Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak wygląda królewskie Boże Narodzenie?

Jak wygląda królewskie Boże Narodzenie?
Królowa Elżbieta II podczas orędzia świątecznego w 2016 roku. (Fot. Getty Images)
Czy królowa je największe rarytasy tego świata ze złotej zastawy? Na święta wydaje miliony? Kiedy wysyła prezenty? - ludzie na całym świecie od lat albo są zafascynowani stylem życia rodziny królewskiej, albo go negują. Każdego roku jednak brytyjska prasa zyskuje sporo czytelników, zdradzając świąteczne zwyczaje na brytyjskim dworze.
Reklama

Brytyjska królowa jest jedną z najbardziej popularnych kobiet na świecie. Media uwielbiają zaglądać za zamknięte drzwi dworu królewskiego, a wszystko, co dotyczy monarchini lub jej najbliższych krewnych, szybko trafia na pierwsze stron gazet. Nie inaczej jest w święta. 

Zawsze Sandringham House

Zanim Windsorowie rozpoczną świętowanie Bożego Narodzenia na dobre, już tydzień wcześniej królowa i książę Filip organizują kolację dla członków rodziny w Pałacu Buckingham. Zjeżdżają się wówczas do Londynu wszystkie dzieci, wnuczęta i prawnuczęta królowej, a także utytułowane kuzynki i kuzynowie pary królewskiej.

W tym roku sensacją była obecność w Buckingham Palace Meghan Markle u boku księcia Harry’ego. Narzeczona wnuka Elżbiety II jest już traktowana jako członek rodziny królewskiej, choć ślub pary zakochanych odbędzie się w maju 2018 roku. Media obiegły zdjęcia Kate, Williama, ich dzieci, a także Harry’ego i Meghan.

Po świątecznym lunchu Elżbieta II i jej małżonek Filip jadą pociągiem do Sandringham House w Norfolk, gdzie brytyjska rodzina królewska zawsze spędza Boże Narodzenie. Elżbieta II sama nadzoruje tam dekorowanie choinki oraz przygotowywanie pokoi dla swojej rodziny.

O tym, jak Windsorowie spędzają święta, zdradził ostatnio brytyjskim mediom były kucharz monarchini Darren McGrady.  Były pracownik królowej wyznał, że na świąteczny lunch królewska kuchnia serwuje m.in. sałatkę z krewetkami lub homarem, pieczonego indyka i przystawki takie jak marchewki czy brukselka. Na królewskim świątecznym stole jest obowiązkowy w UK pudding oraz krem z brandy.

Kolacja rodziny Windsorów rozpoczyna się zawsze o tej samej porze, a mianowicie o 20:30. Kwadrans wcześniej królowa i jej krewni gromadzą się w sali White Drawing Room - jest wówczas czas na opróżnienie szklaneczki ginu.

Brytyjczycy nie świętują Wigilii, uroczysty obiad odbywa się w pierwszy dzień świąt. Członkowie rodziny królewskiej przyjeżdżają do Sandringham jednak już 24 grudnia. Kiedy Polacy zasiadają do wigilijnego stołu, Elżbieta II i jej rodzina o 17:00 zbiera się na tradycyjną herbatę.

Po godzinie wszyscy krewni Jej Wysokości gromadzą się wokół ogromnej choinki i podobnie jak w Polsce wręczają sobie prezenty…

Fartuch i skórzana deska sedesowa

Brytyjska królowa rzekomo lubi obdarowywać innych. Kiedyś przed światami monarchini odwiedzała słynny londyński dom handlowy Harrods, który z okazji jej wizyty był zamykany. Królowa szusowała po piętrze z akcesoriami podróżniczymi oraz do jazdy konnej i sama wybierała prezenty dla najbliższych. Ze względów bezpieczeństwa od lat Elżbieta II już nie praktykuje tego zwyczaju. Podarki nadal wybiera u Harrodsa, ale online lub z katalogu.

Inni członkowie rodziny królewskiej są w wybieraniu prezentów dla swoich krewnych dość niefrasobliwi. Osobom, które faktycznie mają w życiu to, czego dusza zapragnie, wręczają często osobliwe podarki.

Jeśli wierzyć plotkom, Elżbieta II dostała kiedyś pod choinkę fartuch. Prezentem była ponoć oczarowana i zapewniała, że tego właśnie jej brakowało. Innym razem bardzo ucieszył ją prezent w postaci żaroodpornego naczynia do gotowania. 

Dzieci obdarowują królową kwiatami przed kościołem St Mary Magdalene w 2013 roku. (Fot. Getty Images)

Księżna Anna obdarowała brata księcia Karola białą skórzaną deską toaletową. Przyszły król Wielkiej Brytanii tak pokochał podobno prezent, że zabiera go teraz w każdą swoją podróż.

Harry wręczył kiedyś babci czepek kąpielowy z dość pikantnym napisem, którym królowa była zachwycona.

Brytyjska prasa donosi, że księżna Diana, kiedy pierwszy raz spędzała z Windsorami święta, nie wiedziała o ich dość swobodnym podejściu do prezentów i kupiła wszystkim piękne kaszmirowe swetry. Kate Middleton natomiast wręczyła Elżbiecie II własnoręcznie przygotowany chutney. Królowa podzieliła się specjałem podczas świątecznego obiadu.

Spotkanie z poddanymi

W pierwszy dzień świąt Windsorowie udają się do kościoła St Mary Magdalene na świąteczną mszę. Wszyscy idą na piechotę, pozdrawiając po drodze tłum okolicznych mieszkańców. Królowa i najmłodsze dzieci na ogół jadą autem. 

Po mszy królowa otrzymuje kwiaty od lokalnej ludności. Jest to jeden z niewielu momentów, kiedy można ją zobaczyć prywatnie na żywo.

W 2016 roku z powodu choroby Elżbieta II nie pojawiła się na świątecznym nabożeństwie, a nieobecność monarchini była szeroko komentowana w mediach.

Świąteczne orędzie bez cenzury

Zgodnie z brytyjską tradycją, co roku w dzień Bożego Narodzenia królowa Elżbieta II przemawia do swoich poddanych. W swoim przemówieniu rozważa wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Tradycję tę zapoczątkował w 1932 r. Jerzy V, dziadek królowej.

Coroczne przemówienie telewizyjne jest jedną z rzadkich okazji, gdy tekstu wygłaszanego przez królową publicznie nie pisze rząd. Orędzie zostaje nagrane wcześniej w Pałacu Buckingham.

25 grudnia o 15:00, podobnie jak wielu Brytyjczyków, krewni Elżbiety II zasiadają przed telewizorami, aby posłuchać, co monarchini ma w tym roku do powiedzenia.

Pierwsze orędzie Elżbiety II:

Tegoroczne świąteczne przesłanie Elżbiety II będzie transmitowane o godzinie 15:00 przez brytyjskie telewizje: BBC1, ITV, Sky 1 i Sky News.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.07 / 16

Komentarze


  • I give up
    25 grudnia 2017, 23:40

    Meghan Markle - tak trudno przekopiowac imie z googla?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama