Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Garść faktów o Wembley Park, o których nie miałeś pojęcia

Garść faktów o Wembley Park, o których nie miałeś pojęcia
Jakie tajemnice skrywa Wembley? (Fot. Thinkstock)
Choć dzielnica Wembley Park dopiero od niedawna zaczęła uchodzić za modną i wartą odwiedzenia miejscówkę, nie pojawiła się znikąd. Wręcz przeciwnie - ma za sobą bogatą historię, o której mogli zapomnieć nawet najstarsi londyńczycy.
Reklama

Od zapomnianej przeszłości po teraźniejszość: oto 12 faktów na temat Wembley Park. Istnieje 90 procent szans, że nie znałeś większości z nich!

1. Wembley to jedna z najstarszych nazw w brytyjskiej stolicy

OK, może nie ma co konkurować z rzymskim Londinium, ale na historycznych mapach pojawia się niedługo później.

Przeglądając średniowieczne rysunki i ryciny szybko zlokalizujemy położenie dzielnicy, która wówczas nosiła nazwę "Wemba Lea".

"Wemba Lea" była majątkiem ziemskim. (Fot. Archiwum)"Wemba" to nazwa właściciela okolicznych ziem, o którym niestety dzisiaj niewiele wiadomo. "Lea" to z kolei "dolina" w staroangielszczyźnie.

Warto odnotować fakt, że fani piłki nożnej nieświadomie oddają hołd historii tego miejsca, sylabizując "Wemb-ley" podczas meczowych śpiewów.

2. "Najpiękniejsze miejsce w okolicach Harrow"

Samo Wembley pochodzi ze średniowiecza, ale Wembley Park to już nieco nowszy twór. Wybudowana w XVIII wieku dzielnica została zaprojektowana przez Hymphry'ego Reptona, który osadził ją na dawnym majątku ziemnym Wellerstów.

Po wybudowaniu Wembley Park było prawdziwą perłą w okolicy - zwłaszcza, że nową inwestycję otaczały jedynie wsie. Sam architekt nazwał swoje dzieło "najpiękniejszym miejscem w okolicach Harrow".

3. Wembley Park należało kiedyś do jednej z linii metra

W 1880 roku Metropolitan Railway (dziś znane po prostu jako linia Metropolitan) chciało przedłużyć swoją trasę do Harrow. Aby tego dokonać, firma musiała wykupić większość Wembley Park - była to jedyna możliwość, aby na miejscu przeprowadzić prace związane z budową torów.

4. Na Wembley Park miała powstać brytyjska odpowiedź na wieżę Eiffela

W 1899 roku sir Edward Watkin ze wspomnianej wyżej firmy Metropolitan Railway wpadła na pomysł, aby wybudować na Wembley Park gigantyczną wieżę.

Jedyne zdjęcie, które dokumentuje pierwszy etap budowy słynnej wieży. (Fot. Wikipedia)


Nazwana "Watkin Tower" miała docelowo mieć 358 metrów - więcej niż znany dziś wszystkim w stolicy Shard.

Niestety, po wybudowaniu jej podstawy, firmie skończyły się fundusze. Projekt oficjalnie zamknięto, a na miejscu wieży wybudowano później słynny Wembley Stadium.

5. Wembley Park przyciągał mnóstwo turystów

Dziś w okolice te zmierzają przede wszystkim fani piłki nożnej z całego świata. Ale Wembley cieszył się popularnością na długo przed powstaniem stadionu.

Oficjalne dane z 1893 roku wskazują, że Wembley Park odwiedziło ponad 100 tys. osób w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Na miejscu było mnóstwo terenów zielonych, boisk do uprawiania sportów, pól golfowych czy teatrów. Nie bez powodu Metropolitan Railway chwaliło się w tamtym czasie, że jest w stanie dowieźć turystów z Baker Street na Wembley Park w ciągu 12 minut. 150 lat później podróż linią Metrpolitan trwa dokładnie tyle samo.

Wembley było prawdziwym magnesem na turystów. (Fot. Wikipedia)


6. Królewski posąg zrobiony z... masła?!

Wembley Park przeszedł gruntowny remont w latach 1922-1923. Wszystko po to, aby na miejscu zaprezentować dorobek kulturowy Imperium Brytyjskiego.

Wielka wystawa, zwana British Empire Exhibition, składała się z setek pawilonów, a w każdym można było odnaleźć skarby z innego regionu świata.

Główną atrakcją wystawy, poza replikami świątyń z całego świata, była rzeźba samego Edwarda VIII wykonana... z brytyjskiego masła!

7. Na Wembley znajduje się zapomniana stacja metra

Aby móc obsłużyć jak największą liczbę turystów zmierzających do British Empire Exhibition, 23 kwietnia 1923 roku wybudowano na miejscu Wembley Exhibition Station.

Stacja z powodzeniem funkcjonowała do 1969 roku, po czym została zamknięta i zapomniana. Jej teren pokrywają dziś budynki industrialne, ale przyglądając się zdjęciom satelitarnym z łatwością możemy zidentyfikować trasę kolejową, która do niej wiodła.

8. Resztki starego stadionu spoczywają na Northolt

Northala Fields, czyli słynne "górki na Northolt" to nic innego jak zwieziona na miejsce ziemia z budowy nowego stadionu na Wembley.

Widok na Northala Fields. (Fot. VisitLondon)


Ideą projektu było to, aby po wspięciu się na uformowany z ziemi ze starego stadionu kopiec zobaczyć nowy stadion.

9. Wembley Park ściąga do siebie superbohaterów

Na terenie dzielnicy kręcono sceny do takich filmów jak "Avengers", "Iron Man" czy "Hulk". Na szczęście wszystkie zniszczenia, jakie można zaobserwować na ekranie, były dorobione cyfrowo!

Iron Man i walka na terenie Wembley Park. (Fot. Screen z filmu "Iron Man")

10. To jedyne miejsce w Londynie, w którym znajduje się sklep Haribo

Producent żelków wybrał sobie właśnie Wembley jako miejsce, gdzie postawi swój firmowy sklep. W środku znajdują się wszystkie możliwe przysmaki z całego świata - również w wersjach wegetariańskich. Czy trzeba dodawać coś jeszcze?

Fani żelków mają powody do zadowolenia. (Fot. Flickr/Stephen Cannon)

A jakie są Wasze wrażenia z tej londyńskiej dzielnicy? A może mieszkacie w pobliżu i znacie jakieś inne ciekawostki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Brent Council / Wembley Park

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.83 / 6

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama