Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Maraton w trójkącie, czyli nowe symptomy kryzysu wieku średniego

Maraton w trójkącie, czyli nowe symptomy kryzysu wieku średniego
Bieganie w maratonach to jeden ze współczesnych objawów kryzysu półmetka życia. (Thinkstock)
Sportowy samochód, ekstrawagancka fryzura, obcisła skórzana kurtka, biurowy flirt z młodszą kobietą - te klasyczne oznaki kryzysu wieku średniego to już przeszłość. Sygnał ostrzegawczy to dziś na przykład bieganie w maratonach.
Reklama
Reklama

Badaniem zjawiska dotyczącego osób koło czterdziestki, czyli mniej więcej w połowie życia, zajęła się ostatnio firma Bupa. Po przebadaniu 3 tys. ludzi specjaliści doszli do wniosku, że dziś częściej objawia się on zainteresowaniem swoim zdrowiem niż kupnem Lamborghini.

“Najpowszechniejszą reakcją na wkroczenie w ten etap życia jest bieganie w maratonach. Aż 24% respondentów przyznało, że ostatnio zaczęło biegać na długich dystansach. Z badanych kobiet połowa zapisała się po czterdziestce na siłownię lub wynajęła osobistego trenera” - informuje Independent.ie.

Większość z ankietowanych dotrzymywało postanowienia przez 3-5 lat, a tylko 5% dłużej niż 8.

Eksperci uważają, że kryzys wieku średniego jest obecnie bardziej intensywnym psychicznie doświadczeniem niż kiedykolwiek wcześniej. Zdaniem Sharron Grainger, psycholog Connolly Counselling Centre w poddublińskim Stillorgan, jest on odczuwany nie tylko przez mężczyzn, jak się powszechnie uważa.

“Kobiety rywalizują wraz z panami w pracy, jednocześnie zwykle zajmując się domem i rodziną, dlatego dojście do półmetka życia może być dla niektórych trudne. Doświadczane emocje nie są zarezerwowane dla jednej płci” - zastrzega specjalistka.

Jakie są zatem dzisiejsze znaki ostrzegawcze? Czy bardzo różnią się od tych dawniejszych?

Przedtem: Botox

Teraz: Zabiegi laserem

Zaaplikowany w niewłaściwy sposób Botox może być zbyt widoczny, na przykład, gdy brwi podążają za cofającą się linią włosów. Terapia laserowa tymczasem powoduje produkowanie przez organizm nowego kolagenu i elastyny, co skutkuje naturalnym młodzieńczym wyglądem skóry, nie mówiąc o redukcji zmarszczek. Skoro to pomaga Jennifer Aniston i Gwyneth Paltrow, to dlaczego nie...

Przedtem: Clubbing

Teraz: Wakacje z jogą

Imprezowanie w nocnych klubach mało komu odejmuje lat. Dbające o siebie osoby wiedzą, że młodemu wyglądowi służy kumulacja odświeżających doświadczeń. Zapewne dlatego też joga staje się coraz popularniejsza wśród celebrytów. Wśród mężczyzn, którzy to praktykują, znaleźli się m.in.: Krzysztof Ibisz, Stan Borys, Hieronim Wrona, Yenichi Menuchin, Lienel Messi, Alec Boldvin, David Duchovny, Sting, Ricky Martin, Jan Bon Jovi, Raper 50 Cent, Nicolas Cage i wielu innych.

Joga pomaga w zachowaniu młodości na dłużej. (Fot. Thinkstock)

Przedtem: Romans z młodszą modelką

Teraz: Odnowienie przysięgi małżeńskiej

Biorąc pod uwagę alimenty, wojny w sądzie i drogich prawników od rozwodów, romans na półmetku życia po prostu się nie opłaca. Poza tym nie ma nic gorszego od bycia żałośnie przewidywalnym. Dziś małżonkowie wybierają odnowienie przysięgi małżeńskiej. Tak zrobili np. Beckhamowie czy Beyoncé i Jay-Z.

Przedtem: Ferrari

Teraz: Dojeżdżanie do pracy rowerem

Dziś symbolem statusu nie jest samochód, lecz drogi i lekki rower. Obrazu dopełnia jeszcze kamerka Go-Pro i sportowe ciuchy, od których powstał skrót MAMIL (Middle-Aged Men in Lycra).

Przedtem: Diametralna zmiana drogi zawodowej

Teraz: Zostanie bloggerem

Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się dziś na zrzucenie jarzma pracy od 9 do 17 i próbuje sił w świecie “opiniotwórców”. Czy to prowadzenie internetowego pamiętnika matki, sprowadzanie świec zapachowych z Chin, czy wydawanie pieniędzy z odprawy na nowinki technologiczne – nic nie daje takiego poczucia bycia we właściwym miejscu jak wpadnięcie po uszy w cybernetyczne jarzmo.

Przedtem: Farbowanie włosów

Teraz: Codzienne nawilżanie

Cokolwiek twierdzą reklamy, zestawy do farbowania włosów dla mężczyzn (a także szalone śliwkowe odcienie dla kobiet) to gotowa recepta na katastrofę. Srebrne odcienie u panów i miodowe blondy u pań należą już raczej do przeszłości.

Przedtem: Szalone weekendy survivalowe

Teraz: Chodzenie na olimpiady/mistrzostwa świata

Weekend spędzony na próbach budowania ogniska czy łapania ryb na jakiejś zapomnianej przez Boga irlandzkiej wsi nie robi już takiego wrażenia jak drogi wyjazd na najważniejsze wydarzenie sportowe w jakimś dalekim, egzotycznym kraju.

Przedtem: Uderzenia gorąca

Teraz: Małżeńskie trójkąty

W książce “There Are No Grown Ups” Pamela Druckerman opisuje, jak, zamiast martwić się swoim wyglądem, zdecydowała się dodać nieco pikanterii swojemu życiu erotycznemu, planując z mężem “ménage-a-trois”.

Przedtem: Hipsterskie ciuchy

Teraz: Kupno drogiego zegarka

Satynowe “bomberki” i skórzane kurtki nadal kuszą, ale każdy dobrze wie, że nowy zegarek nie tylko ekstra wygląda, ale zdecydowanie wytrzyma także próbę czasu.

Przedtem: Zaszywanie się w pubie

Teraz: Zaszywanie się w jaskini (lub szopie za €16 tys., á la David Cameron)

Po co narażać się na przepłacanie za Carlsberga i rozmowy z przypadkowymi ćmami barowymi, skoro można pociągać craftowe piwa, oglądając Netflixa?

Pojęcie "kryzys wieku średniego” zostało wprowadzone w 1965 roku przez Elliotta Jaquesa na opisanie zjawiska dotykającego ludzi na półmetku ich życia. Często jest też kojarzone lub równoznaczne z "kryzysem czterdziestki”, chociaż w ostatnich latach zaczęto zauważać podobne symptomy już u trzydziestolatków.

Kryzys ten może nastąpić, gdy człowiek osiąga połowę oczekiwanego czasu życia. Kryzys może też być wywołany przez różne wydarzenia, np. andropauzę czy menopauzę, lub też chorobę kogoś bliskiego, śmierć rodziców. Efektem kryzysu może być przewartościowanie dotychczasowych priorytetów, dotyczących pracy zawodowej, małżeństwa czy rodziny.

Nie jest to choroba, ale okres przejściowy w życiu człowieka, który może wystąpić z większą lub mniejszą intensywnością.

Objawy to brak poczucia satysfakcji lub jej niski poziom odczuwany nawet mimo „twardych dowodów” sukcesu (kariera, rodzina, dziecko, dom) jest sygnałem nadchodzącego kryzysu. A co jest dalej? Zmęczenie, samotność, rozczarowanie, wypalenie. Często depresja, próby rekompensaty lub odreagowania za pomocą różnych gadżetów adekwatnych do płci, statusu, środowiska, indywidualnych upodobań.

Źródło: 

  • Independent.ie “The new hallmarks of a midlife crisis for the Irish man”
  • Wikipedia
     

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.17 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama