Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego bilety lotnicze są teraz takie drogie (i jak kupić je taniej)?

Dlaczego bilety lotnicze są teraz takie drogie (i jak kupić je taniej)?
Obecnie znów możemy podróżować bez żadnych ograniczeń - niestety jest dużo drożej przed pandemią. (Fot. Getty Images)
Świat może i wraca do normalności po pandemii, ale sytuacja finansowa wielu z nas jest daleka od tego, do czego przywykliśmy. Wszystko drożeje w kuriozalnym tempie i bilety lotnicze nie są tutaj żadnym wyjątkiem.

Reklama
Reklama

Jeśli wierzyć porównywarce cen biletów lotniczych Skyscanner, przeciętny lot jest obecnie średnio o 25-30 proc. droższy niż przed pandemią. Co więcej, na niektórych trasach ceny są jeszcze wyższe.

Dlaczego tak się dzieje? Z odpowiedzią spieszą eksperci z branży, którzy nie tylko znają odpowiedź na to pytanie, ale również wiedzą, jak długo potrwa ta trudna sytuacja.

Popyt jest wysoki

Loty są zwykle droższe w okresie wakacji, ale popyt na nie obecnie jest jeszcze wyższy niż zwykle. Powodem jest fakt, iż więcej osób chce wrócić do podróżowania po dwóch latach ograniczeń.

"Popyt jest silniejszy niż ktokolwiek by się spodziewał. Widzimy to na wielu lotniskach" - wyjaśnia John Grant, specjalista ds. lotnictwa w Midas Aviation.

Silny popyt w połączeniu z około 15 proc. mniejszą przepustowością niż w 2019 r. (ze względu na to, że linie lotnicze uziemiają część swojej floty) oznaczają, że ceny lotów naturalnie wzrastają, aby linie nie były stratne.

"W ostatnich tygodniach linie lotnicze musiały dostosować swoją planowaną przepustowość, ponieważ porty lotnicze i linie lotnicze nie były w stanie poradzić sobie z liczbą pasażerów. Oznacza to, że ogólna pula biletów do sprzedania jest niższa. Cenę kształtują normalne zasady podaży i popytu" - dodał.

Bilety lotnicze są coraz droższe. (Fot. Getty Images)

Koszty operacyjne linii lotniczych wzrosły

Jeśli posiadasz samochód, na pewno zauważyłeś, iż koszty eksploatacji pojazdu - a w szczególności paliwa - znacznie wzrosły. W czerwcu średni koszt zatankowania samochodu rodzinnego przekroczył po raz pierwszy 100 funtów.

Istnieje wiele powodów, dla których paliwo kosztuje teraz o wiele więcej. Powodem jest m.in. wyższy popyt po pandemii koronawirusa, wojna Rosji z Ukrainą czy słaby funt (ropa naftowa opłacana jest w dolarach amerykańskich).

Jeśli uważasz, że tankowanie samochodu jest zbyt drogie, wyobraź sobie ile kosztuje zatankowanie samolotu.

"Cena paliwa do silników odrzutowych jest głównym czynnikiem wpływającym na ceny biletów" - wyjaśnia Becca Rowland, ekspert branżowy w Midas Aviation.

"Paliwo stanowi dużą część kosztów linii lotniczych i od jakiegoś czasu jest horrendalnie drogie. Niektóre linie lotnicze doliczają do ceny biletu dopłaty paliwowe, ale nie wszystkie mogą to robić. Wiele z nich podnosi więc po prostu cenę biletu" - dodaje.

Niestety, nie tylko cena paliwa wpływa na ceny biletów.

"Niektóre lotniska – takie jak Londyn Heathrow – musiały zareagować na inflację i znacznie podniosły opłaty lotniskowe. To wszystko powoduje, że linie lotnicze mają problemy z utrzymaniem rentowności" - podkreśla wspomniany wcześniej John Grant.

Spadek podróży służbowych

Według grupy pWc, klienci korporacyjni stanowili 12 proc. wszystkich pasażerów, ale przy niektórych lotach przynosili do 75 proc. zysków. 

Oznaczało to, że ci popijający szampana z klasy biznesowej zasadniczo subsydiowali normy cenowe.

Jednak wraz ze spadkiem podróży służbowych podczas pandemii wszystko się zmieniło.

"Zwłaszcza w przypadku starszych i większych linii lotniczych podróże służbowe przynosiły nieproporcjonalną kwotę przychodów” - wyjaśnia Becca Rowland.

"Podczas gdy podróże służbowe powoli powracają, ich liczba jest daleka od stanu sprzed lockdownów. Coraz więcej osób na świecie pracuje z domu i decyduje się na spotkania na Zoomie. To pewne, że podróże służbowe nie wrócą w pełnej skali' - podkreśla.

Warto poświęcić chwilę, zanim kupimy bilet, aby upewnić się, że otrzymujemy najniższą możliwą cenę. (Fot. Getty Images)

Linie lotnicze próbują odzyskać utracone zyski z poprzednich lat

Linie lotnicze w zasadzie nie odnotowywały żadnego zysku przed dwa lata.  Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), straty globalnego przemysłu lotniczego w latach 2020-2022 sięgają 201 miliardów dolarów.

Pomimo wzrostu globalnych przychodów o 27 proc. od 2020 r. do 2021 r., międzynarodowy popyt na pasażerów był o 75 proc. niższy niż w 2019 r.

"Wiele linii lotniczych nadal spłaca pożyczki na pokrycie strat” – wyjaśnia ekspertka.

"Oznacza to, że nie są w stanie utrzymywać ryzykownych tras. Jeśli któreś z nich nie przynoszą dochodu, linia po prostu podniesie ceny, aby uzupełnić swoją gotówkę" - dodaje.

Jak długo utrzymają się wyższe ceny biletów?

Ponieważ na świecie wciąż pojawiają się nowe warianty, trudno jest oszacować, jak długo potrwa ta trudna sytuacja.

"Myślę, że ceny będą wysokie, dopóki linie lotnicze będą borykać się z wysokimi kosztami paliwa, a rynek nie powróci w pełni do normalności” – ocenia Becca Rowland.

"Popyt obecnie jest silny, ale nie jest jasne, co stanie się w miesiącach zimowych, zwłaszcza jeśli czeka nas kolejna fala zakażeń. Najwcześniej niewielkiego spadku cen można spodziewać się dopiero przyszłego lata, ale to bardzo niepewny szacunek" - dodaje.

Jednocześnie eksperci spieszą z pomocą, aby poradzić, w jaki sposób można znaleźć najtańszy bilet lotniczy.

W internecie znajduje się mnóstwo porównywarek cen lotów. (Fot. Getty Images)

Bądź elastyczny, jeśli chodzi o datę

"Elastyczność może znacząco wpłynąć na to, ile zapłacimy za bilet" - zauważa Evan Day, menedżer krajowy w Wielkiej Brytanii w wyszukiwarce turystycznej Kayak.

"Na przykład udowodniliśmy, że czekanie z wakacjami do września – zamiast okresów szczytowych w lipcu i sierpniu – może pozwolić zaoszczędzić setki funtów na samych tylko biletach" - dodaje.

Nie wybieraj bezpośrednich lotów

"Jeśli latasz na długich dystansach, wybierz loty z przesiadkami i międzylądowaniami" – radzi Yvonne Hobden, szefowa marketingu w Flight Centre.

"Naprawdę różnice w cenie będą gigantyczne" - dodaje.

Poczekaj na wyprzedaż

"Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na akcje promocyjne linii lotniczych" - informuje ekspertka.

Kiedy? "Zazwyczaj są one przeprowadzane dwa razy w roku - we wrześniu i w styczniu" - wyjaśnia.

A może znacie jakieś inne triki na to, aby oszczędzić na biletach lotniczych? Dajcie znać w komentarzach!

Powyższy artykuł powstał na bazie materiału "Why flights are so expensive right now – and how to get cheap tickets" autorstwa Lisy Bowman, który ukazał się na portalu Metro.co.uk
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama