Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

JOMO, czyli radość z odpuszczania sobie

JOMO, czyli radość z odpuszczania sobie
Chcesz czerpać jak najwięcej z życia? Spróbuj być tu i teraz. (Fot. Thinkstock)
Odświeżasz Facebooka, widzisz aktywne życie swoich znajomych i... czujesz strach, wykluczenie, narastającą panikę? Stop! Weź głęboki oddech i pomyśl rozsądnie. Ta osoba gdzieś jest, ale robi dokładnie to, co Ty, gdy siedzisz na kanapie - patrzy w telefon. Lekiem na FOMO - strachem przed wykluczeniem jest JOMO - radość przebywania we własnym towarzystwie. Jak ją odnaleźć?

Aby w ogóle zacząć myślenie o „wylogowaniu” do rzeczywistości, najpierw trzeba zrozumieć, czym jest FOMO.

„Tyle się dzieje, a mnie tam nie ma!” - to myśl, która w dobie bombardujących nas bodźców towarzyszy nam niemal codziennie.

FOMO (Fear Of Missing Out) „To obawa przed tym, że coś nas ominie, jakaś cenna informacja. Można powiedzieć, że to lęk przed przeoczeniem czegoś. Objawia się tym, że dosyć często zerkamy na nasz telefon, zabieramy go, nawet kiedy idziemy brać prysznic, bo wytrzymanie 5 minut bez telefonu jest dla nas trudne. Wynika on z potrzeb, które wszyscy mamy. To nie jest coś, co się pojawiło znikąd. Rozwój techniczny i cywilizacyjny dał nam narzędzia" – tłumaczył w audycji „Danie do Myślenia" w RMF Classic, psycholog, terapeuta i ekspert kampanii „Odpuść FOMO" Igor Rotberg.

Po prostu ciesz się posiłkiem w gronie przyjaciół, zamiast myśleć o fotce na Facebooka. (Fot. Getty Images)

Z badań przeprowadzonych wśród internautów na temat powodów, dla jakich korzystają z sieci, wynika, że 58 proc. z nich ma potrzebę bieżącego informowania, a 40 proc. -stałego kontaktu ze znajomymi. Jednocześnie z badania wynika, że 2/3 respondentów czuje, że tempo życia przyspieszyło bardzo i ciągle im brak czasu także na kontakty ze znajomymi.

Jak wyzwolić się z tego błędnego koła? Rotberg jest realistą i wie, że nie jest to w dzisiejszym świecie do końca możliwe, natomiast ważna jest świadomość zagrożeń.

”To jest nierealne. Wydaje mi się, że bardziej chodzi o zbudowanie świadomości wokół tych zjawisk, takich jak FOMO, wokół zjawisk związanych z przyspieszeniem cywilizacyjnym, ale czy wylogowanie do życia jest możliwe? Wydaje mi się, że nie, biorąc pod uwagę, że coraz częściej się mówi, że żyjemy w takim świecie hybrydowym - offline'owym i online'owym jednocześnie. Więc trudno się wylogować do czegoś, skoro w jakiś sposób jesteśmy cały czas również online” - argumentował.

FOMO zostało określone mianem pierwszego schorzenia wynikającego z używania mediów społecznościowych.
„Ludzie nigdy tak jak teraz nie mieli wiedzy o tym, co robią inni. Znasz to uczucie. Siedzisz sam w domu w sobotnią noc, odświeżasz Instagram i widzisz, że wszyscy twoi przyjaciele są w barze. Dlaczego ciebie nie zaprosili?” - napisała w artykule dla “Guardiana” Caterina Fake, bizneswoman, która spopularyzowała pojęcie FOMO.

Przez śledzenie postów wydaje ci się, że wszyscy są na koncercie U2, na który tobie nie udało się kupić biletu. Twoi znajomi są na kawie w sobotę, kiedy ty robisz w domu pranie. Znajoma jest z dziećmi na lodowisku, a wy nadal snujecie się w pidżamach.

Facebook, Instagram, Twitter są przesycone życiem naszych znajomych. I to tylko ich najciekawszym wycinkiem, w najlepszej wersji. Nic dziwnego, że często czujemy się zwyczajnie zazdrośni i jeszcze bardziej samotni.

Oglądając życie innych, a także zajmując się prezentowaniem w sieci swojego, faktycznie bardzo wiele tracimy. Bo jak możemy w pełni cieszyć się tym, co robimy, jeśli najważniejsze jest dla nas opublikowanie zdjęcia?

Tymczasem, w tym wszystkim najważniejsza jest jedna osoba: ty. Im szybciej docenisz JOMO (Joy of Missing Out), tym lepiej dla ciebie.

Gdy odpuszczasz sobie kolejne wyjście:
- omijają cię pogaduszki o pogodzie, o tym, że nie masz pracy i nadal jesteś bez pary
- kiedy zostajesz w domu, unikasz konieczności rozmawiania z kierowcami taksówek, albo utknięcia w korku
- nie musisz wybierać godzinami stroju, po to tylko aby zmienić go w ostatniej chwili
- unikasz chowania się w toalecie na imprezie, na której tak właściwie wcale nie chciałaś być
- unikasz tłumów.

Najważniejszym elementem JOMO jest spędzanie czasu we własnym towarzystwie. Im bardziej to polubisz, tym mniej będziesz zazdrosny o życie innych.

Pamiętaj, że internet nie jest światem realnym. (Thinkstock)

Od czego zacząć?
- obejrzyj film
- wybierz się do sklepu z używanymi książkami, kup jakieś i spędź dzień, czytając
- wybierz się do ogrodu botanicznego z jedzeniem na piknik
- zwiedź muzeum
- naoglądaj się do syta ulubionego programu telewizyjnego i podjedz sobie przy tym
- zafunduj sobie niedrogi masaż
- wypróbuj nowe zajęcia ruchowe
- przenocuj w tanim motelu, w swoim mieście
- obejrzyj program kulinarny i spróbuj ugotować coś z przepisu

I pamiętaj, na cokolwiek się zdecydujesz – nie rób zdjęć!

Internet to nie jest prawdziwe życie. Prawdziwe jest bycie tu i teraz - i cieszenie się tym, co masz przed sobą, miejscem, w którym właśnie jesteś. Nie trać życia na marzenie o tym, aby być kimś innym.

Dla cierpiących z powodu FOMO specjalistka w dziedzinie zdrowia behawioralnego dr Darlene McLaughlin proponuje trzystopniowy proces oczyszczenia:

1. Śledzenie negatywnych myśli. Pierwszy krok to zawsze uświadomienie sobie problemu. Lękowe myśli, przemyślenia można dobrze jest sobie zapisywać – widząc je czarno na białym, urealnimy je, dodamy im konkretności.

2. Podważenie negatywnych myśli. Kiedy już sformułujesz myśl pojawiającą się w twojej głowie (np. moja znajoma ma ciekawsze i barwniejsze życie ode mnie), spróbuj ją podważyć (np. czy na pewno tak jest? Czy to oznacza, że moje życie jest bezbarwne i nieciekawe? Co to znaczy „lepsze” życie?).

3. Zastępowanie myśli. Jeśli uda ci się podważyć niesłużące ci przekonanie, czas na zastąpienie go bardziej optymistycznym. Na przykład czy ona na pewno ma lepsze życie, czy może po prostu wstawia więcej zdjęć? Czy ma w ogóle czas przeżywać momenty szczęścia, skoro ciągle musi je fotografować?

Na podstawie: women.com: “JOMO. The Joy of Missing Out”, Guardian: “This column will change your life: the joy of missing out”. Charaktery “Nie daj się FOMO. 3 kroki do pozbycia się lęku”, RMF: “Igor Rotberg: FOMO – lęk przed przeoczeniem czegoś”

Waluty


Kurs NBP z dnia 09.08.2022
GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł

Sport