krawca Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis). Jego uporządkowane życie burzy pojawienie się Almy (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką.

9. “Cicha namiętność” (Terence Davies) Historia życia amerykańskiej poetki Emily Dickinson (rewelacyjna Cynthia Nixon). Reżyserowi udaje się trudna sztuka przekształcenia zdjęć w uczucia. Delikatnymi ruchami kamery prowadzi on widza przez codzienne życie pisarki. Zatrzymuje się dłużej na osobach, które kochała oraz wnętrzach, w których żyła. Oddaje piękno, grację, światło i cienie, które spływały spod jej pióra.

10. “Wonder woman” Diana, amazońska księżniczka, przybywa do cywilizowanego świata, stając się najpotężniejszą superbohaterką. Dobra rozrywka właściwie dla każdego fana kina przygodowego i sci-fi.

Najlepsze polskie filmy 2017 wg “Polityki”

1. "Cicha noc", reż. Piotr Domalewski. Do domu na Boże Narodzenie wraca pracujący za granicą Adam. Nie zdaje sobie sprawy, jaki wpływ na jego dalsze życie będą miały wydarzenia wigilijnej nocy. Reżyser piętnuje nasze małe grzeszki, wytyka słabości i obśmiewa wyrażaną na co dzień hipokryzję.

2. "Komunia", reż. Anna Zamecka. Historia 14-letniej Oli, która zbyt szybko musiała przejąć obowiązki dorosłych, w tym opiekę nad niepełnosprawnym bratem. Komunia chłopca jest okazją do zebrania wszystkich przy jednym stole...

3. "Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski. Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński był człowiekiem, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz.

4. "Pokot", reż. Agnieszka Holland. Anarchistyczno-ekologiczno-feministyczny thriller o obrończyni zwierząt, miłośniczce poezji Williama Blake’a. Przewrotny, inteligentny, najbardziej ironiczny. Przepiękne zdjęcia i muzyka. Ponadczasowy i pozostający na długo w pamięci. 

5. "Twój Vincent", reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman. Niezwykły nawet w światowym kinie projekt – film w całości namalowany. Opowiada o Vincencie van Goghu: jego pasji, poświęceniu i umieraniu. Zdaniem krytyków, ma duże szanse na nominację do Oscarów.

"Pokot" to kolejne mocne dzieło Agnieszki Holland. (Fot. Facebook)

6. "Zgoda", reż. Maciej Sobieszczański. Autor odsłania przemilczaną prawdę o obozach, w których komuniści zabijali po wojnie volksdeutschów i niemieckich żołnierzy. Ukazuje skomplikowane relacje polsko-niemiecko-żydowskie na Śląsku.

7. "Powidoki", reż. Andrzej Wajda. Pożegnalne dzieło mistrza o awangardowym malarzu Władysławie Strzemińskim. Obraz odnosi się także w przewrotny sposób do życia autora i ostrzega przed tym, co może przyjść.

8. "Królewicz Olch", reż. Kuba Czekaj Wizjonerska, szalona opowieść o dzieciństwie, zmianie, dojrzewaniu. Sukces młodego reżysera.

9. "Ptaki śpiewają w Kigali", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze. Polski głos w sprawie afrykańskiego ludobójstwa, zarazem ostatni film Krzysztofa Krauzego. Chory na raka reżyser zdołał wziąć udział zaledwie w 6 dniach zdjęciowych filmu.

10. "Photon", reż. Norman Leto. Autor w prosty sposób stara się wytłumaczyć proces powstawania materii i życia we wszechświecie. Prawdziwa uczta dla dociekliwych.

Rok 2017 w opinii “Timesa” wyjątkowo obfitował w dobre seriale telewizyjne. Jednym tchem wymieniane są takie realizacje jak “Better Call Saul,” “BoJack Horseman,” “The Carmichael Show,” “Catastrophe,” , ostatni sezon “Girls,” “Insecure,” “Legion,” “Master of None”, “Mindhunter” , “The Americans”, “The Handmaid’s Tale,” “I Love Dick” czy “The Vietnam War,”.

Do zestawienia 10 najlepszych seriali autor wybrał:

1. "American Vandal" (Netflix)

2. "Better Things" (FX)

3. "Crazy Ex-Girlfriend"

4. "The Deuce" (HBO)

5. "The Good Place"

6. "Halt and Catch Fire" (AMC)

7. "Lady Dynamite" (Netflix)

8. "The Leftovers" (HBO)

9. "One Day at a Time" (Netflix)

10. "Twin Peaks 3" (Showtime)

Wśród najlepszych seriali międzynarodowych “The Times” wskazuje z kolei "To Walk Invisible: The Brontë Sisters" (PBS), "Humans" (AMC), "Chewing Gum" (Netflix), "Valkyrien" (Walter Presents), "Rosehaven" (SundanceNow), "Call My Agent!" (Netflix), "Norsemen" (Netflix), "Line of Duty" (Hulu) oraz "Stranger" (Netflix).

Najlepsze seriale zebrała także “Polityka”

1. "Pozostawieni 3", HBO

2. "Opowieść podręcznej", Hulu (w Polsce ShowMax)

3. "Twin Peaks 3" (w Polsce HBO)

4. "Dark", niemiecka produkcja Netflixa

5. "The Keepers", Netflix

6. "Czarne lustro 4", Netflix

7. "Sprawa idealna", CBS (w Polsce +Seriale i HBO)

8. "Podwójna gra", Channel 2 (w Polsce Fox)

9. "Tajemnice Laketop 2", BBC Two (w Polsce Ale Kino+)

10. "Wataha 2", HBO


Warte wysłuchania albumy i piosenki z minionego roku wylicza “The Times”:

1. JAY-Z “4:44” (Roc Nation)

2. MAVIS STAPLES “Little Bit” (Anti-)

3. U2 “The Blackout” (Interscope)

4. WAXAHATCHEE “Never Been Wrong” (Merge Photo)

5. FEIST “Pleasure” (Interscope)

6. KELELA “Take Me Apart” (Warp)

7. SYLVAN ESSO “Radio” (Loma Vista)

8. MURA MASA “Messy Love” (Anchor Point/Downtown/Geffen)

9. WILLOW “Oh No!!!” (MFSTS Music/Roc Nation)

10. IBIBIO SOUND MACHINE “The Chant (Iquo Isang)” (Merge)

oraz najlepsze albumy 2017:

"Masseduction" St. Vincent to wg ""Timesa" najlepszy album 2017 roku. (Fot. Facebook)

1. ST. VINCENT “Masseduction” (Loma Vista)

2. RESIDENTE “Residente” (Sony Music Latin)

3. MOSES SUMNEY “Aromanticism” (Jagjaguwar)

4. JULIEN BAKER “Turn Out the Lights” (Matador)

5. BJÖRK “Utopia” (One Little Indian)

6. KENDRICK LAMAR “DAMN.” (Top Dawg/Aftermath/Interscope)

7. LORDE “Melodrama” (Lava/Republic)

8. SZA “Ctrl” (Top Dawg/RCA)

9. VALERIE JUNE “The Order of Time” (Concord)

10. VINCE STAPLES “Big Fish Theory” (Def Jam)

“Polityka” przygotowała także ranking najwartościowszych polskich publikacji książkowych:

1. Jarosław Kamiński, "Tylko Lola", GW Foksal. Opowieść o losach dwóch kobiet uwikłanych w powojenną historię Polski, od przedwojennego komunizmu i anarchizmu po rok 1968.

2. Anna Bikont, "Sendlerowa. W ukryciu", Czarne. Zdaniem krytyków, najbardziej dociekliwa i wyczerpująca analiza życia i dzieła Ireny Sendlerowej.

3. Klementyna Suchanow, "Gombrowicz. Ja, geniusz" (tom 1 i 2), Czarne. Pierwsza pełna biografia pisarza. Odkrywa nieznane fakty i pokazuje, jak jego dzieła są dziś aktualne.

4. Paweł Sołtys, "Mikrotyki", Czarne. Określana jako znakomity dojrzały debiut.

5. Marcin Wicha, "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", Karakter. Osobisty esej, rozliczenie z życiem.

6. Tomasz Pułka, "Wybieganie z raju", Biuro Literackie. Wszystkie wiersze zmarłego 5 lat temu poety, w tym rzeczy dotąd nieznane. Cenna retrospektywa twórczości.

7. Natasza Goerke, "Tam", Wydawnictwo Czarne. Zbiór esejów inspirowany fascynacją Nepalem.

8. Renata Lis, "Lesbos", Sic!  Wielopoziomowy zbiór opowieści

9. Martyna Bunda, "Nieczułość", Wydawnictwo Literackie. Określana jako jeden z najciekawszych debiutów tego roku.

10. Anna Cieplak, "Lata powyżej zera", Znak Literanova. Portret pokolenia początku lat dwutysięcznych.

Najlepsze pozycje literatury światowej wg “The Times”:

1. "Autumn", Ali Smith

2. "Exit West", Mohsin Hamid

3. "Pachinko", Min Jin Lee

4. "The Power", Naomi Alderman

5. "Sing, Unburied, Sing", Jesmyn Ward

6. "The Evolution of Beauty: How Darwin’s Forgotten Theory of Mate Choice Shapes the Animal World — and Us", Richard O. Prum

7. "Grant", Ron Chernow

8. "Locking Up Our Own: Crime and Punishment in Black America", James Forman Jr.

9. "Prairie Fires: The American Dreams of Laura Ingalls Wilder", Caroline Fraser

10. "Priestdaddy", Patricia Lockwood

Z niecierpliwością oczekujemy polskich tłumaczeń!

Na podstawie: “Polityka”, “The Times”, Filmweb

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.75 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama