Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ireland's Ancient East - szlakiem najstarszych zabytków Irlandii

Ireland's Ancient East - szlakiem najstarszych zabytków Irlandii
Jednym z najważniejszych punktów na trasie jest Rock of Cashel. (fot. Thinkstock)
17 hrabstw, 100 festiwali, 100 tys. bajarzy, 5 tys. lat historii - tak w liczbach przedstawia się najnowszy irlandzki produkt turystyczny pod nazwą Ireland's Ancient East. Czy powtórzy spektakularny sukces Wild Atlantic West, która w kilka lat stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich marek?
Reklama

Jeszcze w 2013 roku nikt nie słyszał o Wild Atlantic Way — turystycznej trasie wiodącej wzdłuż oceanicznego wybrzeża – od Donegalu po zachodnie Cork. Dziś, zdaniem ekspertów, jest jedną z najważniejszych atrakcji przyciągających zagranicznych turystów.

“Według oficjalnych danych Centralnego urzędu Statystycznego w 2016 roku liczba odwiedzających Zieloną Wyspę wzrosła o 10,6% w porównaniu z 2015. Ubiegły rok był rekordowy w turystyce – 9,5 mln turystów zza granicy. Takie doznania jak Wild Atlantic Way pomogły przekonać świat, że Irlandia jest miejscem wartym zobaczenia” - komentował “Irish Independent”.

Idąc za ciosem, irlandzka izba turystyczna Failte Ireland przygotowała z ogromnym rozmachem nowy produkt pod nazwą Ireland's Ancient East.

Jego celem jest przyciągnięcie turystów do regionu leżącego między rzeką Shannon a Morzem Irlandzkim. Okolica kusi pięknymi krajobrazami, idyllicznymi wioskami i nutką tajemniczości.
“Nazwa Wild Atlantic Way jest na każdym menu, aktywności i listowniku na zachodnim wybrzeżu. Czy Ancient East zostanie tak samo sprzedany, czy pomoże stworzyć cel wyprawy i energię, która przyciągnie odwiedzających z kraju i zagranicy?” - zastanawia się “IT”.
Oficjalne otwarcie szlaku w 2015 roku poprzedziły szczegółowe badania rynku. Failte Ireland szacuje, że ma on potencjał przyciągnięcia dodatkowych 600 tys. turystów zza granicy. Do 2020 roku ma to się przyczynić do 20-procentowego wzrostu ruchu turystycznego oraz przynieść o 25% większego dochodu.

Newgrange to jeden z najważniejszych klejnotów irlandzkiej kultury. (Fot. Thinkstock)

“Wzrost liczby odwiedzających w ostatnim czasie potwierdził, że Irlandia jest popularnym celem wyjazdów. Badania rynku pokazują jednak, że istnieje jeszcze niewykorzystany potencjał. Ogromna ilość miejsc ważnych dla historii i kultury na tym stosunkowo niedużym obszarze oraz ogromne inwestycje, jakie tam poczyniliśmy, z pewnością zagwarantują nam sukces” - stwierdził podczas otwarcia minister Paschal Donohoe.
Projekt opiera się na 4 głównych filarach:

  • Starożytna Irlandia – Świt Cywilizacji (prehistryczne atrakcje Boyne Valley q Newgrange, czy Brownshill Dolmen w Carlow);
  • Irlandia we Wczesnym Chrześcijaństwie (Clonmacnoise, Glendalough, Mellifont Abbey, Jerpoint Abbey, St.Canice’s Cathedral oraz Holycross Abbey);
  • Średniowieczna Irlandia (Kilkenny’s Medieval Mile, Viking Quarter w Waterford, Hook Head Lighthouse, Trim Castle oraz Rock of Cashel);
  • Anglo-Irelandia (rezydencje i pałace, Dunbrody Famine Ship oraz Wicklow Gaol).

Ważnym elementem projektu są także tradycyjne historie, legendy i podania. Niektórych z nich można wysłuchać online.
Choć oficjalnie władze określają teren, jaki obejmuje IEA, jako kompaktowy, to faktycznie zawiera on niemal połowę Irlandii. Najlepiej jest zatem zwiedzać ją samochodem albo środkami komunikacji miejskiej. Bus Éireann opublikował specjalną broszurę zawierającą mapy tras oraz Open Road Pass (buseireann.ie/openroadticket), pozwalający na nielimitowane podróże przez 3 dni za €60. Irlandzkie koleje oferują szereg specjalnych przejazdów – od jednorazowych po 9-dniowe wycieczki.

W irlandzkim sektorze turystycznym zatrudnionych jest 200 tys. osób. Zagraniczni turyści wydają tu rocznie €3.5 mld.

Ireland's Ancient East obejmuje zasięgiem niemal połowę Irlandii. (fot. Failte Ireland)

10 najważniejszych atrakcji Ireland's Ancient East

1. Brú na Bóinne, hr. Meath

2. Dunbrody Famine Ship, Co Wexford

3. Kilkenny Castle

4. Castletown House, hr. Kildare

5. The Rock of Cashel, hr. Tipperary

6. Waterford's Viking Triangle

7. Cavan Burren Park

8. Hill of Uisneach, hr. Westmeath

9. Clonmacnoise, hr. Offaly

10. Wicklow Gaol

 

Na podstawie:

  • Irish Independent: “Record breaking year for tourism on wild Atlantic”
  • Failte Ireland
     

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 1

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

Sport


Reklama