Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kto teraz może mieszkać i pracować w UK?

Kto teraz może mieszkać i pracować w UK?
Migranci ekonomiczni muszą teraz aplikować o wizę, by móc mieszkać i pracować w UK. (Fot. Getty Images)
W założeniu jego pomysłodawców, Brexit miał rozwiązać wiele problemów. Jednym z nich była migracja do Zjednoczonego Królestwa, którą Partia Konserwatywna obiecała ograniczyć do "dziesiątek tysięcy". Najnowsze dane ONS pokazują, że to się wciąż nie udało. Kto zatem może teraz przyjeżdżać do UK, by tu legalnie żyć i pracować?
Reklama
Reklama

Według najnowszych szacunków brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS), w 2022 r. 1 163 000 osób przybyło do Wielkiej Brytanii z zamiarem pozostania na co najmniej rok, a szacunkowo 557 000 wyjechało.

Oznacza to, że migracja netto – czyli różnica między liczbą osób przyjeżdżających i wyjeżdżających – wyniosła 606 000. Stanowi to rekordowy poziom i wzrost o 118 000 w stosunku do 2021 r. - zauważa portal BBC.

Wzrost ten jest wynikiem przyjazdu osób przybywających z krajów spoza UE na wizy wydane przez rząd, aby studiować, pracować lub dołączyć do będących już na miejscu członków rodziny.

Ilu studentów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii?

W 2022 r. brytyjski rząd wydał 485 758 wiz studenckich. Połowę z nich przyznano obywatelom Indii i Chin, kolejni byli studenci z Nigerii, a następnie z Pakistanu i Bangladeszu.

Studenci studiów podyplomowych mogli również ubiegać się o wizy dla kwalifikujących się osób pozostających na utrzymaniu: męża, żony, partnera cywilnego lub stanu wolnego oraz dzieci poniżej 18. roku życia. W 2022 r. osobom pozostającym na utrzymaniu wydano 135 788 wiz.

Jednak 23 maja br. rząd ogłosił, że znosi prawo studentów zagranicznych do sprowadzania osób na utrzymaniu, chyba że uczęszczają na studia podyplomowe określone jako programy badawcze.

Studenci, którzy ukończyli już studia, mogą przebywać w Wielkiej Brytanii przez dwa lata (trzy lata dla osób ze stopniem doktora), aby pracować na podstawie wizy absolwenta.

Jak Brexit zmienił imigrację?

Przed Brexitem obywatele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii mogli swobodnie mieszkać, pracować lub studiować w dowolnym kraju UE bez konieczności posiadania wizy pracowniczej (Polacy mieli to prawo od 2004 roku, kiedy nasz kraj wszedł do UE - przyp. red.). Jednak ta swoboda przemieszczania się wygasła 1 stycznia 2021 r.

W 2022 r. saldo migracji z UE wyniosło 51 tys. Oznacza to, że więcej obywateli UE opuściło Wielką Brytanię niż przybyło. Tymczasem migracja netto obywateli spoza UE wyniosła 662 000.

Wielu zwolenników Brexitu – w tym szefowa Home Office (MSW) Suella Braverman – twierdzi, że opuszczenie UE dało Wielkiej Brytanii większą kontrolę nad jej polityką migracyjną.

Nawet lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer wykluczył przywrócenie swobody przemieszczania się i twierdzi, że Wielka Brytania musi odzwyczaić się od "zależności od imigracji".

Jakie są obecne przepisy wizowe dla migrantów ekonomicznych?

Większość osób, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii, musi ubiegać się o wizę za pośrednictwem systemu punktowego (PBS).

System punktowy został po raz pierwszy przyjęty przez laburzystowski rząd w 2008 r., kiedy dotyczył migrantów z krajów spoza UE. Został on następnie poddany przeglądowi przez konserwatystów po głosowaniu w sprawie Brexitu.

Obecny PBS – który obejmuje migrantów z UE i spoza UE – został uruchomiony pod koniec 2020 r.

Jak działa system punktowy?

Wnioskodawcy potrzebują wystarczającej liczby punktów, aby zakwalifikować się do otrzymania wizy dla pracowników wykwalifikowanych.

Standardowa opłata za taką wizę wynosi zwykle od 625 GBP do 1 423 GBP. Jeśli zostanie przyznana,  jest ważna przez okres do pięciu lat, po czym należy ją odnowić.

Punkty otrzymuje się m.in. za: ofertę pracy otrzymaną w UK, odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zaoferowanej pracy, znajomość języka angielskiego, wykształcenie, wysokość oferowanego w UK wynagrodzenia.

Co to jest "lista zawodów deficytowych"?

W UK powstała "lista zawodów deficytowych”, aby pomóc pracodawcom w wypełnianiu określonych ról. Te prace mają niższy próg wynagrodzenia, co ułatwia kandydatom zdobycie wymaganej liczby punktów do uzyskania wizy.

Oferty pracy, które obecnie znajdują się na liście, obejmują takie zawody jak:

  • pracownicy opieki
  • graficy
  • pielęgniarki
  • weterynarze

Rząd aktualizuje listę na podstawie opinii niezależnej grupy ekspertów – zwanej Komitetem Doradczym ds. Migracji. W marcu dodał do listy pracowników budowlanych.

Rząd przeprowadza również szerszy przegląd listy, który ma się zakończyć jesienią 2023 r.

A co z pracownikami sezonowymi?

Praca tymczasowa, podobnie jak zbieranie owoców, jest objęta wizami dla pracowników sezonowych.
Rząd zapowiedział, że w 2023 roku dostępnych będzie 45 000 takich wiz, z możliwością zwiększenia tej liczby o kolejne 10 000, jeśli będzie to konieczne.

Pracownicy, którym przyznano wizę, muszą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości co najmniej 10,10 GBP za godzinę.

Materiał powstał na podstawie artykułu BBC: Who is allowed to come to live in the UK?

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 6

Komentarze
  • Anty
    27 maja 2023, 09:30

    Dokladnie spoza uni. Londyn i uk stal sie krajem indyjsko afrykanskim. I to oni najwiecej korzystaja z benefitow. Wyspy to zadna atrakcja a londyn tymbardziej. Rzad zubozyl ten kraj. Kazdy kraj powinien miec swoich w rzadzie a nie obcych.

  • Wracam
    27 maja 2023, 12:28

    Szkoda życia w UK.

  • Opiekunka
    27 maja 2023, 13:17

    Same ukrainki teraz są przyjmowane-one robią wszystko!

  • Czytelnik anonimowy
    31 maja 2023, 10:51

    W którym kraju w rzadzie ,masz swoich ???? tylko gdzie przeczytam to kazdy psioczy na uk , uk to , uk tamto , uk sramto , ale nie mysli co napisał bo uk to sramto i tamto ,a ogolnie to wszedzie jest teraz podobnie , oprocz cen sklepowych i biurokracji .Jak ci szkoda to wracaj do polskiej korei .Anglik sobie tak nie pozwoli jak w Polsce, ze wszedzie ukrainska falga wisi i spiewaja nasz Polski Hymn o ktorym nie maja zielonego pojecia , wiec sie tak nie opiekuj juz tym uk tylko zajmij sie soba .

  • Tofler85
    7 czerwca 2023, 21:22

    Nikt

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama