Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kogo dotyka wypalenie zawodowe?

Kogo dotyka wypalenie zawodowe?
Dlaczego młodym ludziom zdarza wypalić się już na starcie? (Fot. Getty Images)
Okazuje się, że nie jest to tylko przypadłość osób wykonujących swój zawód od lat, ale i młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Kiedyś wyróżniano kilka zawodów z wysokim ryzykiem wystąpienia tego syndromu. Dziś to może dotknąć każdego.
Reklama

Jeszcze do niedawna uważano, że do grupy osób najbardziej narażonych na wypalenie zawodowe należą pracownicy socjalni, pielęgniarki i nauczyciele. Obecnie odnosi się do wszystkich profesji. Wbrew pozorom, dotyczy to także młodych osób i pracowników korporacji, których często odbiera się jako wiecznie uśmiechniętych ludzi sukcesu.

Dla niektórych zaskoczeniem mogą być młodzi ludzie, którzy zaczynają rozwijać swoją karierę i są pełni energii. Dlaczego zdarza im się wypalić już na starcie? Bywa, że na początku biorą więcej zadań, pozostają po godzinach i pracują w weekendy. Często zajmują najniższe stanowiska, co sprawia, że nie przyznają się do braku czasu i nadmiaru obowiązków, które mogą ich przytłoczyć. A przecież siła i zapał, jaki w sobie mają, powinny im starczyć na dłużej niż na kilka pierwszych lat. Takie tempo przekłada się też na życie prywatne. 

Z pewnymi pracami wiąże się większa liczba czynników, które prowadzą do podniesienia napięcia. Career Cast przygotował raport, w którym wyróżnił najbardziej stresujące zawody 2018 roku. W pierwszej czwórce znalazły się profesje związane z niebezpieczeństwem, czyli żołnierz, strażak, pilot i policjant. W następnej kolejności wskazano koordynatora eventów, reportera, prezentera, specjalistę PR, specjalistę od zarządzania w korporacji oraz taksówkarza.

Strażak to jeden z najbardziej stresujących zawodów. (Fot. Getty Images)

Jakie są zatem najmniej stresujące zawody? Zgodnie z danymi Career Cast, to specjalista od wykonywania badań USG, fryzjer, audiolog, profesor uniwersytetu, pracownik zarządzający kartotekami pacjentów, jubiler, pracownik apteki, analityk i pracownik laboratoryjny.

Wypalenie zawodowe

Codzienne zmęczenie i wyczerpanie, które nie mijają nawet po weekendzie, mogą sygnalizować ten syndrom. Do tego dochodzą m.in.: częste przeziębienia i choroby, bóle głowy, problemy ze snem oraz napięcia mięśni. U niektórych z czasem pojawiają się też inne symptomy, jak poczucie bezradności, apatia czy cynizm.

W ten sposób organizm reaguje na przewlekły i długotrwały stres. Przepracowany pracownik traci motywację i poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Zajęcia, które kiedyś sprawiały mu radość, zaczynają przynosić niezadowolenie. W konsekwencji taka osoba może przestać rozwijać się zawodowo.

Syndrom wypalenia zawodowego związany jest z sytuacją panującą w danym miejscu zatrudnienia. Do fizycznego i psychicznego wyczerpania przyczynia się nadmiar obowiązków i niewystarczająca ilość czasu. Niekiedy wymienia się niedopasowaną organizację, rozczarowanie, brak wsparcia, przecenianie możliwości, brak premii i nagród.

W przeszłości zauważono, że wysokie ryzyko wystąpienia tego syndromu występuje wśród zawodów, które wymagają częstego kontaktu z ludźmi, gdzie dochodzą emocje. Nierzadko było to związane z opieką lub edukacją. Początkowo,  jako najbardziej narażonych, za przykład podawano między innymi pielęgniarki i nauczycieli. Z czasem zaczęto wymieniać osoby związane z handlem czy kadrą kierowniczą. Nie zależy ono od wieku, profesji i dotyczy każdego. Podaje się, że może to być związane ze wzrostem tempa życia.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.8 / 5

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2019
GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

Sport


Reklama