Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Dobry Rodzic" - czyli jak pomóc dziecku rozwinąć skrzydła?

Czy jestem dobrym rodzicem? Jak nim być? Co zrobić, by moje dziecko wyrosło na mądrego, wartościowego i spełnionego człowieka? - pytają rodzice świadomie wspierający rozwój swoich dzieci.
Reklama

Co robić, gdy wspaniałe poradnikowe opisy blasków macierzyństwa dalece odbiegają od tego, co czuję wstając rano z łóżka? Jak zachować się, gdy wszyscy wokół oczekują ode mnie postawy super-taty, a ja na samą myśl o powrocie do domu dostaję gęsiej skórki? Co mogę zrobić, by moje dziecko było szczęśliwe i z radością odkrywało życie?

Współczesne społeczeństwo niezwykle silnie podkreśla potrzebę samorealizacji i ogromny nacisk kładzie na dążenie do osiągania kolejnych sukcesów – osobistych, zawodowych, czy towarzyskich… Bardzo chętnie dzielimy się osiągnięciami z naszymi bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi, czego ciekawym przykładem są informacje zamieszczane na licznych portalach społecznościowych. Przeglądając zdjęcia znajomych możemy odnieść wrażenie, że żyjemy w świecie (prawie) idealnym. Dotyczy to również tematu rodzicielstwa – chętnie podejmowanego m.in. w mediach. Widzimy więc radosne mamy przytulające uśmiechnięte bobasy, całe rodziny chętnie gotujące ulubione potrawy i tatusiów wracających z pracy w świetnym humorze - natychmiast gotowych do zabawy ze stęsknionymi dziećmi.

Pomimo że rozumiemy różnice między obrazem przedstawionym w mediach a naszą codzienną rzeczywistością, często odczuwamy frustrację spowodowaną niezgodnością tych dwóch obrazów. Należy bowiem zaznaczyć, że rodzicielstwo to, oprócz całej radości i piękna relacji, również chwile gdy zachowanie naszego dziecka zdecydowanie odbiega od tego, czego byśmy sobie życzyli - to momenty trudne i przynoszące wiele zadań, na które nawet najlepsi rodzice nie są przygotowani.

Choć każda mama i każdy tata takich sytuacji doświadczają często nie mają komu o nich opowiedzieć, nie mają kogo zapytać o radę lub nie czują się na tyle silni, by opowiedzieć o swoich odczuciach – obawiając się krytyki czy konfrontacji z odmiennymi poglądami najbliższych. Nierzadko stawiają też sobie nieosiągalne cele - nic więc dziwnego, że w swoich rolach czują się niepewni, zagubieni, czy bezsilni. Szczególnie w sytuacji emigracji, pozbawieni naturalnego dawniej wsparcia rodziny, często zostają ze swoim rozczarowaniem sami, zupełnie niepotrzebnie robiąc sobie wyrzuty, i kształtując obawę, że nie podołają powierzonej im roli.

Co więc robić, aby zachować równowagę i czerpać radość z rodzicielstwa? Jak postępować z dzieckiem, aby należycie wspierać jego rozwój?

Psycholodzy są zgodni – przede wszystkim poświęcać czas na budowanie szczerej relacji opartej na miłości, wzajemnym szacunku i wyrozumiałości. Tu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kierowane w stronę najmłodszych słowa. Dziecko poznaje świat takim, jakim opisują mu go rodzice – i w ten sam sposób odkrywa także siebie – swoją wartość, swoje mocne i słabsze strony. Dlatego istotnym elementem jest przedstawianie dziecku komunikatów zachęcających do nabywania pożądanych cech. Mówmy o tym, co się dziecku udało, o tym co je zainteresowało, wywołało nieznane dotąd doznania.

Ważną kwestią jest tu konstruktywne, bezpieczne wyrażanie przez rodziców emocji, takich jak smutek, żal, rozdrażnienie czy złość. To niezwykle trudne zadanie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – gdy dziecko nie chce wstać z łóżka, nie ma ochoty iść do przedszkola, kiedy obraża brata lub siostrę lub wpada w płacz w sklepie czy innym publicznym miejscu. Czasami wystarczy jedynie zmiana nastawienia do sytuacji, tzw. „krok w tył”, nabranie większego dystansu. Należy dać dziecku pozwolenie na przeżywanie różnorodnych emocji (w tym także złości) i na wyrażanie ich. Gdy zaakceptujemy odczuwane przez dziecko emocje, lepiej zrozumiemy także nasze własne reakcje.

Nie oznacza to oczywiście, że unikniemy trudności związanych ze wspomnianymi zdarzeniami, ale o ileż łatwiej będzie je przyjąć gdy potraktujemy je jako okazję do nauki i odkrywania świata zachowań i emocji?
Bądźmy także otwarci na doskonalenie swoich rodzicielskich umiejętności. Istnieje wiele miejsc, w których możemy podzielić się swoimi doświadczeniami, trudnościami ale i radościami oraz sukcesami wynikającymi z rodzicielstwa. Pod okiem życzliwych specjalistów możemy zdobyć cenną wiedzę, która z pewnością będzie procentować w naszych rodzinach.

Jednym z takich miejsc jest nowo powstałe Centrum Pomocy Rodzinie, które zaprasza wszystkich rodziców na bezpłatne warsztaty „Dobry Rodzic - czyli jak pomóc dziecku rozwinąć skrzydła?”. Zajęcia odbędą się 25 października podczas dnia otwartego Stowarzyszenia Polskich Psychologów w Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania rodzice poznają mocne strony swoich rodzicielskich umiejętności, zauważą obszary wymagające doskonalenia, odkryją konstruktywne postawy wspierające rozwój dziecka. Otrzymają ponadto narzędzia dzięki którym pomogą swoim dzieciom prawdziwie rozwinąć skrzydła!

Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie www.polishpsychologists.org

Centrum Pomocy Rodzinie otwarte jest w poniedziałki w godzinach od 15:00 do 20:00, w czwartki od 11:00 do 15:00 oraz w soboty od 15:00 do 18:00 (www.centrumpomocy.org)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.5 / 2

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.07.2018
GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

Sport


Reklama