Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak rozpoznać toksyczną firmę - jeszcze przed rozpoczęciem pracy?

Jak rozpoznać toksyczną firmę - jeszcze przed rozpoczęciem pracy?
Toksyczne środowisko pracy można spotkać przede wszystkim w dużych firmach i korporacjach. (Fot. Getty Images)
Wyszlifowałeś aplikację, przebrnąłeś przez rozmowy kwalifikacyjne, a nawet udało ci się wynegocjować idealną pensję. Teraz pozostaje tylko podpisać umowę i przygotować się do pierwszego dnia w pracy. Gratulacje!
Reklama
Reklama

Wszystko wydaje się idealnie zmierzać do obranego celu, jednak eksperci radzą się zatrzymać właśnie w tym miejscu. Zanim przyjmiesz ofertę zatrudnienia, masz jeszcze do odrobienia zadanie. Musisz się upewnić, czy nie wchodzisz właśnie w toksyczne środowisko pracy. Zastanów się, czy nie jest to miejsce pełne dramatów, podejrzliwości, wrogiej atmosfery, jakiej z całą pewnością chciałbyś unikać?

Oto kilka podpowiedzi jak rozpoznać toksyczną firmę:

Odrób pracę domową

Przed zaakceptowaniem oferty pracy upewnij się, czy dokładnie zbadałeś firmę. Przejrzyj jej konta na mediach społecznościowych, zapoznaj się z głównymi wartościami i sprawdź opinie pracowników na takich stronach jak Glassdoor.

Jeśli znasz kogoś, kto tam aktualnie pracuje, spotkaj się z nim na kawie i zasięgnij języka. To świetny sposób na uzyskanie obrazu firmy ze strony kogoś, kto zna ją od środka.

Oceń proces rekrutacji

Proces rekruacyjny może wiele powiedzieć o firmie i jej działaniu. Inteligentne, nastawione na pracownika miejsca ułatwią proces aplikacyjny i będą się z tobą komunikować na każdym etapie. Natomiast toksyczny pracodawca każe ci czekać tygodniami na telefon z informacją, że twoje interview się powiodło. Ten rodzaj zachowania pokazuje brak szacunku dla załogi i jej czasu. Czy na pewno chcesz pracować w takim miejscu?

Czy czujesz się dobrze w nowej pracy? (Fot. Getty Images)

Patrz na zegarek

Zwróć uwagę na to kiedy skontaktowano się z tobą. Czy było to w czasie, czy poza godzinami pracy biurowej? Jeżeli maila wysłano do ciebie o 22:00, to prawdopodobnie oznacza, że ludzie w firmie pracują w pocie czoła i pod ogromną presją. Uznaj to za sygnał ostrzegawczy.

Rozejrzyj się

Podczas interview staraj się rozejrzeć jak najdokładniej po biurze. Po spotkaniu zapytaj o drogę do toalety. Możesz wiele dowiedzieć się o firmie po wizycie w WC. Czy miejsce jest czyste i uporządkowane? Czy nie brakuje papieru? Czy napotkani w korytarzu ludzie witają się? To może się wydawać śmieszne, ale takie małe ćwiczenie może ci wiele powiedzieć o potencjalnym pracodawcy.

Przeanalizuj interview

Czy miałeś wrażenie, że prowadzący rozmowę nie mówią wszystkiego wprost? Prawdopodobnie tak było. W toksycznym miejscu pracy pełno jest niedopowiedzeń. Nie ma jasno określonych celów i oczekiwań. Wszyscy starają się dotrzymywać stale zmieniających się terminów i zwyczajnie przetrwać kolejny dzień.

Jeśli masz takie wrażenie na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się dobrze, zanim zaakceptujesz ofertę tej firmy.

Zwróć uwagę na język ciała

W czasie wizyty w biurze zwróć uwagę, jak odnoszą się do siebie pracownicy. Czy są otwarci i przyjacielscy, czy też zamknięci i pełni lekceważenia? Czy wyglądają na zmęczonych i znudzonych, czy też gotowych do pracy i pełnych energii? Możesz wiele się dowiedzieć, zwyczajnie patrząc, jak współpracują ze sobą i otoczeniem.

Zaufaj intuicji

Zawsze słuchaj swoich instynktów. Jeśli coś głęboko w środku mówi ci, że coś jest nie tak z tym miejscem, powinieneś to wziąć pod uwagę.

Twoja intuicja działa jak drugi mózg, chroniąc cię przed niebezpieczeństwami i potencjalnymi błędami. Szczególne ważne jest kierowanie się nią podczas zmieniania pracy.

Po czym poznać, że twoje środowisko pracy jest toksyczne?

Toksyczne środowisko pracy często sprawia, że nie mamy ochoty nawet iść do niej, niezależnie od tego, czy to z powodu współpracownika, kierownika czy szefa. Niezależnie od osoby, która zatruwa atmosferę w firmie, jej wpływ może się na nas odbić niezwykle negatywnie.

Typowym przykładem toksycznego pracownika jest osoba, która notorycznie korzysta ze zwolnień lub podaje kolejne powody, dla których znowu nie może przyjść do pracy. Nieobecność może być także materialna – czyli dany pracownik trwoni czas na czynności niezwiązane z obowiązkami zawodowymi.

Innym czynnikiem jest nieuprzejme odnoszenie się do podwładnych lub współpracowników, a także bezkrytyczne posługiwanie się sarkazmem i cynizmem. Jeśli często słyszysz od szefa bezzasadną krytykę lub obraźliwe komentarze – najlepiej się ewakuuj.

Niedopowiedzenia, niejasności, nieprawdziwe informacje – to przykłady nieskutecznej komunikacji psującej atmosferę w pracy. Problem ten zakłóca poczucie pewności i prowadzi do ciągłych nieporozumień – a za tym idzie łatwość zrzucania winy na innych za powstałe w ten sposób błędy i niedociągnięcia.

Toksyczna firma to także taka, w której pracodawca przedkłada dobro przedsiębiorstwa nad prawa pracownicze.

Czy nowi koledzy i koleżanki są pomocni? (Fot. Getty Images)

“W rezultacie pracownik nie ma możliwości awansu, nie prowadzi się żadnych szkoleń, nie istnieje dla niego możliwość rozwijania kariery. Również wewnętrzne zasady działania firmy nie są do końca jasne i często ulegają zmianom bez uprzedzenia. Wszystkie te czynniki razem wzięte bez wątpienia wskazują na toksyczne środowisko pracy” - pisze portal Pięknoumysłu.pl.

Kolejny przykład niezdrowych układów w firmie to dyktatura, czyli sytuacja, w której lider podejmuje wszystkie ważne decyzje bez uwzględnienia opinii zespołu.

“Osoba taka nie chce poznać opinii innych być może ze względu na lęk przed niepożądanymi pytaniami. To często ludzie nieufni. Wierzą, że jeśli coś ma być dobrze zrobione, muszą się tym zająć osobiście. Uważają, że nikt nie dysponuje taką wiedzą, jak oni sami. Nieufność ta najczęściej wynika jednak z faktu, że są oni poddani swojej własnej wewnętrznej niepewności” - pisze portal.

Sprawne działanie przedsiębiorstwa zakłócają także problemy z określeniem funkcji. Osoba, która nie zna dokładnie zakresu swoich obowiązków, nie może wywiązać się rzetelnie z zadań, a co za tym idzie, osiągnąć satysfakcji z pracy.

I wreszcie najbardziej rzucający się w oczy czynnik – mobbing.

“Prześladowanie w pracy polega na utrudnianiu innym wykonywania pracy poprzez stosowanie wymierzonych przeciw pracownikowi działań. Działania te nie ograniczają się jednak wyłącznie do dziedziny profesjonalnej, ale dotykają również sfery prywatnej. Konsekwencje takiego postępowania są opłakane. Złe relacje ze współpracownikami mogą stanowić przyczynę ogromnego stresu” - dodają specjaliści.

Zmieniając pracę, warto przyjrzeć się swojemu poprzedniemu środowisku i przeanalizować nowe tak, by nie wpaść z deszczu pod rynnę.

Na podstawie:

  • Independent.ie: “How to spot a toxic workplace (before you accept a job offer)”
  • Pieknoumyslu.pl: “Toksyczne środowisko pracy – jak możesz je rozpoznać?”

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.92 / 12

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama