Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Języki przyszłości, które warto znać

Języki przyszłości, które warto znać
Badania TNS Polska pokazują, że z językami o wiele lepiej radzą sobie osoby młodsze. (Fot. Getty Images)
Posługiwanie się językiem obcym to cenna umiejętność, którą docenia między innymi rynek pracy. Których języków warto się uczyć i na jakie może być zapotrzebowanie za kilka lat?
Reklama
Reklama

Karol Wielki mawiał: „Znać inny język to jak posiadać drugą duszę”. Ludwig Wittgenstein twierdził, że „granice mojego języka są granicami mojego świata”. Natomiast Roger Bacon uważał, iż „znajomość języków jest bramą do wiedzy”.

W przeszłości podjęto próbę stworzenia uniwersalnego i łatwego języka dla wszystkich ludzi. Nazwano go esperanto. Ten międzynarodowy system służący do komunikacji nie jest uznawany za urzędowy. Jednak podaje się, że liczba osób, która go zna, może sięgać nawet dwóch milionów. Co ciekawe - dla niektórych jest to pierwszy język.

Mimo iż część ludzi zaznajomiło się z esperanto, to nie jest on powszechnie używany do porozumiewania się między przedstawicielami różnych narodów. Obecnie taką rolę pełni język angielski, który umożliwia komunikację między innymi w biznesie na arenie światowej. Wszystko wskazuje na to, że jego dominująca pozycja się nie zmieni. Potwierdzają to też wyniki badań.

Polacy już od najmłodszych lat mają kontakt z angielskim, który nierzadko jest drugim językiem dla obywateli innych państw. Niekiedy studiuje się też dodatkowy system, co jest obowiązkowe w szkołach lub może być związane z planami podjęcia pracy na zagranicznym rynku, czy w przedsiębiorstwie nawiązującym współprace w wybranym kraju.

Przewiduje się, że z czasem młodzi ludzie coraz częściej mogą skłaniać się do nauki nie jednego, a dwóch języków obcych. Pracownicy z takimi kompetencjami zarabiają też więcej.

44% Polaków wciąż nie włada żadnym językiem obcym. Co trzecia osoba w kraju może pochwalić się znajomością wyłącznie jednego z nich, 1 % posługuje się już dwoma, a zaledwie trzech na stu naszych rodaków zna trzy języki. (Fot. Getty Images)

Popularne języki

Ze względu na rozwój gospodarczy, turystykę, lokalizację, współpracę, inwestycje czy umowy z zagranicznymi firmami wzrasta zainteresowanie innymi językami. Studenci wyrażają chęć studiowania nie tylko tych z Europy, ale i Azji. Chiny przeżywają rozkwit gospodarczy i najwięcej ludzi na świecie posługuje się ich sposobem mówienia. Część osób przyznaje, że jest on trudny i wymaga nawet kilku lat, by się go nauczyć.

Pojawia się też zainteresowanie językiem hindi, arabskim oraz japońskim. Niekiedy zapoznanie się z nimi może zapewnić szybsze znalezienie pracy i otrzymanie lepszej posady. Przede wszystkim taka możliwość istnieje tam, gdzie są oddziały specjalizujące się we współpracy na obszarach Azji. Poza tym pozwala to utrzymywać dobry i trwały kontakt ze wschodnimi partnerami oraz przyciąga inwestorów.

Na atrakcyjności zyskuje język urzędowy Niemiec. Obecnie jest tam sporo ofert pracy, a pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajców. Komunikowanie się na poziomie podstawowym i średnim może być wystarczające do otrzymania etatu.

Hiszpański i francuski także zajmują znaczącą pozycję, a ich znajość może dać dostęp do dobrze opłacanych stanowisk.

Kolejnymi językami, które stają się popularne, to skandynawskie. Znalezienie pracy w Szwecji nie powinno stanowić większego problemu. Dane pokazują, iż niedobór pracowników dotyczy około dwunastu sektorów gospodarki. Zaś jej zachodni sąsiad został okrzyknięty najszczęśliwszym krajem na świecie. Norwegia nie tylko kusi turystów, ale i zachęca do pracy. Podobno już za proste zajęcia można otrzymać przyzwoite wynagrodzenie.

Zaś w raporcie opublikowanym przez British Council wymieniono dziesięć języków, które będą najważniejsze dla Wielkiej Brytanii. Jest to prognoza na kolejne dwadzieścia lat. Na pierwszym miejscu znalazł się hiszpański. Następnie wymieniono arabski, francuski, chiński, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, turecki i japoński. Wspomniano także polski, który zgodnie ze spisem ludności z 2011 roku jest trzecim najczęściej używanym w tym kraju.

Zwrócono także uwagę na włoski, który warto rozważyć przy obieraniu kierunku studiów. Dane pokazują, że Brytyjczycy licznie odwiedzają i wypoczywają w tym kraju. Ponadto wymiana hadlowa utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo iż istnieje zapotrzebowanie na niego, to zajmuje on dalszą pozycję wśród języków cieszących się zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii. Włochy są też istotnym partnerem dla innych państw.

Młodzi najchętniej stawiają na: angielski i francuski. (Fot. Getty Images)

Zalety nauki języka obcego

Podobno w przeciągu ostatnich kilku lat zaniknęło ponad dwieście języków. Do tego przewiduje się, że podobny los spotka kolejne. Obecnie do najpopularniejszych należy angielski, chiński i hiszpański. Jak widać ten pierwszy dominuje, a jego nauka umożliwia komunikację na całym świecie. Nie tylko jego znajomość może zwiększać szanse na znalezienie pracy. Okazuje się, że równie cenne może być mówienie w mniej znanym języku.

Poszerzanie kompetencji lingwistycznych procentuje przy szukaniu zatrudniania, ale i wiąże się z rozwojem i wyższymi zarobkami. Zaletą jest też ułatwianie podróżowania, zwiedzania, obcowania z innymi kulturami czy poznawania innych ludzi.

Znajomość języka obcego otwiera drzwi do zagranicznych uczelni i daje możliwość podjęcia tam studiów. Dzięki niemu uzyskuje się dostęp do większego zbioru literatury, filmów, utworów muzycznych i wiedzy. Ponadto jego nauka to dobra gimnastyka dla umysłu, która pozytywnie wpływa między innymi na pamięć.

A co z językiem polskim? Zgodnie z niektórymi źródłami i rankingami, jest on uznawany za jeden z trudniejszych lub nawet najtrudniejszy do nauki dla obcokrajowców. Niektórzy wyznają, że opanowanie gramatyki i wymowy to nie lada wyzwanie. Poza tym istnieje wiele wyjątków od reguł. Jednak są cudzoziemcy, którzy podjęli się tego zadania.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.61 / 13

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama