Menu

Gdzie żyją royalsi? Sprawdzamy portfolio królewskich posiadłości

Gdzie żyją royalsi? Sprawdzamy portfolio królewskich posiadłości
Brytyjska rodzina królewska w samej tylko Wielkiej Brytanii posiada w sumie 26 posiadłości. (Fot. Getty Images)
Od Cambridge'ów po księcia Walii i samą królową Elżbietę - oto gdzie mieszkają wszyscy członkowie rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii!
Reklama

Amner Hall (Sandringham Estate)

Książę i księżna Cambridge, którzy w tym roku obchodzili 10. rocznicę ślubu, otrzymali posiadłość w Norfolk jako szczególny prezent ślubny od królowej Elżbiety.

Nie jest to ich główna rezydencja, ale właśnie w niej - razem z trójką dzieci - przebywali w czasie lockdownu.

Nazywana Amner Hall, XVIII-wieczna rezydencja leży na terenie Sandringham Estate i pozwala cieszyć się prawdziwie sielskim życiem w odrobinę wiejskich klimatach.

Nie wiemy, jak Cambridge'owie urządzili się w środku, ale dzięki rozmowom na Zoomie wiemy, że jeden z pokojów ma bladozielone i kremowe kolory. 

Ostatnie zdjęcie Kate i Williama z tej posiadłości pochodzi z czasów, gdy w całej Wielkiej Brytanii oklaskiwaliśmy służbę zdrowia - właśnie wtedy Cambridge'owie wyszli przed drzwi frontowe, aby wyrazić podziękowania dla pracowników NHS.

Apartament 1A w Kensington Palace

Oficjalna rezydencja Kate i Williama oczywiście nie jest apartamentem, a czteropiętowym, potężnym domem. W 2011 r. rezydencja przeszła gruntowną renowację, która kosztowała 4,5 mln funtów. 600 tys. funtów wydano na samą wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, usunięcie azbestu oraz prace elektryczne. Kolejne 400 tys. funtów kosztował kompletny remont dachu, który ostatni raz renowację przeszedł w latach 60-tych, gdy mieszkała tam księżniczka Małgorzata z Lordem Snowdonem.

Warto nadmienić, że William i Kate dokonali daleko idącej ingerencji w plany pałacu. Między innymi zmniejszyli liczbę pokoi z 30 do 22, otworzyli dwa żłobki, trzy nowe kuchnie, a także biura dla kilku organizacji charytatywnych.

Wizyta Obamów w pałacu Kensington w 2016 roku - i zdjęcia małego księcia Jerzego z dumą prezentującego drewnianego konia na biegunach podarowanego mu przez byłego prezydenta USA - ujawniły, że styl wnętrza pary to mieszanka pluszowych kremowych sof i mebli z ciemnego drewna, kwiatowych nadruków oraz złota.

Pałac Kensington był szczególnym miejscem dla księżnej Diany, która zawsze nazywała go "KP". Mieszkała tam od czasu ślubu z księciem Karolem w 1981 r. aż do śmierci w 1997 r.

Wspólnie z Karolem połączyli oni apartamenty 8 i 9 - pierwotnie zbudowane przez króla Jerzego I dla swojej kochanki - w jedno mieszkanie. To właśnie w nim dorastali książę Harry i William. Obecnie mieszczą się tam biura i pomieszczenia dla personelu.

Nottingham Cottage

Nottingham Cottage to najmniejsza nieruchomość na terenie Kensington Palace, z zaledwie dwiema sypialniami, salonem, kuchnią i łazienką.

Mieszkali tam książę i księżna Cambridge w czasie remontu apartamentu 1A w latach 2011-2013.

Następnie pomieszkiwał tam książę Harry, a wkrótce dołączyła do niego sama Meghan, gdy wyprowadziła się ze swojego domu w Toronto w Kanadzie. Sussexowie ujawnili kiedyś, że właśnie tam książę Harry oświadczył się swojej wybrance.

Ciekawostką jest fakt, że Sussexowie początkowo chcieli zamieszkać razem z Cambridge'ami na terenie apartamentu 1, ale ostatecznie - z uwagi na przeciągający się remont - zrezygnowano z tego pomysłu. 

Frogmore Cottage

Wiosną 2019 roku, tuż przed przybyciem Archiego, Meghan i Harry przeprowadzili się właśnie do Frogmore Cottage na terenie zamku Windsor.

Na miejscu szybko przystąpiono do remontu. Pięć oddzielnych mieszkań na terenie Frogmore Cottage zamieniono w jeden duży dom, a całość prac kosztowała 2,4 mln funtów.

Gdy Harry i Meghan wycofali się z roli starszych członków rodziny królewskiej i przenieśli się do rezydencji Montecito w Kalifornii, Frogmore Cottage stał się domem dla księżniczki Eugenie, Jacka Brooksbanka i ich syna Augusta.

Ivy Cottage

Ivy Cottage to kolejna rezydencja na terenie Kensington Palace. Początkowo mieszkała tam księżniczka Eugenie z Jackiem Brooksbankiem (w 2018 r.). W posiadłości był jednak duży problem  z wilgocią i prace remontowe związane z jej usunięciem długo się przeciągały. Sytuację uratowała wyprowadzka Harry'ego i Meghan - księżniczka Eugenie po prostu przeniosła się na ich miejsce.

Media plotkują obecnie, że w Ivy Cottage wkrótce może zamieszkać księżniczka Beatrice z mężem Edoardo Mapelli Mozzi. Obecnie mieszkają oni na terenie St James's Palace.

Zamek Windsor

Obecnie uważa się, że Windsor został stałym domem Elżbiety II po śmierci księcia Filipa. Wcześniej królowa zamieszkiwała liczący 775 pokoi pałac Buckingham, a książę Filip - Sandringham Palace. Oczywiście monarchini wciąż będzie odwiedzać Buckingham Palace, ale jedynie w celach związanych z pełnieniem swojej funkcji.

Królowa była podobno zrozpaczona, gdy w 1992 roku na terenie liczącego 1 000 pokoi Windsor Castle wybuchł pożar. Pracownikom udało się uratować większość dzieł sztuki, ale pożar był katastrofalny dla wnętrz i konstrukcji posiadłości.

Książę Edynburga odegrał kluczową rolę w odrestaurowaniu pałacu, który nie był ubezpieczony. Prace kosztowały około 70 milionów funtów.

Clarence House

Książę Walii i księżna Kornwalii oficjalnie mieszkają w Clarence House obok St James’s Palace na The Mall.

Była to rezydencja Królowej Matki od 1953 do 2002 roku, a po ślubie w 1947 roku była także domem obecnej królowej, a wówczas jeszcze księżniczki Elżbiety i księcia Filipa.

Książę Karol, który mieszkał w tym domu do trzeciego roku życia, zlecił modernizację rezydencji projektantowi wnętrz Robertowi Kime w 2002 roku i wprowadził się do domu w rocznicę urodzin Królowej Matki w sierpniu 2003 roku.

Po pogrzebie księcia Filipa, książę Karol wrócił tymczasowo do swojej posiadłości Llwynywermod - niedaleko Llandovery w Carmarthenshire w Walii.

Para ma również prywatną rezydencję w Szkocji, w posiadłości Balmoral, zwanej Birkhall, a także Highgrove House w pobliżu Tetbury w Gloucestershire.

Zdjęcia użyte w tekście pochodzą z serwisu Getty Images.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.43 / 7

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2021
GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama