Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak zwiedzać Londyn (i nie tylko) z dziećmi, by nie zwariować? 6 przydatnych rad!

Jak zwiedzać Londyn (i nie tylko) z dziećmi, by nie zwariować? 6 przydatnych rad!
Zwiedzanie z dziećmi może być naprawdę przyjemne! (Fot. A. Pyszkowska/Pixbay)
Założę się, że wiele osób ma pewne opory przed zwiedzaniem z dziećmi...
Reklama

Po pierwsze dlatego, że to już nie to samo co beztroskie zwiedzanie we dwójkę. – Nie to samo! 

Po drugie dlatego, że dzieci szybko się męczą i marudzą. – Zdarza się!

Po trzecie dlatego, że z dziećmi nie można odwiedzić wszystkich interesujących miejsc. – To zależy!

Po czwarte dlatego, że dziecięce humory potrafią zepsuć nawet najlepszą atrakcję. – Niekoniecznie!

Z dużym prawdopodobieństwem NIE BĘDZIE TAK, jeśli skorzystacie z moich 6 sprawdzonych na własnej skórze i własnych dzieciach sposobów ułatwiających zwiedzanie z dziećmi. Oto one:

1. Zainteresuj dzieci jeszcze przed wyjściem

Jeszcze w domu warto podsycić nieco dziecięcą ciekawość i opowiedzieć Małym Podróżnikom, jakie atrakcje czekają na nich na kolejnej wycieczce. Oczywiście nie musicie zdradzać im wszystkich szczegółów, już na pewno nie zanudzają ich dokładnym planem, bo element zaskoczenia też jest ważny.

Na przykład:

Zanim wybierzecie się do Muzeum Nauki, przeczytajcie książeczki o kosmonautach, samolotach i planetach.

Zanim udacie się do Sea Life, obejrzyjcie wspólnie “Gdzie jest Nemo?” albo “Małą syrenkę”.

Przed wizytą na farmie Mudchute poszukajcie w internecie ciekawostek o zwierzętach hodowlanych.

Takie zainteresowanie tematem przewodnim podsyci dziecięcą ciekawość i będzie idealnym wstępem do planowanej wycieczki. U nas to się zawsze sprawdza!

2. Zaplanuj trasę tak, by była atrakcyjna dla wszystkich członków rodziny

Oczywistym jest, że każdy może interesować się czymś innym, ale naprawdę da się to pogodzić.

U nas na przykład widoczna jest tendencja do podziału kobiety-mężczyźni: Nasi Panowie wybierają iście męskie tematy: wojsko, straż pożarna, samoloty, technika… Córeczka i ja wolimy bardziej subtelne tematy: sztuka, przyroda, piękne widoki.

Naturalny jest też podział ze względu na wiek: My (rodzice) najchętniej odwiedzali byśmy muzea i galerie (ja jeszcze ogrody botaniczne), a nasze dzieci wolą bardziej aktywne i spontaniczne spędzanie czasu.

Dlatego podczas planowania wycieczki tak obieramy trasę, aby każdy mógł znaleźć podczas niej coś dla siebie, niezależnie od płci i wieku.  W końcu zwiedzanie z dziećmi to sztuka kompromisu!

3. Zabierzcie ze sobą przydatne gadżety

Przydatne to takie, które przydadzą się Wam podczas tej konkretnej wycieczki.

Pisałam już na blogu o pięciu rzeczach, które zawsze mam przy sobie podczas wycieczki z dziećmi, ale oprócz nich zabieramy ze sobą przedmioty dedykowane na konkretną atrakcję:

Podczas wizyty w Muzeum Historii Naturalnej były to figurki dinozaurów. W Muzeum Straży Pożarnej oczywiście wóz strażacki z dźwiękiem. Do Imperial War Museum wybraliśmy się z modelem myśliwca. Na place zabaw zawsze zabieramy ze sobą podręczny zestaw łopatek i foremek.

Dla naszej starszej córki takim najważniejszym gadżetem stał się ostatnio aparat fotograficzny, dzięki któremu uwiecznia własne wspomnienia ze zwiedzania Londynu.

4. Miejcie plan, ale bądźcie elastyczni

Dobre przygotowanie do wycieczki to klucz do sukcesu. Jeszcze w domu zdecydujcie co chcecie zobaczyć i w jakiej kolejności, sprawdźcie ile czasu Wam to zajmie i jakiej długości będzie trasa. Warto też zastanowić się nad najdogodniejszym transportem. 

Mając te informacje, nie będziecie tracić czasu na szperanie w Internecie podczas wycieczki. No i pamiętajcie, że podczas zwiedzania z dziećmi nic nie przydaje się bardziej niż bycie elastycznym. 

Może okazać się, że wybrane przez Was miejsca wcale nie wzbudzają zainteresowania w dzieciach, albo wręcz przeciwnie - że po drodze spotkacie coś ekstra, czego nie mieliście w planach, ale jest to najfajniejsza atrakcja, jaką można sobie wyobrazić. Oczywistym jest, że z nudnego miejsca trzeba szybko wyjść, a przy ciekawym zatrzymać się na dłużej. 

Takim trudnym do zaplanowania punktem wycieczek u naszych dzieci są zawsze mimowie i inne występy uliczne, których w Londynie nie brakuje. Takie niespodziewane przystanki znacznie wydłużają wycieczkę, ale jednocześnie bardzo ją urozmaicają.

A to, że nie zrealizujecie wszystkich punktów wcześniejszego planu nie oznacza, że wycieczka się nie udała. Po prostu zwiedzanie z dziećmi jest bardziej nieprzewidywalne, a przez to bardziej satysfakcjonujące. 

5. Na posiłki wybierajcie miejsca, gdzie serwują dziecięce menu, a zamówienia podają szybko

Nie wiem jak Wasze dzieci, ale nasze nie lubią tracić czasu na bezsensowne czekanie na posiłek. Zresztą my też nie, od kiedy zwiedzamy z nimi. I mimo że w większości knajpek w Londynie przygotowało dodatkowe atrakcje dla dzieci w postaci kolorowanek lub kącików zabaw, to wzbudzają one zainteresowanie na max. 20 min – czyli dokładnie tyle, ile potrzeba na skonsumowanie posiłku przez rodzica i ani minuty dłużej.

Dlatego podczas zwiedzania wybieramy miejsca, które znane są z tego, że na zamówienie nie czeka się godzinami i które mają sprawną obsługę, jednak omijamy niezdrowe fast foody.

Świetnym rozwiązaniem jest też piknik na trawie, taki z przygotowanymi w domu smakołykami. Taka forma lunchu jest w Londynie bardzo popularna i nie ma lepszego miejsca na piknik niż miejskie parki. 

6. Najważniejsze jest nastawienie, Rodzicu!

Pamiętajcie, że dzieci są kopią nas samych. I w dodatku nikt tak dobrze jak dzieci nie potrafi wyczuć nastrojów panujących w rodzinie. Dlatego pokażcie dzieciom, że zwiedzanie jest interesujące i jak wielką frajdę może sprawiać.

Nie mówię, że musicie klaskać uszami widząc każdą, piękną kamienicę w Londynie czy stare drzewo w parku, ale odpowiednia porcja zachwytu w idealnym momencie sprawi, że wszystkim Wam będzie zwiedzało się milej. A gdy dzieci złapią już bakcyla na odkrywanie nowych miejsc, to będzie jeszcze przyjemniej.

Zwiedzanie z dziećmi to wielka frajda, ale i wyzwanie. Czasami zdarzają się chwile trudne, kiedy dziecięce humory nie dopisują, a małe nóżki odmawiają posłuszeństwa. Na takie sytuacje też trzeba być przygotowanym… przede wszystkim psychicznie. ;) Jednak dobre zaplanowanie wycieczki i odpowiednie nastawienie wszystkich członków rodziny to już ponad połowa sukcesu! Reszta szczegółów, takie jak pogoda na przykład, nie zależą już od Was. 

Zobacz wpis na blogu

www.zwiedzamylondyn.pl - Blog podróżniczy, który jest niezastąpionym źródłem ciekawych pomysłów na zwiedzanie z dziećmi Londynu i jego okolic. Autorzy najpierw odwiedzają rodzinnie wszystkie miejsca, by potem podzielić się z czytelnikami opinią o nich. Odkryjcie najciekawsze atrakcje dla dzieci razem z nimi! 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.9 / 11

Komentarze


  • Mama
    4 października 2017, 09:21

    A dla kogo te rady? Bo chyba nie dla rodzicow, ktorzy o tym wszystkim doskonale wiedza. To tak, jakby dawac chirurgowi rade jak wycinac wyrostek. Zenada.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2018
GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

Sport


Reklama