Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

IV Europejskie Forum Mediów Polonijnych: Polskę znajdziesz wszędzie!

IV Europejskie Forum Mediów Polonijnych: Polskę znajdziesz wszędzie!
Teresa Sygnarek prezentuje okolicznościowe gazety, przygotowane przez forumowiczów. (Fot. AC/Londynek.net)
Ponad 60 dziennikarzy i wydawców z 21 krajów wzięło udział w 4. edycji Europejskiego Forum Mediów Polonijnych. Hasłem tegorocznych obrad była rola mediów w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, a czesto przewijającym się tematem rozmów były zbliżające się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Reklama

Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 26 października w Senacie RP, pod patronatem marszałka Stanisława Karczewskiego.

Otwarcie IV Forum miało miejsce w Senacie RP. (Fot. Wspólnota Polska)

“Cieszę się, że niezależnie od poglądów politycznych senatorowie są zgodni co do chęci wspierania Polonii i utrzymywania łączności z rodakami za granicą. Media polonijne są właśnie sposobem na podtrzymywanie polskości. To między innymi wy budujecie wspólnoty rodaków na świecie. Przeglądając wasze wydawnictwa, widzę dużą staranność i dbałość o język polski. To bardzo pouczające dla nas w kraju” - przyznał Stanisław Karczewski.

Forum otworzyła w Senacie wicemarszałek Maria Koc. Natomiast Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podkreśliła rolę mediów polonijnych w budowaniu Polski na obczyźnie oraz integrowaniu rodaków.

“EFMP to wspaniała płaszczyzna wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów. Idea, która wyrosła w Szwecji, rozprzestrzenia się po świecie” - stwierdziła.

Przedstawiciele Senatu zgodnie apelowali do członków zjazdu o włączenie się w promowanie przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„To jest wyzwanie dla nas, ale także dla Państwa, aby we wspólne świętowanie włączyć jak najwięcej Polaków za granicą, aby w Polsce pokazać, jak świętuje Polonia” – podkreśliła Koc.

Pomysłodawczyni Forum - Teresa Sygnarek, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz redaktor naczelna czasopisma „Polonia Nowa”, zaprezentowała historię forum, którego celem jest spotkanie i współpraca pomiędzy mediami polonijnymi oraz plany rozwoju wydarzenia.

Adriana Chodakowska z portalu Londynek.net przekazuje tablet Samsunga Teresie Pakosz z Radia Lwów. (Fot. AK/Londynek.net)

“Moim zamiarem jest, aby V Europejskie Forum Mediów Polonijnych się nie odbyło. Mam za to wielką nadzieję na zorganizowanie I Światowego Forum” - zaznaczyła.

Współorganizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, której prezes Tadeusz Adam Pilat przedstawił europejskie media polonijne i naświetlił postępujący proces ich dygitalizacji.

Podsumowaniem uroczystego otwarcia było przypomnienie, że niektóre media polonijne działają już wiele lat. W tym roku portal Londynek.net obchodzi swoje 15-lecie, a Radio Lwów - 25-lecie. Z tej okazji nasza londyńska redakcja przekazała kolegom ze Lwowa symboliczny prezent urodzinowy: tablet samsunga, który ma być symbolem dobrej współpracy i budowania mostów pomiędzy mediami polonijnymi na Zachodzie i Wschodzie.

Europejskie media polonijne znów razem

Spotkania mediów polonijnych to wyjątkowe wydarzenia, podczas których nie tylko można się wymieniać doświadczeniami z dziennikarzami z innych krajów, ale także zapoznać się z problematyką podejmowaną przez nich w pracy redakcyjnej i nawiązać kontakty z rodakami rozsianymi po całej Europie.

Uczestnicy forum wzięli udział w licznych prelekcjach i warsztatach. (Fot. AK/Londynek.net)

Od samego początku dzięki forum zawiązywały się przyjaźnie, ciekawe znajomości, ale przede wszystkim widoczna była potrzeba takich spotkań, które za każdym razem konsekwentnie realizowały postawione sobie cele. Jeszcze podczas I forum w Malmoe mówiono o stworzeniu wspólnej platformy medialnej, na której zamieszczane będą przez samych dziennikarzy polonijnych ich artykuły w celu udostępnienia tekstów do publikacji kolegom z innych krajów. Na II forum w Sztokholmie pomysł ten nabrał rumieńców, a już na II zaprezentowano stronę MediaPolonijne.net i rozmawiano o konieczności realizacji warsztatów dziennikarskich w ramach kolejnego spotkania. IV forum to konsekwencja tych postanowień, a jego owocem są trzy okolicznościowe gazetki, przygotowane przez specjalnie stworzone w tym celu zespoły uczestników zjazdu.

Miejscem ostatnich dwóch edycji spotkań mediów polonijnych z Europy był Dom Polonii w Pułtusku, mieszczący się w XV-wiecznym zamku nad Narwią. Ciekawostką jest, że w 1530 roku założono tu pierwszą na Mazowszu drukarnię! 

Co dalej?

Druga, już mniej oficjalna część IV forum, odbywająca się właśnie w Domu Polonii w Pułtusku, miała charakter warsztatowy. Przez 3 dni uczestnicy brali udział w szkoleniach i prelekcjach prowadzonych m.in. przez redaktorów Polskiej Agencji Prasowej.

Redakcja almanachu "ExPress Forum" w pełnym składzie. (Fot. Tomasz Wolff)

Następnie dziennikarzy podzielono na 3 grupy, w których znaleźli się przedstawiciele radia, mediów drukowanych i internetowych. Każda z utworzonych w ten sposób redakcji miała za zadanie przygotować 8-stronicową gazetkę okolicznościową z forum. Tematyka była dowolna, ale miała oscylować wokół zagadnień poruszanych na zjeździe oraz wokół obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W rezultacie powstały 3 wydawnictwa: "ExPress Forum", "Gazeta For(u)malna" oraz "EUROPułtusk". Każda z gazet będzie wydrukowana i upamiętni IV forum, które - jak się okazało - może być jednocześnie ostatnim, organizowanym w tej formule. Organizatorzy przedstawili bowiem Senatowi RP śmiałą myśl: rozwinięcie forum na skalę światową! 

Czy jednak nastąpi powrót Światowego Forum Mediów Polonijnych, którego ideę przez wiele lat wspierał i realizował śp. Longin Komołowski? To zapewne okaże się wkrótce - tymczasem można się spodziewać, że w związku z przyszłorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski spotkanie za rok będzie wyjątkowe.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 6

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama