Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak pokonać samotność w czasie pandemii

Jak pokonać samotność w czasie pandemii
Uczucie samotności ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. (Zdjęcia w artykule: Getty Images)
Wielu z nas zapomniało już, jak to jest wyjść do pubu w piątkowy wieczór, pójść na siłownię czy po prostu spotkać się z kimś na kawę...

Reklama
Reklama

W naszych wysiłkach na rzecz zachowania bezpieczeństwa i ratowania życia poświęciliśmy większość naszego kontaktu ze światem zewnętrznym. W ten sposób poczucie samotności stało się niejako "nową normalnością" - według sondażu przeprowadzonego przez Mental Health Foundation pod koniec listopada, jeden na czterech dorosłych Brytyjczyków przekazał, że czuł się samotny w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Samotność to uczucie smutku lub pustki, gdy nasza potrzeba kontaktu społecznego nie jest zaspokajana. Chociaż samotność sama w sobie nie jest klasyfikowana jako problem zdrowia psychicznego, może być czynnikiem zapalnym dla innych problemów, takich jak depresja, lęki czy problemy ze snem.

"Badania wykazały, że wśród osób bardziej zagrożonych samotnością są młodzi dorośli w wieku od 18 do 24 lat" - wskazał Stephen Buckley, szef działu informacji w organizacji charytatywnej Mind zajmującej się zdrowiem psychicznym. 

"W 2020 r. przebadaliśmy ponad 16 000 osób podczas pierwszego lockdownu i odkryliśmy, że samotność była kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do złego stanu zdrowia psychicznego podczas pandemii. Poczucie samotności pogorszyło zdrowie psychiczne prawie 2 na 3 osób" - dodał ekspert.

"Badania udowodniły, że samotność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji, lęku, niskiej samooceny, problemów ze snem i zwiększonego stresu. Uczucie lęku lub przygnębienia może spowodować, że odsuniesz się od bliskich, co może oznaczać, że poczujesz się jeszcze bardziej samotny. Z tego powodu ważne jest, aby jak najszybciej zidentyfikować problem i zająć się swoim samopoczuciem" - radzi specjalista.

Inny ekspert - Alex Frenkel z firmy coachingowej KAI - zwrócił z kolei uwagę na pewien paradoks. Według niego, problemy z samotnością mogą dotknąć w pierwszej kolejności tych, którzy uchodzą za najbardziej towarzyskich, ponieważ częste kontakty z innymi były częścią ich codziennego życia.

Frenkel przytoczył także inne niepokojące badania. "Najczęściej cytowane badania dotyczące samotności i zdrowia fizycznego wskazują, że samotność jest tak samo śmiertelna jak palenie 15 papierosów dziennie" - wskazał.

Oficjalne dane są szokujące i dają jasno do zrozumienia, że mamy do czynienia z kryzysem. 

Lekarze są zgodni, że najprostszym i najlepszym sposobem przezwyciężenia samotności jest rozmowa z drugą osobą i podzielenie się swoimi odczuciami. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego, rozmowa powinna zawsze być pierwszym krokiem, jaki podejmiemy. 

"Porozmawiaj z zaufaną osobą, bliskim przyjacielem lub członkiem rodziny o tym, jak się czujesz" - zachęca Stephen Buckley. 

"Alternatywnie, możesz spróbować terapii online, która pozwoli ci zgłębić i zrozumieć twoje poczucie samotności i może pomóc ci rozwinąć pozytywne sposoby radzenia sobie z nim. Osiemdziesiąt procent naszych codziennych myśli jest negatywnych i należy je zmienić na pozytywne, ale najpierw musimy być ich świadomi" - dodaje Alex Frenkel. 

"Wiele osób jest samotnych z powodu lockdownu i narzeka na konieczność przebywania w domu. Jednak jeśli zabierzesz im dom, szybko zdaliby sobie sprawę, w jak uprzywilejowanej pozycji się znajdują. Mają powód do bycia wdzięcznym i nawet sobie z tego nie zdają sprawy. Praktykowanie tego rodzaju myślenia jest kluczowe w walce z samotnością, bo pozwala nam odnaleźć nowe źródło siły i motywacji. Dzieki wdzięczności jesteśmy w stanie lepiej reagować na trudne sytuacje" - radzi ekspert.

Aby pomóc innym osobom w radzeniu sobie z samotnością, Alex Frenkel opracował zestaw pięciu innych kroków, gotowych do wdrożenia w każdej chwili, które mogą okazać się bardzo pomocne. Oto one!

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle korzystne zarówno dla walki z samotnością, jak i w radzeniu sobie np. z depresją. Warto rozważyć np. zajęcia grupowe online, których jest teraz mnóstwo. Nie tylko uzyskamy poczucie interakcji międzyludzkiej, ale także damy sobie trochę ruchu. Podczas ćwiczeń nasz organizm uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój i zmniejszają odczuwanie bólu. Ćwiczenia pomagają również radzić sobie z bezsennością, ponieważ pomagają zmniejszyć stres.

Rutyna

Samotność stała się nową normą, dlatego zdecydowanie zaleca się wdrożenie rutyny do naszego życia. Stworzenie "planu dla codzienności" da nam coś, na co możemy czekać, pomoże lepiej planować czas i lepiej zarządzać work/life balance.

Oddychanie

Nie zawsze musisz odpychać wszystkie niepokojące myśli, które towarzyszą samotności. Jeśli się pojawią, po prostu zaakceptuj je, weź głęboki wdech, a podczas wydechu uświadamiaj sobie, że to tylko tymczasowe. W internecie jest wiele technik oddychania, które można wykorzystać, aby zmniejszyć niepokój wywołany samotnością. 

Prowadź dziennik

Zamiast pozwalać, by pochłonęła cię samotność, zapisuj wszystkie swoje odczucia, abyś mógł na nie spojrzeć z dystansu. Zrozumiesz, że samotność to tylko uczucie, które cię nie definiuje. Prowadzenie dziennika pozwoli uwolnić się od negatywnych myśli i pomoże odwrócić uwagę od trudnej sytuacji.

Planuj spotkania towarzyskie

Umawiaj się z innymi na rozmowy online i zapisuj je w kalendarzu. Korzystaj z wirtualnych kursów i rozmów na grupach. Im więcej rzeczy sobie zorganizujesz, tym bardziej będziesz zajęty i będziesz mieć motywację, aby na coś czekać. 

A jak Wy radzicie sobie z samotnością podczas kolejnego lockdownu? Macie jakieś sprawdzone metody na to, aby nie oszaleć w tych trudnych czasach? Dajcie znać w komentarzach!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.29 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama