Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak możemy się przygotować na kosztowny okres zimowy?

Jak możemy się przygotować na kosztowny okres zimowy?
Tegoroczna zima może okazać się bardzo kosztowna. (Fot. Getty Images)
Nadchodzące miesiące wyglądają szczególnie ponuro, jeśli chodzi o stan naszych finansów - rachunki za energię elektryczną wzrosną do rekordowych poziomów i wiele osób może dwa razy zastanowić się przed włączeniem ogrzewania.

Reklama
Reklama

Z gwałtownie rosnącymi cenami żywności, rosnącymi rachunkami gospodarstw domowych i szeroko rozumianym kryzysem kosztów życia, zdecydowana większość mieszkańców Wysp podejmuje mniejsze lub większe kroki na rzecz oszczędności.

Prawdziwie trudna sytuacja ma jednak dopiero nadejść w drugiej połowie roku. Od października rachunki za energię elektryczną znów wzrosną, a inflacja w kraju ma osiągnąć najwyższy od 50 lat poziom niemal 20 proc. 

Nikt nie ma co do tego wątpliwości - zbliża się bardzo trudna zima.

Martwienie się i towarzyszący temu niepokój to całkowicie naturalne emocje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możemy zrobić kilka kroków, które pozwolą nam lepiej przygotować się na najgorsze. Aby upewnić się, że zrobimy to dobrze, oddajmy głos ekspertom od oszczędzania.

Zadbaj o swoje długi

Victor Trokoudes, CEO i współzałożyciel appki Plum, wyjaśnia, że przy ponownym wzroście stóp procentowych "ważniejsze niż kiedykolwiek jest spłacanie wszelkich długów, zwłaszcza jeśli mają już wysokie odsetki".

"Oprocentowanie Banku Anglii wpływa na krótkoterminowe pożyczki m.in. na karty kredytowe. Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność gospodarczą, ich spłata powinna być absolutnym priorytetem" - podkreśla ekspert.

"Pamiętaj, że każdy spłacony dług to więcej miejsca w twoim budżecie na inne rzeczy" - dodaje.

A co, jeśli nie możemy szybko spłacić naszych długów?

"Rozważ rozdysponowanie długów w taki sposób, aby ich miesięczny koszt był jak najniższy. Jeśli masz dobrą ocenę kredytową, najlepszą opcją będzie przeniesienie zadłużenia na karty kredytowe 0%. Dobrą opcją są także pożyczki gotówkowe z niższym oprocentowaniem" - radzi założyciel Plum.

Umiejętne zarządzanie długami to sztuka - warto jednak się jej nauczyć, aby nie przepłacać. (Fot. Getty Images)

Sprawdź swoje wydatki i budżet

Słowo "budżet” jest bardzo często rzucane przez ekspertów - zauważyć to można zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Ale sporządzanie miesięcznego planu finansowego i regularne przeglądanie wydatków naprawdę pomoże zmniejszyć niepokój i sprawi, że poczujesz większą kontrolę nad pieniędzmi.

"Zastanów się, gdzie możesz ograniczyć wydatki. Zobacz, za co przepłacasz lub z czego już nie korzystasz. Podejmij próbę ograniczenia nieistotnych wydatków - mowa m.in. o rozrywce, jedzeniu poza domem czy kupowaniu ubrań" - radzi Victor Trokoudes.

"Bez budżetu nie dasz rady niczego osiągnąć. Ludzie sami z siebie nie mają pojęcia, na co wydają pieniądze i gdzie je tracą" - dodaje.

"Oczywiście nie ograniczysz wszystkich nieistotnych wydatków. Być może będziesz jednak w stanie oddzielić to, czego chcesz, od tego, czego naprawdę potrzebujesz. Może to oznaczać np. przejście na podstawowy poziom członkostwa na siłowni czy wybranie tańszego abonamentu komórkowego" - zaleca.

Porównaj ceny dostawców usług

"Lojalność jest kosztowna dla konsumentów. Większość z nas doskonale o tym wie, ale nikomu nie chce się ciągle porównywać cen i podpisywać nowych umów" - zauważa CEO Pluma.

Radzi on, aby poświęcić chwilę i rozejrzeć się teraz za lepszymi ofertami. W sieci nie brakuje serwisów, które służą wyłącznie do porównywania usług i ich cen.

Porównuj ceny usług, aby mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą wartość za jak najmniejsze pieniądze. (Fot. Getty Images)

Sprawdź, czy możesz liczyć na ulgi podatkowe

Victor Trokoudes zaleca, aby skontaktować się dobrym biurem księgowym i sprawdzić, czy korzystamy z wszystkich przysługujących nam ulg podatkowych.

"Mogą one mieć bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w nadchodzących miesiącach, gdy rachunki za energię wzrosną, a inflacja będzie już dwucyfrowa" - zauważa.

"Rząd zapewnia na przykład wsparcie w zakresie kosztów opieki nad dziećmi, do 2 000 funtów na każde dziecko rocznie. Ponieważ koszty opieki nad dziećmi w Wielkiej Brytanii należą do najwyższych w Europie, jest to jedna ulga podatkowa, której rodzice nie mogą sobie pozwolić na utratę" - dodaje.

Specjalista dodaje, że inną popularną ulgą podatkową jest zasiłek małżeński, który pozwala na przeniesienie 1 260 funtów z osobistej ulgi podatkowej na męża, żonę lub partnera cywilnego. Zmniejsza to ich podatek o maksymalnie 252 funtów w danym roku podatkowym.

Ociepl swój dom

Właściwa izolacja świetny sposób na zapewnienie ciepła w domu podczas chłodniejszych miesięcy - bez zwiększania zakresu ogrzewania.

"Dobrym pomysłem jest znalezienie sposobów na zmniejszenie nadchodzących rachunków za ogrzewanie, w tym rozważenie, jak zwiększyć efektywność energetyczną domu" - informuje Jenny Turner z Insulation Express.

"Zdumiewające 25 proc. strat ciepła następuje przez dach w słabo zaizolowanej nieruchomości, co sprawia, żer ogrzewanie jest znacznie bardziej kosztowne" - zauważa. 

Ekspertka dodaje, że warto zasięgnąć w tym temacie opinii prawnej, ponieważ rząd umożliwia pobranie specjalnych dotacji na izolację.

Innym sposobem zapobiegania zanikowi ciepła w domu jest znajdowanie i zwalczanie "zimnych" miejsc i przeciągów.

"Użyj uszczelniacza do okien lub drzwi, aby zakryć wszystkie szczeliny, przez które może dostać się zimne powietrze. W ten sposób oszczędzić nawet 15 proc. ciepła" - wskazuje.

"Dobrym pomysłem może być także powieszenie zasłon termicznych na oknach" - radzi.

Zadbaj o to, aby Twój dom był jak najbardziej wydajny energetycznie. (Fot. Getty Images)

Korzystaj z programów lojalnościowych

"Programy lojalnościowe wydają się być często uciążliwe, ponieważ wymagają od nas zarejestrowania się. Gdy jednak poświęcimy na to chwilę, korzyści mogą okazać się naprawdę zaskakujące" - ocenia Sam Whillance z portalu Deal Town.

Sprawdź wszystkie dostępne w Twojej okolicy programy, takie jak Tesco Clubcard, myLidl, Pret czy Boots. Kluczowy jest wybór tych miejsc, które są najbliżej Twojego domu i z których skorzystasz.

Zmień żarówki na bardziej energooszczędne

Ogrzewanie i oświetlenie to dwa główne koszty energii w większości domów - zauważa Ben Howarth, założyciel i dyrektor zarządzający Howarth Housing Group.

"Chociaż większość ludzi przeszła już na żarówki LED, nie wszystkie są sobie równe. Żarówki LED mają klasę efektywności energetycznej, a zmiana na nowsze, bardziej energooszczędne, może przyczynić się do oszczędności" - wyjaśnia.

Anuluj niepotrzebne subskrypcje

Ogranicz subskrypcje i zostaw jedynie te, których używasz regularnie.

Czy naprawdę potrzebujesz jednoczesnego dostępu do Netflixa, Disney Plus, Amazon Prime, NOW TV, Apple TV i Hulu?

"Większość internetowych serwisów streamingowych pokazuje około 90% tych samych filmów i programów, zwykle mają tylko kilka pozycji autorskich. Zastanów się, z których korzystasz regularnie i pozostaw tylko je" - radzi ekspert.

"Decyzja o rezygnacji z niektórych z platform pozwoli na zaoszczędzenie nawet 60 funtów miesięcznie. To duża oszczędność" - tłumaczy.

"Ponadto, jeśli masz Sky lub Virgin, przeanalizuj dokładnie swój rachunek i sprawdź, za co dokładnie płacisz. Często możesz mieć aktywowane dodatkowe pakiety, z których już nie korzystasz, takie jak kanały dla dzieci lub sportowe, które początkowo były oferowane za darmo, ale teraz są w pełnej cenie" - zaleca.

Czy naprawdę potrzebujesz sybskrypcji do każdej platformy streamingowej? (Fot. Getty Images)

Zainwestuj w koc elektryczny

Dobrą mantrą oszczędzania energii jest ogrzewanie osoby, a nie pomieszczenia.

Pete Mugleston, ekspert ds. pieniędzy w Online Money Advisor, zaleca zainwestowanie w koc elektryczny na zimę.

"Używanie koca elektrycznego o niskiej mocy może ograniczyć koszty ogrzewania do minimum, a zużywają one znacznie mniej energii niż kaloryfery lub przenośne grzejniki" - wskazuje.

"Mając to na uwadze ważne jest, aby zrozumieć koszt eksploatacji koca elektrycznego przed podjęciem decyzji o jego zakupie - upewnij się, że zwracasz uwagę na koce, które mają wiele ustawień ogrzewania i timery" - dodaje.

"Kiedy korzystasz z koca elektrycznego, pamiętaj, aby wcześniej ustawić minutnik, aby go podgrzać i wybierz niższą moc ogrzewania, która zużyje mniej energii” - kończy Pete Mugleston.

A jakie są Wasze metody na oszczędności przez trudnym okresem zimowym? Dajcie znać w komentarzach!

Powyższy materiał powstał na bazie felietonu "Cost of living: The things you can do now to prepare for autumn and winter" autorstwa Lizzie Thomson, który ukazał się w dzienniku "Metro".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.27 / 11

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama