Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Garść powodów, dla których powinieneś odwiedzić Przemyśl

Garść powodów, dla których powinieneś odwiedzić Przemyśl
Przemyśl to wyjątkowe miasto, któremu brakuje odpowiedniego rozgłosu. (Fot. Getty Images)
Choć ma niewielu mieszkańców, swoją architekturą zawstydziłby niejedną metropolię. Przemyśl od lat uchodzi za jedno z niewielu miast, w których stężenie zabytków jest tak duże, że bije wszelkie rankingi na głowę. Dlaczego powinieneś je odwiedzić?
Reklama
Reklama

Jeżeli jest coś, czego brakuje temu niewielkiemu, 60-tysięcznemu miastu, to z całą pewnością jest to rozgłos. No bo któż z Was, zakładając, że nie pochodzicie z Przemyśla, miał okazję słyszeć o niezwykłej historii tego miasta, które niegdyś podzielone było pomiędzy dwa państwa? Również i ja należałem do osób, które nie wiedziały o nim zbyt dużo, do czasu, aż udało mi się je odwiedzić - i była to jedna z najbardziej niezwykłych podróży, jakie odbyłem.

Przemyśl to prawdziwe miasto-zagadka już od momentu samego wjazdu do niego. Postanowiłem zebrać najciekawsze punkty swojej wizyty, które zarazem są świetnymi powodami, aby odwiedzić ten fascynujący punkt na mapie Polski.

Twierdza Przemyśl


45-kilometrowy zespół obiektów obronnych (piętnastu głównych i kilkudziesięciu mniejszych), których budowę rozpoczęto w 1853 roku, to prawdziwa gratka dla wielbicieli militariów. Jeśli chcesz zwiedzić je wszystkie, potrzebowałbyś co najmniej kilku dni - a i tak prawdopodobnie zabrakłoby Ci czasu, aby odwiedzić każdy zakamarek tych niezwykłych budowli, które odegrały kluczową rolę podczas I wojny światowej.

Choć historia nie była łaskawa dla fortów i większość z nich jest zdewastowana, wciąż można poczuć w nich wyjątkowy klimat, a lokalne władze robią wszystko, co mogą, aby odnowić i odrestaurować zabytek. Istnieją również plany, aby zgłosić ten fascynujący kompleks do UNESCO.


Ciekawostka 1: Lekarz Twierdzy Przemyśl - Robert Barany - otrzymał nagrodę Nobla w 1914 roku za swoje dokonania w dziedzinie otologii, czyli leczenia chorób uszu.

Ciekawostka 2: Istnieje legenda, że w jednym z zawalonych fortów utknęło dwóch rosyjskich jeńców. Jednemu z nich udało się przeżyć aż 8 lat w zamknięciu, dzięki dostępowi do wojskowych racji żywnościowych i deszczówki. Na podstawie tych doniesień nakręcono dobrze przyjęty film "Fort 13".

Architektura miasta


W każdym zakątku miasta widok fasad budynków zapiera dech w piersiach. Wszechobecny styl secesyjny zdaje się opowiadać historię tego wyjątkowego miejsca. Pomimo ogromu zniszczeń i faktu, że wojna nie oszczędziła Przemyśla, władze konsekwentnie podejmują próby przywrócenia mu dawnej świetności. I jak na razie wychodzi im to świetnie.

Wielbiciele architektury spędzą tu naprawdę dużo czasu na podziwianiu lokalnych budowli. Ale i zwykli turyści mogą zachwycić się tym miejscem, jeśli poświęcą chwilę i przyjrzą się detalom na każdej z zabytkowych kamienic.


Ciekawostka 1: W Przemyślu na każdym kroku daje się odczuć historię miasta związaną z zaborem austriackim. Jednym z takich miejsc jest kamienica, na której widnieje zniszczony już wizerunek jelenia. Dawniej w budynku tym mieścił się dom publiczny dla austriackich oficerów. Do dziś wśród mieszkańców miasta przetrwało powiedzenia: "Panna gdzie mieszka? - Pod Jeleniem. A czym się zajmuje? - Pier***m".

Ciekawostka 2: Przemyśl jest jedynym miastem w Polsce, które obsługuje szerokotorowy, kolejowy ruch pasażerski z Ukrainą.

Liczne muzea


Począwszy od robiącego wrażenie gmachu Muzeum Narodowego, a kończąc na przemyskich podziemiach czy Muzeum Historii Miasta, Przemyśl ma naprawdę sporo do zaoferowania wszystkim głodnym wiedzy.

Największe wrażenie zrobiło na mnie Muzeum Dzwonów i Fajek. Imponująca kolekcja przybytku i historia fajkowego przemysłu miasta była na tyle ciekawa, że trudno jest zapomnieć o wizycie. Muzeum mieści się w wieży, a każde kolejne piętro poświęcono oddzielnemu zagadnieniu. Zwieńczeniem zwiedzania jest szczyt wieży, z której rozpościera się niezwykły widok na całe miasto! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Przemyśl uchodzi za polską stolicę fajek i ludwisarstwa, a wyroby te doceniane są na wszystkich kontynentach.

Równie ciekawie wyglądają przemyskie podziemia. Choć nie są może tak duże, jak te w Krakowie czy w Rzeszowie, robią naprawdę ogromne wrażenie. Po ich odwiedzeniu ma się odczucie, że przy odrobinie inwestycji mogą stać się pełnoprawną wizytówką miasta.


Ciekawostka 1: Od 1939 do 1941 roku prawobrzeżna część miasta należała do ZSSR, a lewobrzeżna do Niemiec.

Ciekawostka 2: Jak podaje Jan Długosz, założycielem miasta był książę Przemysław i od jego imienia pochodzi nazwa miasta. Według podań ludwoych, książę założył osadę z niedźwiedzicą w herbie po tym, jak upolował niedźwiedzia w okolicy. Wielu ludzi zastanawiało się jak ją nazwać i z pomocą przyszła pewna starsza kobieta, która powiedziała: "Myśl, nie myśl, najlepszy będzie Przemyśl".

Przemyski "mały Watykan"


Począwszy od karmelitów, przez grekokatolików, a kończąc na rzymskich katolikach, Przemyśl to idealne miejsce dla wielbicieli sakralnych budowli. Majestatyczne pałace, kościoły i rzeźby zdobią zwłaszcza jedną z dzielnic miasta, którą niektórzy nazywają "małym Watykanem".

Nawet jeśli nie jesteś osobą wierzącą, warto wybrać się w to mieszczące się w centrum miasta miejsce, aby docenić niezwykły kunszt architektury sakralnej i poczuć niezwykły klimat ulokowanych tu kościołów. Niektóre przetrwały setki lat w niezmienionej formie aż do dziś!


Ciekawostka 1: Przemyśl jest siedzibą dwóch metropolii: rzymsko-katolickiej z arcybiskupem Józefem Michalikiem oraz bizantyjsko-ukraińskiej z arcybiskupem Janem Martyniakiem.

Ciekawostka 2: Przemyśl, podobnie jak Rzym, leży na siedmiu wzgórzach.

Na zdjęciu: Autor artykułu oraz przewodnik Mariusz Bednarz. (Fot. MR/Londynek.net)

Zdjęcia: MR/Londynek.net

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.6 / 30

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama