Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Do pubu po lekcję historii

Do pubu po lekcję historii
The George Tavern w Londynie. (Fot. Getty Images)
Wiele z nich ma barwną przeszłość, często też niewiele zmieniły się od wieków. Niezaprzeczalnie jednak cieszą się niesłabnącą popularnością i są nierozerwalnym elementem społecznym i kulturarnym życia na Wyspach. Mowa oczywiście o pubach.
Reklama

Prospect of Whitby, Wapping

Jeden z najbardziej znanych pubów w Londynie. Pochodzący z 1543 roku, został zbudowany jako prosta tawerna. W XVII wieku miał reputację miejsca spotkań przemytników i złoczyńców i z tego słynął. "Diabelska Gospoda", bo tak pierwotnie brzmiała jego nazwa, spłonęła w XVIII wieku. Przebudowana i przemianowana na Prospect of Whitby, nazwę swoją wzięła od statku zacumowanego w pobliżu.

Fot. Google Maps

Jednym z niesławnych klientów tego miejsca był sędzia Jeffreys, nazywany „Wiszącym Sędzią”, gdyż znany był ze swojej surowości i z powodu kontaktów z prowodyrami Monmouth Rebellion, którzy dokonali nieudanej próby obalenia katolickiego króla Jakuba II.

Główna część baru ma podłogę z solidnej płyty, cynowy (!) blat barowy jest wsparty na beczkach, zaś pionowe filary imitują maszt statku.

57 Wapping Wall, St Katharine's & Wapping, London E1W 3SH

The George Inn, Borough High Street

Brukowany dziedziec przy Borough High Street... To tam znajduje się jedyny zachowany po dziś dzień londyński zajazd. Przebudowany został w 1676 roku po pożarze, który pochłonął większość dzielnicy Southwark. Dawniej był to jednen z wielu takich zajazdów w okolicy.

Stary Bar był poczekalnią dla woźniców i pasażerów, a środkowy kawiarnią, którą odwiedzał sam Dickens.

Najbardziej znanym był okoliczny „Tabard” (skąd w „Opowieściach Canterbury”*, wyruszyli w drogę pielgrzymi, właśnie do miasta Canterbury). Wraz z rozwojem kolei, karczmy upadały. Tabard został rozebrany w XIX wieku, a The George został częściowo oszczędzony, aby służyć jako zajezdnia kolejowa. Tylko południowa ściana budynku jest jedyną oryginalną pozostałością. Pub należy obecnie do National Trust.

77 Borough High St, London SE1 1NH

French House na Soho

Wyobraźcie sobie „miejsce pracy” w pubie. Nie, nie za barem. I wyobraźcie, że jest to miejsce pracy polityka, w tym przypadku Charles’a de Gaulle’a, było to bowiem miejsce spotkań francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.

We French House popijali także Dylan Thomas i Francis Bacon, a nawet Sylvia Plath i Lucian Freud (nie Sigmunt).

49 Dean Street, Soho, London, W1D 5BG

The Original Maids of Honour

Idealnie zlokalizowany – dosłownie parę kroków od bram Kew Gardens. Ciasta, tarty i quiche z łososia, stylowe nakrycia stołu i mnóstwo zakurzonych elementów wystroju wnętrza, to tylko współczesna część historii tego malutkiego miejsca. Sięga ona bowiem czasów Tudorów.

Z pubem związana jest legenda: zyskał rozgłos dzieki Henrykowi VIII, który tak uwielbiał tamtejsze jedzenie, serwowane po dziś dzień (z zachowaniem tradycyjnych receptur), że stał się nawet posiadaczem niektórych przepisów, przechowywanych przez niego „pod kluczem”.

288 Kew Road | Kew Gardens, Richmond TW9 3DU

The George and Dragon

Z zewnątrz niepozornie wyglądający XVIII-wieczny zajazd. Wnętrze zaś to oryginalne połączenie starego i nowego, które sprawia, że ​​jest to wyjątkowe miejsce. Frontowa część to kawał historii, z bogatą, ciemną boazerią, złotym popiersiem i pięknymi obrazami. Pomieszczenie z kominkiem, prowadzi do następnego baru.

Najciekawsze jednak na koniec: dawna jadalnia zdominowana jest przez ogromne zbiorniki z miedzi i dwie olbrzymie (w stosunku do wielkości miejsca) figury nimf.

183 High Street, Acton W3 9DJ

The Blackfriar

Nieoficjalna poczekalnia pasażerów korzystających z usług Thameslink. "The Blackfriar" to klejnot zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wnętrze zdobią dziesiątki malowideł ściennych, rzeźb i płaskorzeźb, które przedstawiają braci zakonnych i opowiadają historię ich posług duszpasterskich.

Zadaszona jadalnia jest być może, najbardziej okazałą salą pubową w centrum Londynu. Warto zwrócić uwagę na jowialnego zakonnika nad wejściem oryginalnego budynku.

174 Queen Victoria Street EC4V 4EG

The Seven Stars

Pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku pub, datowany jest na 1602 r.

Usytuowany tuż za Royal Courts of Justice, jest ulubionym miejscem spotkań prawników. Liczne karykatury adwokatów i sędziów zdobią pomalowane na czerwono ściany dwóch głównych sal. W trzeciej części podziwiać można wyjątkową wystawę okienną. Jaką? Przekonajcie się osobiście.

Strome, elżbietańskie schody prowadzące do toalety, zupełnie niedawno zostały pokryte dębowymi dechami, które uzyskały aprobatę English Heritage!

Po pubie pęta się zwykle zadomowiony tam kot (jeśli jeszcze żyje), ale wstęp dla dzieci – absolutnie zakazany.

53-54 Carey Street, Londyn WC2A 2JB

*”The Canterbury Tales” autorstwa średniowiecznego poety - Geoffrey'a Chaucera - ojca literatury angielskiej.

Zdjęcia: Danuta Michalska/Londynek.net

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2019
GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

Sport


Reklama