Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dziwne jest życie mormonów?

Dziwne jest życie mormonów?
Księga Mormona wchodzi dla wyznawców tej religii do kanonu pism świętych. (Fot. Getty Images)
Czy to prawda, że prezydent kościoła mormonów Hebera J. Grant miał równocześnie 50 żon? Porozmawiajmy o mormonach!
Reklama
Reklama

Jak to się zaczęło?

Odmienność zawsze była tym, co pociągało zarówno zwykłych ludzi, jak też badaczy wyznań i kościołów na świecie. Co więc powoduje nasze zaciekawienie? Na pewno prezentowanie przez różne grupy ludzi, odmiennych od powszechnie przyjętych zasad etycznych, moralnych oraz kulturowych. Nieraz opinia publiczna wyraża zdziwienie lub oburzenie w tej kwestii, mając na uwadze wartości, które oni sami wyznają i którym podporządkowują swoje życie. Czy jednak można zabronić komuś "żyć po swojemu”, jeżeli nikogo nie krzywdzi, nie obraża oraz nie wchodzi w konflikt z prawem?

Wspólnotę mormonów założył około 1830 roku, wraz z pięcioma przyjaciółmi, niejaki Joseph Smith Jr. Nazwa mormonizm pochodzi od Mormona, który nie jest jednak postacią historyczną. Wyznawcy uznają go za proroka, który streścił obszerne zapisy dawnych ludów Ameryki. Natomiast J. Smith, drogą objawienia przetłumaczył podobno księgę z języka staroegipskiego na język angielski.

Można stwierdzić, że mormonizm to nurt kościołów, z których największy - Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, skupia w 160 krajach ponad 16 milionów wiernych. Drugi co do wielkości kościół mormonów to Społeczność Chrystusa, licząca w 50 państwach około 250 tysięcy wyznawców.

Na całym świecie jest obecnie ponad 16 mln członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. (Fot. Getty Images)

Mormoni nie angażują się zupełnie w życie polityczne chcąc zachować neutralność i muszą stosować się do zakazu picia alkoholu, kawy, herbaty, używania tytoniu oraz innych szkodliwych substancji. Pod tym względem ich wyznanie czyni ich z nich spokojnych ludzi, którzy przywiązują wielką wagę do starannego wychowania i wykształcenia dzieci oraz umacniania wiary. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że pomimo tych zasad, w wyborach prezydenckich w USA w roku 2012 startował mormon Mitt Romney.

Mormoni uważają siebie za główny i najbardziej prawdziwy nurt chrześcijaństwa, chociaż większość chrześcijan na świecie nie uznaje ich za prawdziwych wyznawców wiary. Uznają oni za kanon pism świętych: Biblię i Księgę Mormona. Co dziwne, za wiarygodne przyjmują także to wszystko, co powie lub napisze w czasie natchnienia ich prezydent-prorok.

Trzeba też nadmienić, że uznają oni Biblię króla Jakuba, ale z prawie 3 000 doktrynalnych zmian, które zostały wprowadzone przez Josepha Smitha ("Natchniony Przekład”). Mormoni twierdzą, że człowiek uzyskuje zbawienie dzięki łasce bożej, ale jest ono uzależnione od prawdziwej wiary, przestrzegania norm i zasad objawionych przez proroków.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych nauk Kościoła mormońskiego jest to, że Boga i człowieka łączy ścisłe pokrewieństwo, bowiem Bóg był sam kiedyś człowiekiem i ma także ciało jak człowiek. Doktryna mormonów prowadzi do szacunku dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, stanu, majętności, wyznania, a nawet "poziomu prawości”.

Krytyka mormonów

Ze względu na to, że niektóre uznawane przez mormonów zasady życia stoją w sprzeczności z tak popularnym katolicyzmem, spotykają się oni w wielu zakątkach świata z ostrą krytyką. Uznają oni bowiem chrzest przez zanurzenie (od 8. roku życia), a "sakrament” ten można zastosować także per procura w odniesieniu do swoich przodków, co miałoby im zapewnić pewne miejsce w królestwie chrystusowym.

W 2001 roku Kościół katolicki ogłosił, że nie będzie uznawał chrztów mormońskich jako ważnych z punktu widzenia zbawienia. Największy jednak sprzeciw wśród ludzi wzbudzała poligamia, która spowodowała konflikt z władzami federalnymi Stanów Zjednoczonych i została zakazana decyzją Kongresu w roku 1862 oraz dyskryminacja czarnoskórych w kwestii zakazu kapłaństwa.

Jedną z najważniejszych wartości wśród Mormonów jest życie rodzinne i rola mężczyzn, jaką w nim odgrywają. (Fot. Getty Images)

Wspólnota wyznaniowa miała od zawsze charakter patriarchalny, a już nawet kilkunastoletni chłopcy mogli pełnić funkcje kościelne oraz udzielać sakramentów. Zasady wiary dyskryminowały jednak w sposób wyraźny kobiety. Miały się one ograniczyć wyłącznie do roli żony i matki. Należy nadmienić, że prawa wyborcze kobiet przyznano kobietom w stanie Utah dopiero w latach siedemdziesiątych, co stoi w wyraźnej sprzeczności z prawami człowieka. Właśnie w tym stanie, w Salt Lake City mieści się główna siedziba kościoła mormonów, którzy na tym terenie mają duży wpływ na życie społeczne.

Na marginesie trzeba stwierdzić, że mormoni kładą duży nacisk na szczęście rodzinne oraz szacunek dla innych ludzi. Jako ciekawostkę można przytoczyć także fakt, że Joseph Smith, Brigham Young oraz inni przywódcy kościelni, od roku 1842 należeli do loży masońskiej w Nauvoo w stanie Illinois, co chyba miało wpływ na kształt późniejszych obrzędów mormońskich. Także kilku prezydentów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich należało do wolnomularzy, co też niewątpliwie nie pozostało bez wpływu na kształt wyznania mormonów i ich praktyk religijnych.

Co by jednak nie stwierdzić, to same zasady religijne wyznawców, są z punktu widzenia rodziny i społeczeństwa dość pozytywne, chociaż dla nas wydają się być dziwaczne i sprzeczne z przekonaniami wielu ludzi, zwłaszcza w kwestii zabronionego już wielożeństwa. Należy pamiętać, że sam założyciel kościoła Smith miał około 30 żon, w tym kilka nieletnich dziewcząt, a wspomina się także, iż jeden z prezydentów Kościoła LDS a równocześnie gubernator stanu Utah - Heber J. Grant - miał nawet 50 żon równocześnie.

Kościół LDS w dalszym ciągu w swojej doktrynie pozwala mężczyznom na zawieranie małżeństw "na wieczność” z wieloma kobietami, nie widząc w tym niczego złego, ale współczesne prawo zabrania w większości państw świata takiego procederu.

Wśród członków mormońskiej wspólnoty nie ma zbyt wielu celebrytów, jeśli nie liczyć autorki "Zmierzchu” Stephenie Meyer. Ale mormoni są w znacznie ważniejszych miejscach niż Hollywood. Po nauce w tak prestiżowych uczelniach, jak Harvard Business School, pracują na Wall Street, w amerykańskim Kongresie. W 2002 roku organizowali zimową olimpiadę w Salt Lake City.

Do opracowania artykułu wykorzystano następujące materiały:
*https://aktualnosci.koscioljezusachrystusa.org/artyku%C5%82/Kim-s%C4%85-mormoni
*https://celebrity.fm/pl/do-mormons-have-many-wives/
*https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Jezusa_Chrystusa_%C5%9A
wi%C4%99tych_w_Dniach_Ostatnich
*https://pl.wikipedia.org/wiki/Mormonizm

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.01 / 13

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama