Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Mam niepowodzenia w pracy przez to, że mój mózg nie pracuje prawidłowo"

Właściwa dieta to klucz do właściwej pracy mózgu. (Fot. Thinkstock)
Sam morduję swój mózg!
Reklama
Reklama

Mózg to potęga

Emile Zola stwierdził kiedyś, że „błogosławieństwem i zarazem przekleństwem człowieka jest jego mózg. Tam rodzi się chęć życia i tam ona umiera”. Czy uważał, że inspiracja do życia i większej aktywności zawodowej człowieka znajduje swoje źródło właśnie w jego mózgu? Według tego twierdzenia, to mózg „nakręca nas” do zwiększonego wysiłku w dążeniu do lepszego życia, właściwej aktywności zawodowej i osiągania sukcesów. W nim też trzeba szukać przyczyny wszelkiej porażki. Woody Allen powiedział kiedyś, że „mózg jest najbardziej przecenianym z ludzkich organów”, ale czy chodziło mu o to, że w dążeniu do sukcesów najważniejszą rolę odgrywają popędy i zaspokajanie potrzeb przez człowieka lub jakiś impuls?

Stephen King wyznawał pogląd, że „mózg kalkuluje, ale duch wzywa, a serce wie swoje”. Co więc według niego ma strategiczne znaczenie sprawcze dla naszych działań? Co stanowi źródło naszych zachowań? Czy na przykład rezygnacja z pracy, próby samobójcze, zerwanie związku lub porzucenie studiów to konsekwencja kalkulacji mózgu, zaburzeń emocjonalnych, czy to głos zranionego serca? A może to konglomerat wszystkich tych czynników lub chociaż ich większości? Można przecież zauważyć, że pożywką dla kalkulacji mózgu są nasze emocje, sygnały „z serca”, bodźce zewnętrzne oraz różne zdarzenia współczesne lub związane z przeszłością.

Logiczną wydaje się taka kolejność: najpierw bodźce i sygnały zewnętrzne, potem kalkulacje i analiza w mózgu człowieka, a dopiero w ich wyniku następują polecenia i rozkazy sprawcze dla naszych reakcji. Ale przecież obserwujemy w życiu sytuacje, w których to tylko impuls decyduje o gwałtownych reakcjach człowieka, który podejmuje często działania nielogiczne, a nawet sprzeczne z tym, co jest w jego mózgu utrwalone. Przykładem tego może być sytuacja, kiedy człowiek nieumiejący pływać skacze do głębokiej wody, aby ratować tonące dziecko, a przecież sam może stracić życie. Gdzie jest wtedy jego instynkt samozachowawczy? Gdzie są wtedy kalkulacje mózgu, ocena własnych możliwości oraz przewidywanie konsekwencji? Może właśnie wtedy zadziałało serce człowieka, odsuwając na dalszy plan przewidywania i rozsądek oraz kalkulacje i komunikowanie się neuronów?

Bardzo znamienne wydają się tutaj słowa Stanisława Lema, który stwierdził, że „zaglądając do czaszki żywego człowieka zobaczysz jego mózg, a nie jego świadomość”. A to właśnie ta świadomość czyni z nas ludzi, wyzwala w nas dobro i sprawia, że kochamy, uczciwie pracujemy i realizujemy swój plan życiowy. A jeżeli połączymy to z ogólną uczciwością, chęcią czynienia dobra, moralnością, zasadami współżycia społecznego oraz poszanowaniem praw drugiego człowieka, to możemy powiedzieć dumnie o sobie: „Ja człowiek”.

Każdy mózg pracuje trochę inaczej... (Fot. Thinkstock)

Mózg to ciekawy i doskonały organ człowieka

Opierając się na materiałach źródłowych należy stwierdzić, że mózg to nieprawdopodobny twór, który dodatkowo nie jest podobny do żadnego innego organu ludzkiego ciała. Jeżeli czytamy, że składa się on z prawie 100 miliardów neuronów, budujących do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi, to liczba ta poraża nas samą wielkością. A jeżeli jeszcze zadamy sobie pytania: „Co steruje tymi połączeniami? Jaka jest ich kolejność i logika? Co wypływa na warianty wyborów człowieka, które w konsekwencji prowadzą do konkretnych reakcji i czynów?” – to możemy wpaść w przerażenie, z powodu ogromu ludzkiej niewiedzy.

W rzeczywistości religijnej funkcjonuje teza, że „niezbadane są wyroki boskie”, ale możemy też stwierdzić, że niezbadana jest także do końca budowa, czynności i reakcje mózgu człowieka. Musimy jednak zauważyć, że wiedza, stopniowo zgłębiając tajniki ludzkiego mózgu, pozwala już nie tylko go leczyć, ale także uczy jak efektywnie i zdrowo go używać. Jaki więc mamy wpływ na pracę naszego mózgu? Czy możemy go kontrolować? A jeżeli nasz mózg podejmie decyzję, która spowoduje nasze działanie, mogące nas zaprowadzić w życiową ślepą uliczkę, albo do więzienia? Przecież to on kieruje naszymi działaniami i podpowiada nam, jak mamy się zachować. Co zrobić, aby tak się nie stało? Na pewno ważne tutaj będzie nasze wychowanie, moralność i zasady etyczne wpojone nam przez rodziców oraz szkołę, wiarę i religię.

Nie lekceważmy też naszego mózgu, mając na uwadze fakt, że składa się on w prawie 80% z wody i ma galaretowatą konsystencję. Zachodzą w nim bowiem procesy, które mogą wywołać nasze zdziwienie i podziw dla jego doskonałości. Trzeba pamiętać, że w naszej głowie codziennie pojawia się około 70 tysięcy myśli, w tym związanych z życiem, uczuciami, emocjami, rodziną, związkami oraz z pracą. Ciekawostką jest fakt, że mózg kobiet jest mniejszy niż mózg mężczyzn, ale to one mają ten organ wydajniejszy niż my mężczyźni. Musimy mieć także na uwadze fakt, że do naszych mózgów dociera prawie 100 megabajtów informacji na sekundę, co dodatkowo „wymusza” na nas konieczność dbałości o ich stan i formę.

Na podstawie publikacji Michała Pasterskiego dowiadujemy się także, że „Ostatnie badania wykazały, że neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, zachodzi przez całe życie każdego człowieka. Co więcej, im więcej ćwiczysz swój mózg dostarczając mu najróżniejszych bodźców i stymulując jego aktywność, tym więcej neuronów będzie się tworzyć”. A więc, konkluzja może być tylko jedna. To w dużej mierze, od nas samych zależy kondycja i stan naszego mózgu. Wprawdzie jest on doskonały, bardzo plastyczny i nie odczuwa bólu, ale to człowiek swoimi działaniami decyduje o jego możliwościach i sprawności działania.

Ludzie zawsze wykorzystują sto procent swojego mózgu, a każdy jego sektor ma przypisane jakieś funkcje. Wiedza o czynnikach mających wpływ na jego pracę pozwoli nam zarówno na jego efektywne wykorzystanie (w czasie wypoczynku, pracy, czy działalności twórczej), jak także na zapobieganie różnym groźnym sytuacjom. Przykładowo, naukowcy stwierdzili, że „agresja i skłonności samobójcze są często związane z zaburzeniami w stężeniu neuroprzekaźników – niedoborem serotoniny i glukozy, a nadwyżką adrenaliny”. Podobnie, badania naukowe potwierdziły fakt, że u alkoholików może ulec zniszczeniu do 20% komórek nerwowych, a także pozwoliły stwierdzić, że aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się i chorobę Alzheimera.

O mózg należy dbać tak, jak o każdy inny organ. (Fot. Thinkstock)

Mózg wymaga dużej troski

Jeżeli musimy dbać o nasz mózg, to najpierw trzeba zadać sobie pytanie o to, co go najbardziej niszczy i co może na niego wpływać w sposób negatywy? Ogólnie rzecz biorąc, na sprawne i skuteczne działanie naszego mózgu, najbardziej wpływają uwarunkowania genetyczne, długość i pora snu, prezentowany styl życia, środowisko naszego życia, rodzaj stosowanej diety oraz charakter naszej pracy. Co więc go niszczy? W pośpiechu życia i w związku z pracą zawodową często zapominamy o tym, że sen to chyba najważniejsza część doby. To właśnie w czasie snu, mózg segreguje i zapisuje w naszej pamięci trwałej informacje, zebrane w czasie całego okresu naszej aktywności dobowej. W związku z tym, musimy pamiętać o czasie i porze snu w każdej dobie naszego życia, bowiem trzeba zapewnić „odpowiednio długi czas” dla spokojnej pracy mózgu, pomimo że najmniejsza prędkość z jaką w nim podróżują informacje, to 416 km/h.

Pamiętajmy także każdego dnia o zjedzeniu śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem człowieka. Wiele osób nie wie bowiem, że ich mózg zaraz po przebudzeniu rozpoczyna proces podziału składników odżywczych dla różnych funkcji życiowych organizmu. Jeśli więc nie dostarczysz mu w odpowiednim czasie wystarczającej ilości energii w postaci jedzenia, to będzie musiał wykorzystać tą, która jest już zmagazynowana w organizmie, tym samym go osłabiając.

Co należy mu dostarczać? Warto mieć w codziennym jadłospisie produkty żywnościowe, zawierające witaminy B12 i E oraz kwasy Omega-3 i to najlepiej w naturalnej postaci. Należy natomiast unikać produktów przetworzonych typu Fast foods, białego pieczywa, smażonej kiełbasy, bekonu, kurczaków lub innej ciężkostrawnej żywności. Pamiętajmy także, aby ostatni posiłek dnia spożywać maksymalnie dwie godziny przed snem. Dietetycy zalecają też picie zielonej herbaty, która podobno oczyszcza nasze organizmy z zalegających toksyn i poprawia również koncentrację umysłu.

Następnym czynnikiem, który wpływa negatywnie na nasz mózg jest zbyt duże spożycie cukru i to zarówno w czystej postaci, jak też w ramach produktów cukierniczych oraz słodyczy. Jak czytamy w wykorzystanych źródłach: „Badania naukowe potwierdzają, że wysokie stężenie cukru we krwi negatywnie wpływa na pamięć zarówno krótkotrwałą, jak też długotrwałą”. Także zajadanie słodyczy powoduje, że mamy ochotę na następnego batonika lub czekoladę i pompujemy nasz organizm nadmierną ilością cukru. Nie wolno też się „przejadać”, bowiem wtedy nasz mózg staje się „ociężały”, ospały, wolniej pracuje i co gorsze, staje się bardziej podatny na różnorakie choroby.

Mamy także złą wiadomość dla palaczy papierosów, bowiem nikotyna powoduje kurczenie się mózgu, który staje się coraz mniej aktywny i jest jego prawdziwym mordercą. Także stres stanowi jeden z głównych czynników, negatywnie oddziaływujących na funkcjonowanie naszego mózgu, bowiem „Niszczy on neurony mózgu, zwłaszcza te, które odpowiedzialne są za emocje i pamięć. Zwiększona ilość kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, może wywoływać nie tylko choroby i zaburzenia psychiczne, ale także amnezję”.

Powyżej opisane czynniki wiążą się głównie z wyborami ludzi w kwestii ich postępowania. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który wpływa znacząco na nasze mózgi i niszczy je w sposób drastyczny. Chodzi mianowicie o przebywanie w mocno zanieczyszczonym środowisku, zarówno naturalnym, jak i sztucznie stworzonym przez człowieka. Mocno zanieczyszczone powietrze, brud, kurz, roztocza, pleśnie, grzyby, czy też niewłaściwie pracująca klimatyzacja pomieszczeń sprawiają, że do mózgu przenikają w formie gazowej lub stałej różne toksyczne składniki, które w znacznym stopniu obniżają efektywność jego pracy.

Co zatem można polecić współczesnemu człowiekowi? Starajmy się żyć i odżywiać zdrowo, słuchajmy często uspokajającej muzyki, zażywajmy regularnie ruchu na świeżym powietrzu, dotleniajmy mózg na spacerach w ramach terenów zielonych, no i oczywiście, unikajmy jak ognia sytuacji stresowych, a jeżeli już dopadnie nas stres, to nauczmy się z nim walczyć!

Wykorzystano źródła:
• https://tipy.interia.pl/artykul_28880,dziewiec-nawykow-ktore-sa-szkodliwe-dla-mozgu,3.html
• https://www.focus.pl/artykul/rusz-glowa-czyli-kilka-ciekawostek-o-mozgu
• https://szukaj.cytaty.info/cytaty/m%C3%B3zg.htm
• http://michalpasterski.pl/2009/02/12-ciekawostek-na-temat-mzgu/
• http://www.fizjoinformator.pl/mega-mozg-czyli-35-ciekawostek-na-temat-naszego-procesora/

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.63 / 27

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama