Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Magia świąt oczami Karola Dickensa

Magia świąt oczami Karola Dickensa
Kadr z filmu o Dickensie. (Fot. Screenshot/Dickensmuseum.com)
Zdjęcia rodzinne, akt małżeństwa, listy, kostiumy filmowe, repliki oryginalnych mebli, a nawet zaschniętą różę pozostawioną na grobie pisarza - to wszystko można zobaczyć w londyńskim muzeum Dickensa przy ulicy Doughty 48. Tej zimy placówka celebruje jego twórczość jako "wynalazcy Bożego Narodzenia" w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Nie ma świąt bez "Opowieści wigilijnej” Dickensa - twierdzą Brytyjczycy. Historię magii świąt i rodzinnej miłości opowiedzianą przez tego pisarza zna każdy poddany Elżbiety II.

Książka ukazała się przed świętami Bożego Narodzenia w 1843 roku. "Opowieść wigilijna" zapewniła autorowi tytuł "człowieka, który odkrył Boże Narodzenie", jak określają go brytyjskie media.

Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia.
Charles Dickens Opowieść wigilijna

W te święta Muzeum Charlesa Dickensa w Londynie będzie świętować i przypominać historię, która uchodzi wśród Wyspiarzy za najbardziej lubianą z opowieści autora. Wystawa "A Ghost of an Idea: Unwrapping A Christmas Carol" oparta jest o oryginalny materiał Dickensa. Odwiedzjący mają okazję do zapoznania się z problemami i okolicznościami - społecznymi, politycznymi i osobistymi - które skłoniły Dickensa do napisania "Opowieści wigilijnej”. Książka wielokrotnie była wydawana także zgodnie z oryginalnym tytułem jako "Kolęda prozą”.

Dickens przeprowadził się wraz z rodziną do domu przy Doughty Street w 1837 roku, kiedy był mało znanym pisarzem, wciąż używając swojego pseudonimu, Boz.

Film o Dickensie

Oprócz odkrywania historii powstania "Opowieści wigilijnej”, wystawa pokazuje także dziedzictwo i kontynuację ogromnej popularności, czego doskonałym przykładem jest najnowszy film zatytułowany ”The Man Who Invented Christmas”, który wszedł na ekrany brytyjskich kin 1 grudnia 2017 roku. Karola Dickensa gra w nim Dan Stevens, znany szerszej publiczności jako Matthew Crawley w serialu Downton Abbey.

Kostium Scrooge'a z najnowszego filmu o Dickensie. (Fot. Londynek.net)

Muzeum dedykuje część wystawy oryginalnym kostiumom z filmu, a także fragmentom scenografii oraz rekwizytom.

Znajdują się wśród stroje noszone przez Dan Stevensa i Christophera Plummera, który w produkcji wcielił się w Scrooge’a.

Film jest adaptacją książki Les Standiforda "The Man Who Invented Christmas”, której akcja osadzona jest w 1843 roku i szczegółowo opowiada o okolicznościach, w jakich Charles Dickens, załamany i bez gorsza przy duszy, napisał swoją najsłynniejszą książkę.

Napisana w sześć tygodni "Opowieść wigilijna” sprzedała się w nakładzie 6 000 egzemplarzy. Od tego czasu nigdy nie przestała być drukowana.

"Opowieść wigilijna" nie przyniosła Dickensowi spodziewanych zysków, na które liczył, ale okazała się jego wielkim sukcesem pisarskim.

Książką powszechnie się zachwycano. Niektórzy pracodawcy pod wpływem lektury zaczęli traktować lepiej swoich pracowników - dawali im urlopy i podwyżki. Książka doczekała się ogromnej liczby adaptacji scenicznych i około trzydziestu ekranizacji. Do dziś nie tylko w Wielkiej Brytanii pozostaje najbardziej znaną opowieścią nawiązującą do tradycji Bożego Narodzenia.

Wystawa

Wystawa "A Ghost of an Idea: Unwrapping A Christmas Carol" otwarta będzie do 25 lutego 2018 roku.

Muzeum Charles Dickens Museum znajduje się przy ulicy 48 Doughty Street w Londynie, WC1 2LX.

- Jaki ty masz powód, żeby być wesołym? Ty, biedaku? (...) - A jaki ty masz powód, żeby być ponurym, wuju? Ty, bogacz?
Charles Dickens Opowieść wigilijna

W tym londyńskim domu, w czasie wstępowania królowej Victorii na tron, pisarz mieszkał ze swoją rodziną. To przy Doughty 48, od 1837 do 1839 roku toczyło się życie rodziny Dickensów. Tam urodziły się ich dwie córki, tam również autor przeżył osobistą tragedię, a mianowicie śmierć żony Catherine, która była jego muzą.

"Opowieść wigilijna”

To klasyka literatury, jedna z najpiękniejszych historii świątecznych. Chciwego, zgorzkniałego kupca, Scrooge’a czeka kolejne samotne Boże Narodzenie. Nie martwi go to jednak wcale, bowiem te od lat zupełnie go nie cieszą. Życie skąpca na zawsze odmieni wizyta niespodziewanych "gości". "Opowieść wigilijna" traktuje o magii i potędze świąt. To pełna ciepła i wzruszająca baśń o dobru, życzliwości i cudzie Wigilii.

Zwiastun filmu o Dickensie:

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.38 / 8

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama