Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jak poradzić sobie z traumą ?

Jak poradzić sobie z traumą ?
Oczywiście nie jest to proste, każdy człowiek inaczej reaguje na otaczający go świat i sytuacje mające bezpośrdni skutek na konkretnej osobie. Wiele osób po przeżytej traumie próbuje ów fakt "zapomnieć" czy wyciąć z pamięci.
Reklama

„Trauma“ to słowo powszechnie używane przez społeczeństwo. W odniesieniu do mniej i bardziej poważnych przeżyć określamy tak wydarzenie, które w jakiś sposób działa na nasze zdrowie psychiczne. Może to być zawód miłosny, wypadek drogowy, dzieciństwo, stan zdrowia fizycznego, śmierć bliskiej osoby, niepełnosprawność, kłopoty finansowe, gwałt.

To, jak mocno dane zdarzenie lub ich ciąg odbije się na naszym przyszłym życiu, wiąże się z wieloma czynnikami. Przede wszystkim centrum stanowimy sami. To od naszego charakteru, umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami losu zależy, czy wytarte słowo „trauma“ stanie się istotnie traumatycznym zdarzeniem wymagającym niekiedy nawet leczenia farmakologicznego.

Drugi czynnik stanowi nasze środowisko oraz ludzie nas otaczający. Jeżeli możemy liczyć na niezawodność rodziny, tak zwanych przyjaciół, czy znajomych niesamowicie wpływa na nasze emocje i możność poradzenia sobie ze złym przeżyciem.

Jak pomóc samemu sobie?

Oczywiście nie jest to proste, każdy człowiek inaczej reaguje na otaczający go świat i sytuacje mające bezpośredni skutek na konkretnej osobie. Wiele osób po przeżytej traumie próbuje ów fakt „zapomnieć“, czy wyciąć z pamięci. Istnieją więc fizyczne znamiona przechodzenia stresu pourazowego, jednak przechodzący ciężkie chwile człowiek wypiera ze świadomości powód złego samopoczucia.

Załóżmy jednak opcję bardziej optymistyczną - człowiek przechodzący traumę jest na tyle silny psychicznie, iż jest w stanie sam odbić się od dna. Musi więc sobie pomóc wszelkimi możliwymi sposobami, oto najwazniejsze i najbardziej uniwersalne z nich:

Dzięki interakcjom z ludźmi będzie nam łatwiej przejść przez trudny dla nas czas... (Fot. Thinkstock)
  • Redukcja stresu - Znajdź swoją metodę na relaks: czy to jazda konna, czy joga. Odszukaj coś, co sprawia ci przyjemność i pozwala stworzyć odskocznię od myślenia o problemach. To samo tyczy się ludzi. Jeżeli kontakt z pewnymi osobami naraża cię na stres, odsuń ich od siebie. Nie pozwól, by czyjaś obecność dodatkowo potęgowała twoj stres.
  • Sport - Od dawna wiadomo, że fizyczna aktywność nie tylko wpływa dobrze na nasze zdrowie fizyczne i sylwetkę, ale podnosi poziom tzw. substancji szczęścia, endorfin i serotoniny. A przecież o to chodzi - aby naturalnie oraz w zdrowy sposób zaaplikować sobie pozytywne emocje.
  • Wolność od alkoholu i narkotyków - Środki odurzające są pułapką. Wiele osób uważa je za dobry sposób na zabicie stresu, relaks, ale tak naprawdę to one potęgują nasze złe samopoczucie. Ich nadużywanie może spowodować depresję u osób zdrowych, a więc w przypadku stanu po przeżytej traumie używki mogą tylko powiększyć prawdopodobieństwo przygnębienia.
  • Sen - Nie darmo od małego powtarzane jest nam przez matki i babki: prześpij chorobę. Nie ma nic bardziej korzystnego i naturalnego niż właśnie sen. Wypoczęty umysł lepiej pracuje, a brak snu może pogłębić traumę. Dopilnujmy, aby zapewnić naszemu organizmowi codzienną dawkę 8-godzinnego snu, a z pewnością zaowocuje to zwiększeniem naszych szans na wyjście z gorszego stanu psychicznego.
  • Rutyna - Codzienne obowiązki pomogą nam na nowo wdrożyć się w zwykłe życie. Trzymanie się tych samych godzin zwykłych dziennych czynności takich jak - śniadanie, spacer z psem, oglądanie serialu, zakupy, gotowanie - to wszystko bedzie kolejnym naszym krokiem w uzdrawianiu ducha.
  • Krok za krokiem - Podczas przeżywania traumy rzeczy , które nie sprawiały nam trudności, mogą stanowić nie lada wywanie. Nie zrażajmy się jednak. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać niegdyś wykonalnym czynnościom, rozłóżmy ich wykonie „na raty“. Depresja i przygnębienie nie pomagają nam w energicznym wykonywaniu zadań, dlatego róbmy wszystko w mniejszych ilościach, po prostu uzyskując efekt nieco później.
  • Prawidłowe odżywanie - Łatwo mówić, ciężko się do tego stosować, zwłaszcza gdy w środku codzienności stawiamy smutek i żal. Jednak witaminy i minerały niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, a jak wiadomo- w zdrowym ciele zdrowy duch. Więc jeśli mamy za duży problem z pilnowaniem odpowiedniej diety, ustawiajmy sobie przypomnienia w telefonie i z całych sił starajmy się by w naszym domu nie zabrakło warzyw i owoców.

Istotna rola innych

Człowiek pochłonięty przez „czarną dziurę“ traumy najczęściej izoluje się od innych osób. Jest to tak samo naturalne jak to, że dzięki interakcjom z ludźmi będzie nam po prostu łatwiej. Nawet jeśli nie mamy ochoty się spotkać z przyjaciółmi czy rodziną, zróbmy to „na siłę“. Odciągniemy się w ten sposób od własnych problemów.

Nie bójmy się też prosić o pomoc. Niejeden raz dopadnie nas „dół“, chęć wygadania się, czy po prostu posiedzenia w ciszy z druga osobą. Możemy potrzebować również pomocy finansowej, czy w załatwieniu formalności. Zaufajmy bliskim nam osobom, nie uciekajmy od nich, pozwólmy sobie pomóc.

Profesjonalna pomoc

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie wyjść z urazu psychicznego będącgo skutkiem traumatycznego przeżycia. Żaden to wstyd.
 

Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z życiem codziennym, odczuwasz silną depresję, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. (Fot. Thinkstock)

Istotnym elementem wyzdrowienia jest zdanie sobie sprawy z własnej niemocy. Poprośmy więc lekarza rodzinnego o skierowanie do specjalisty, według własnych potrzeb. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z życiem codziennym, odczuwasz silną depresję, stany lękowe, stan w którym się znajdujesz nie pozwala ci funkcjonować normalnie - skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Polega ona zazwyczaj na „przerobieniu“ traumy i jest indywidualnie dostosowana do poszczególnego zdarzenia w przeszłości. Tego rodzaju profesjonalna pomoc trwa kilkanaście tygodni, choć o jej zakończeniu decyduje osoba prowadząca sesje.

Terapia dzieli się na dwa rodzaje - może to być psychoterapia z psychologiem lub psychiatrą. Gdy problem, z którym się borykamy nie jest możliwy na pokonanie go w taki sposób, pozostaje leczenie farmakologiczne. Zakłada ono stosowanie leków, często przeciwdepresyjnych.

Jest to stosowane w przypadku głębokiego rodzaju traum, przy których leczeniu nie wystarcza jedynie obecność terapeuty. Przeważnie przyjmowanie leków trwa kilka miesięcy, należy jednak mieć świadomość, iż nie każda trauma jest do pokonania, a niekiedy ludzie borykają się z nią, w różnym stopniu, do końca życia.

Źródło:

  • psychiatria.mp.pl
  • www.psychologiczny.com.pl

Od Redakcji:

Gdzie na terenie UK szukać pomocy psychologicznej po polsku? Warto sprawdzić Portal Pomocy Psychologicznej - Forum Dyskusyjne i Portal Wsparcia dla Polskiej Społeczności na Wyspach Brytyjskich, a także zajrzeć do naszego artykułu poświęconego pomocy psychologicznej w Poradniku Polaka w UK.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.75 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.07.2019
GBP 4.721 złEUR 4.258 złUSD 3.787 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama