Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Marlena Łukasiak: "Kinoteka chce zachęcać do odkrywania naszego kraju"

Marlena Łukasiak:
W kwietniu kolejna już edycja festiwalu filmowego Kinoteka. (Fot. www.kinoteka.org.uk)
Od 4 do 18 kwietnia odbędzie się w Londynie 17. edycja Kinoteki. O idei i historii tego przedsięwzięcia opowiada Marlena Łukasiak, dyrektor artystyczny festiwalu.
Reklama

Jakie były początki Kinoteki?

Marlena Łukasiak: - Kinoteka rozpoczęła w 2003 roku w Riverside Studio. Początkowo było to bardzo małe wydarzenie skierowane do Polaków-kinomanów. Prezentowane były wówczas współczesne polskie filmy. Dopiero w 2006 roku, kiedy powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, znalazły się fundusze: powstawało więcej filmów, które można było prezentować podczas festiwali.

Szybko też zdaliśmy sobie sprawę, że struktura festiwalu musi się zmienić. Przystąpiliśmy do organizacji wydarzeń muzycznych, wystaw plakatów filmowych, sztuki wideo i podjęliśmy współpracę z Tate Modern i Barbican, by prezentować współczesną sztukę polskich artystów. Zapraszaliśmy także na wydarzenia literackie i teatralne.

Marlena Łukasiak - dyrektor artystyczny Kinoteki. (Fot. Kinoteka/ Materiały prasowe)

Co jest celem festiwalu?

- Naszym celem jest prezentowanie doświadczeń polskiej kultury. Kultura to w ogóle pasjonująca sprawa. A ponad milion Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, zobowiązuje nas do podjęcia określonego wysiłku. Chcemy więc zachęcić ludzi do odkrywania naszego kraju, naszych tradycji i ich różnorodności.

Publiczność festiwalu to ludzie ciekawi innych innych kultur i odmiennych form artystycznych. Przyłącza się do nas wielu artystów, studentów, nawet podróżników. Staramy się również docierać do ludzi z branż kreatywnych, współpracują z nami dytrybutorzy i kuratorzy sztuki. Mamy ogromną mieszankę odbiorców.

Jakie były według Ciebie najważniejsze wydarzenia festiwalu?

- Każdego roku zawsze jest kilka takich, które są szczególne dla organizatorów i publiczności. Chodzi jednak przede wszystkim o dobrą zabawę!

Wyjątkowy był event, podczas którego po projekcji kultowego "Rejsu” zaprosiliśmy wszystkich na statek. Humoru z tego filmu nie da się dosłownie przetłumaczyć, bo jest w nim wiele odniesień społeczno-politycznych usadowionych w realiach komunistycznej Polski. Na pokładzie zorganizowaliśmy szczególne przedstawienie teatralne, podczas którego nie było bariery między publicznością, aktorami, a nawet organizatorami.

Jakie były najtrudniejsze z wyzwań?

- Zdecydowanie pozyskiwanie właściwych treści na kolejny festiwal. Jest to zawsze loteria. Mamy do czynienia z różnymi odbiorcami, trudno więc każdego zadowolić. Czasami nie da się przewidzieć co będzie sukcesem, a co porażką.

Zorganizowaliśmy pokazy pod tytułem "Masters of Polish Cinema", gdzie prezentowaiśmy wspaniałych reżyserów, których filmy nie trafiły wcześniej na ekrany w UK. Niestety zaineresowanych było niewielu. Ci, którzy wzięli udział w tej części Kinoteki, byli zachwyceni. Wniosek jednak był taki, że program musi być dobrze przemyślany...

Jest także trudność w ściągnięciu niektórych filmów – ich premiery zwykle odbywają się najpierw podczas największych festiwali filmowych. Problemem jest też zaproszenie artystów, w tym reżyserów i aktorów na projekcje - ze względu na nawał ich pracy.

Co było tematem przewodnim ostatniej Kinoteki?

- Odzyskanie niepodległości przez Polskę. W kinie przy Regent Street odbyła się prezentacja dwóch filmów z lat 30., kiedy to pojawiły się pierwsze pełnometrażowe filmy dźwiękowe oraz muzyka kinowa „na żywo”.

A czym uraczy nas Kinoteka w tym roku?

- Do tytułu “gwoździa programu” pretendować będą Gala Otwarcia z pokazem animowanego filmu o Ryszardzie Kapuścińskim, Gala Zamknięcia łącząca film, muzykę i sztukę kulinarną; pokazy filmów wyreżyserowanych przez nowe pokolenie reżyserek; nowy film Krzysztofa Zanussiego, oraz wieczorne wydarzenie w Tate Modern poświęcone subkulturze polskiego RAVE lat 90-tych ubiegłego wieku.

Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy

Więcej informacji i pełen program Kinoteki można znaleźć na: https://kinoteka.org.uk

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.5 / 2

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2019
GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

Sport


Reklama