Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Joanna Ceplin: Dywersyfikujmy swoje działania w sieci

Joanna Ceplin: Dywersyfikujmy swoje działania w sieci
Trzeba mieć świadomość, że każdy nasz komunikat wpływa na naszą markę.. (Fot. ExcellenceVale)
Z Joanną Ceplin, trenerką skutecznej komunikacji online rozmawiają Matylda Setlak i Anna Ewa Suska, współzałożycielki ExcellenceVale. To z ich inicjatywy 17 marca 2018 r. w Londynie Joanna Ceplin poprowadzi szkolenie "Ty i Twoja marka online", które zgromadzi przedsiębiorczych Polaków, którzy chcą dokształcać się w obszarze social mediów.
Reklama

Jaki potencjał Twoim zdaniem tkwi jeszcze w świecie social mediów? Do jakich rozmiarów mogą się one rozwinąć?

- Tak naprawdę media społecznościowe stale ewoluują, z jednej strony będą się rozwijać, ale będą też powstawać nowe platformy skupiające się na bardziej niszowych społecznościach. Jeżeli rozmawiamy o potencjale, to powiedzmy sobie szczerze, chyba nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jak duży wpływ mają na nasze decyzje wiadomości publikowane na portalach społecznościowych. Powoli widać, że poprzez media społecznościowe można manipulować dużym grupami odbiorców, nawet w kwestiach politycznych. Podczas moich szkoleń skupiam się na szeroko pojętej komunikacji online. Między innymi ważne jest przemyślenie tego, co zostawiamy w Internecie – trzeba mieć świadomość, że każdy nasz komunikat wpływa na naszą markę osobistą oraz markę organizacji jaką reprezentujemy.

Czy sprzedając na Facebooku swoje produkty i usługi naprawdę można osiągnąć spektakularne sukcesy?

- Oczywiście, trzeba tylko znać zasady tej gry. Jeżeli nie włożymy wysiłku w przygotowanie planu komunikacji, nasze działania będą chaotyczne, a treści zamiast przyciągnąć klientów mogą raczej ich odstraszyć – wtedy bardzo szybko uznamy, że z tym sukcesem to ściema. Prawda jest taka, że samo pytanie o sprzedawanie na Facebooku wprowadza już w błąd. Facebook to sieć społecznościowa, dbajmy tam w pierwszej kolejności o społeczność, a dopiero potem myślmy o zamianie naszej społeczności w klientów.

Dlaczego według Ciebie rozwój marki online jest tak ważny?

- Gdy rozejrzymy się dookoła, odpowiedź powinna przyjść nam do głowy od razu: każdy ma w smartfonie wszystkie informacje zaraz pod kciukiem. Każdy może powiedzieć „sprawdzam Cię” i poszukać opinii na nasz temat. Oczywiście najlepiej jest, kiedy panujemy nad naszą komunikacją, monitorujemy co inni publikują na nasz temat. Znam wiele historii, gdzie fatalne materiały w sieci uniemożliwiły rozwój i karierę. W biznesie wizerunek online przekłada się oczywiście na sprzedaż.

Jakie błędy najczęściej popełniane są podczas prowadzenia profili w mediach społecznościowych?

- Podstawowy błąd to brak zrozumienia klienta i jego potrzeb, a co za tym idzie przygotowanie nieodpowiednich treści. I chociaż wiele o tym już powiedziałam i napisałam, nadal wielu moich klientów nie rozumie, że w dzisiejszych czasach albo poświęcą na to czas i odrobią tę lekcję, albo cały czas będą rozmijać się z odbiorcami.

Facebook to sieć społecznościowa, dbajmy tam w pierwszej kolejności o społeczność  (Fot. ExcellenceVale)

O czym należy pamiętać, żeby nie zdarzały się nam spektakularne „przepalenia” budżetów reklamowych?

- Znajomość grupy docelowej, podział grup odbiorców na „hot”, „warm” i „cold”, odpowiedni cel, a przede wszystkim edukacja. Uczmy się! Nie działajmy „bo tak nam się wydaje”. Nawet, gdy zlecamy działania zewnętrznym podmiotom musimy wiedzieć na co zwracać uwagę, jakie dane kontrolować. Jeżeli mówimy o Facebooku, to każdy z nas może sam taką reklamę ustawić. Czasami mała inwestycja w wiedzę przyniesie nam niesamowitą oszczędność czasu i lepsze efekty.

Dużo mówi się o Facebooku Zero? Co to znaczy, czy naprawdę zasięgi zostaną drastycznie zmniejszone? Jak się przed tym zabezpieczyć?

- Tak, zasięgi będą drastycznie zmniejszone. Każdy kto prowadzi biznes, wie że Facebook to też biznes, który ma pewną strategię. Pozyskał miliardy użytkowników i nadszedł czas, aby z tego skorzystać. Jeśli chcesz docierać do klientów, którzy spędzają czas na Facebooku – to albo oferuj im niesamowite treści (wtedy oni sami Cię odnajdą, polecą, a Facebook zapewni zasięgi), albo skorzystaj z płatnych działań. O takiej sytuacji, czyli o braku zasięgów mówiłam na moich szkoleniach już w 2016 roku. To było do przewidzenia. Dlatego te osoby, które interesowały się tym tematem, dbały nie tylko o konto firmowe na Facebooku, ale dywersyfikowały swoje działania. Dlatego uczę jak budować listy mailingowe, rozwijać blog lub budować swoją markę również na innych platformach.

Kto w pierwszej kolejności powinien przyjść na szkolenie "Ty i Twoja marka online"?

- Każdy, kto widzi jaką rolę odgrywa Internet i sieci społecznościowe. Każda przedsiębiorcza osoba, która czuje, że mogłaby rozwinąć swój biznes jeszcze bardziej, którą interesuje skala i nowi klienci. Każda osoba, która nie umie zamienić odbiorców w klientów. Każdy, kto czuje, że treści wideo to przyszłość. Podczas tego szkolenia omawiam proces zarządzania swoją komunikacją online, ta wiedza, to obecnie podstawa dla każdego. Niestety, wiele osób nie dba o ten obszar, choć na efekty wcale nie trzeba długo czekać. Trzeba tylko zacząć działać i z każdym dniem będziemy zauważać zmiany.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia w marcu na szkoleniu "Ty i Twoja marka online"!

Najbliższe szkolenie z Joanną Ceplin pt."Ty i Twoja marka online" odbędzie się już 17 marca w Londynie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 1

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama