Menu

Jak przetrwać izolację w domu? Ekspert NASA wyjaśnia!

Jak przetrwać izolację w domu? Ekspert NASA wyjaśnia!
Każdy kolejny dzień spędzony w domu brzmi jak wyrok? Czas to zmienić! (Fot. Getty Images)
"Są tacy, którzy zaczynają się śmiać bez powodu. Inni stają się samolubni i pokazują swoje najgorsze cechy" - m.in. takie zachowania ludzi podczas izolacji opisuje Benjamin Pothier, ekspert NASA, który zajmuje się badaniem wpływu samotności na człowieka.
Reklama

46-letni Pothier podróżuje po całym świecie i zajmuje się szczegółowymi badaniami ludzkiej psychiki i tego, co się z nią dzieje podczas izolacji. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować przyszłych astronautów NASA do samotności i braku kontaktu z drugim człowiekiem.

W ostatnim czasie Benjamin Pothier spędził sam sześć tygodni w stacji badawczej na Arktyce, aby przetestować swoją dotychczasową wiedzę. "Nie jestem szaleńcem. Chciałem dowiedzieć się, jak szybko poradzić sobie z samotnością w ekstremalnych warunkach" - wspomina.

Badania eksperta z pewnością przydadzą się w kosmosie, ale z uwagi na panującą epidemię, jego doświadczenie może przydać się również wszystkim przebywającym w izolacji. Aby dłużej nie zwlekać: oto 10 porad, które - według specjalisty NASA - pozwolą nam przeżyć pobyt w izolacji bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym!

1. Prowadź dzienniki zadań

Staraj się codziennie wieczorem spisywać plany i zadania na następny dzień. Zanim jednak to zrobisz, poświęć dwie minuty na to, aby pomyśleć o wszystkich pozytywnych rzeczach, które dziś zrobiłeś - nawet jeśli są małe i wydają się nieistotne. Napisałeś e-mail do znajomego? Umyłeś okna? A może wytarłeś kurz z telewizora? Jesteś prawdziwym zadaniowcem!

Jeśli prowadzenie takiego dziennika stanie się już dla Ciebie codziennością, spróbuj stopniowo dawać sobie coraz bardziej wymagające zdania. Warto pomyśleć o takich celach, których osiągnięcie nie zajmie nam jednego dnia, ale kilka tygodni. Dobrze jest rozbijać większe cele na kilka mniejszych np. osiągnięcie mistrzostwa w origami czy renowacja całego pokoju - wszystkie krok po kroku.

2. Lista "to-do" z prawdziwego zdarzenia

Ma być taka jak w filmach - po jednej stronie cele, po drugiej puste kratki na postawienie "ptaszka". To świetny sposób na utrzymanie motywacji i ogromne źródło satysfakcji, kiedy odhaczasz kolejne punkty z listy.

Kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego jest przyrządzanie list wszelkiego rodzaju i planowanie. (Fot. Getty Images)

3. Sporządź inwentarz

To bardzo ważny element "bycia zajętym" - zrób listę wszystkich przedmiotów, jakie masz w szafkach, zaczynając od leków i jedzenia, a kończąc na środkach czystości.

Tego rodzaju praca pozwoli Ci przy okazji pozbyć się przeterminowanych produktów i sprawdzić, których Ci brakuje.

Nie zniechęcaj się, jeśli zabraknie Ci czegoś, czego nie możesz teraz dostać. Takie listy powinny być tworzone w taki sposób, aby można je było wykorzystać w przyszłości.

4. Zadbaj o swoją przestrzeń do życia

Bez względu na to gdzie mieszkasz - w dużym domu z ogrodem czy małym mieszkaniu na peryferiach miasta - powinieneś zadbać o właściwą atmosferę swojego miejsca do życia. To podstawa do tego, aby zachować zdrowy umysł.

Utrzymuj porządek wokół siebie każdego dnia, dodaj kilka elementów dekoracyjnych na weekend, postaraj się wymienić drobne elementy, które już się zużyły. Pomyśl o tym, co zrobić, aby niewielkim kosztem poprawić swoje otoczenie.

Ważne jest, aby cały czas pamiętać, że wszystkie prace wykonujemy tylko dla siebie - nikt inny nie będzie mógł przecież ich ocenić. Świadomość tego działa na nas kojąco i pozwala osiągnąć wiele bez zbędnej presji.

5. Ćwicz!

Aktywność umysłowa to nie wszystko - musisz zadbać również o aktywność fizyczną.

Ekspert NASA podkreśla, że ćwiczenia fizyczne są jednym z najważniejszych punktów dla wszystkich astronautów. I tłumaczy, że odpowiednia ilość ruchu pozwala walczyć ze stresem i złym samopoczuciem. Nawet jeśli "ruchem" nazywamy krzątanie się po domu z miotłą, czy tańczenie do ulubionej muzyki.

NHS donosi, że zdrowie psychiczne mieszkańców Wysp znacznie się pogorszyło w związku z obowiązkową izolacją w domach. (Fot. Getty Images)

6. Nie stawiaj sobie nierealnych celów i pamiętaj o relaksie

Wszystkie powyższe punkty są bardzo istotne, ale nie próbuj robić na siłę tych rzeczy, których nie jesteś w stanie osiągnąć. Zachowaj balans i zdrowy rozsądek. Nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny, bo jedyne co tym osiągniesz, to zbędną frustrację.

Benjamin Pothier wskazuje, że wielu ludzi - np. po dowiedzeniu się, jak ważny jest ruch - stawia sobie zupełne nierealne cele związane z ćwiczeniami.

"Daj sobie czas, odpoczywaj, oddychaj, oczyszczaj swój umysł. Nie rób rzeczy, które z góry skazane są na niepowodzenie" - radzi ekspert.

7. Utrzymuj kontakt z innymi

Jeśli to czytasz, to znaczy, że posiadasz dostęp do internetu. Poświęć trochę czasu, aby porozmawiać ze znajomymi, rodziną czy kolegami z pracy. Dokładnie to samo robią astronauci, którzy znajdują się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeśli przebywasz w domu z innymi ludźmi (np. rodziną) upewnij się, że nikt nie jest odizolowany od grupy. Zachęcaj wszystkich, w tym siebie samego, aby nawiązywać kontakt z innymi "z zewnętrznego świata".

8. Znajdź chwilę dla siebie

Nie musisz być mistrzem medytacji, aby spędzić kilkanaście minut dziennie w pokoju z wyłączoną elektroniką. Po prostu usiądź, zamknij oczy i oddychaj.

Jeśli żyjesz z innymi ludźmi, użyj słuchawek, aby odciąć się na chwilę od otoczenia.

Benjamin Pothier ocenia, że wielu ludzi jest zaskoczonych pozytywnymi rezultatami szybkiej medytacji, która skutecznie pomaga oczyścić umysł.

Utrzymuj stały kontakt ze swoimi przyjaciółmi, rodziną oraz znajomimy z pracy. (Fot. Getty Images)

9. Miej hobby

Być może masz już hobby, które bez problemu możesz praktykować w domu. Jeśli tak nie jest, właśnie nastał najlepszy czas, aby poszukać zajęcia przynoszącego radość.

W internecie aż roi się od darmowych poradników związanych z niemal każdym możliwym hobby na świecie. Obejrzyj kilka, może któreś przypadnie Ci do gustu.

10. Nie odliczaj!

Benjamin Pothier stanowczo odradza odliczanie dni do czegokolwiek. "Jesteś w izolacji, a nie w więzieniu" - wskazuje.

"Bądź aktywny, zajęty i zrelaksowany, ale nic nie odliczaj. Pomyśl o tym, jako o nowej sytuacji, do której musisz się dostosować. Znajdź w niej miejsce dla siebie" - radzi.

"I pamiętaj - Ziemia to jeden wielki statek kosmiczny, na którym wszyscy jesteśmy kosmonautami!" - dodaje ekspert NASA.

A jakie są Wasze metody na to, aby zachować trzeźwy umysł i zdrowie podczas izolacji w domu? Dajcie znać w komentarzach!

Benjamin Pothier jest naukowcem z Unviersity of Plymouth's Planetary Collegium. Jego fascynujące prace i badania można śledzić m.in. za pośrednictwem profilu na Instagramie.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 10

Komentarze
  • Zdesperowany
    20 kwietnia, 15:48

    Bycie z zona na kwarantanie to jest dopiero wyzwanie.Ona ciagle mowi japa sie jej nie zamyka,Jakies zlote rady ? Bo jak bym nie mieszkal na parterze to juz dawno bym wyskoczyl oknem aby skrocic te meki

  • Drakus
    21 kwietnia, 08:55

    Ja dowiedziałem się że Biały Człowiek jest bardziej odporny na koronawirusa więc może łagodniej go przejdzie. Jeżeli tak jest to dlaczego?.Izolacja pozwoli Nam wygrać z wirusem. Po walce z nim Świat może będzie naprawdę zmieniony.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.05.2020
GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

Sport


Reklama