Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dla idealnego ujęcia nawet umrą. O ryzykownych selfie

Dla idealnego ujęcia nawet umrą. O ryzykownych selfie
Żyjemy w czasach, gdy rządzi selfie... (Zdjęcia: Getty Images)
Pół biedy jeśli podczas próby wykoniania selfie upuścimy telefon rozbijając szybkę, czy utopimy go w wannie pełnej wody... Coraz cześciej jednak zdarza się nam igrać ze śmiercią, by uchwycić idealną scenerię dla selfie, w którego tle widać krajobraz zapierający dech w piersiach. Selekcja naturalna?
Reklama
Reklama

Upór maniaka, z jakim dzisiejsze społeczeństwo dąży do bycia wielbionym, docenionym czy znanym, bywa zgubny. Od momentu pojawienia się social mediów każdy z nas może czuć się celebrytą i z tego w dużym stopniu korzystamy. Codziennie dodajemy na naszych profilach zdjęcia siebie samych, dzieci, zwierząt, miejsc, które odwiedzamy, lub publikujemy posty mające na celu przekazanie uniwersalnych prawd, żartów, lub prywatnego życia, udostępniamy ulubioną muzykę, chwalimy się szczęściem, żalimy, "pierzemy publicznie brudy". W tym wszystkim szukamy akceptacji, aprobaty, zachwytu, a dla lajków jesteśmy w stanie zrobić wiele.

Popularność selfie przechodzi od kilku lat apogeum, a wbudowane w aparaty telefoniczne kamerki, wszelakie filtry i aplikacje wręcz zachęcają nas do tego jeszcze bardziej ułatwiając nam pokazywanie siebie w wyretuszowanych idealnych obrazkach. Samo selfie już spowszedniało, ile razy można wrzucać zdjęcia swojej twarzy? Teraz więc musimy dbać też o to, aby oprócz twarzy widać było coś atrakcyjnego w tle. Niestety, prowadzi to do licznych tragedii, a ludzie zdają się nie zwracać na to uwagi, gdyż celem jest niepowtarzalne zdjęcie.

Koszta idealnego selfie są mniejsze i większe, od połamania telefonu do utraty życia. Pół biedy jeśli podczas próby wykoniania selfie upuścimy telefon rozbijając szybkę, czy utopimy go w wannie pełnej wody, coraz cześciej zdarza się nam igrać ze śmiercią, by uchwycić idealną scenerię dla selfie, w którego tle widać krajobraz zapierający dech w piersiach. Selekcja naturalna?

Smutne statystyki

Śmierć spowodowana przez próbę zrobienia selfie zbiera coraz większe żniwo z roku na rok. Pomiędzy rokiem 2011 a 2017 na całym świecie odnotowano 259 przypadków zgonu podczas cytania sobie fotek ( jednak statytyki te mogą być zaniżone), podczas gdy w tym samym czasie z powodu ataków rekinów zginęło “zaledwie” 50 osób. Przepaść ta jest ogromna i dość dobitnie pokazuje czego tak naprawdę należy się bardziej wystrzegać i obawiać. Warto też zauważyć jak rozwijała się niebezpieczna moda, któa w roku 2011 pochłonęła 3 ofiary, a w 2016 roku- już blisko 100 ofiar.

Największa liczba ofiar niebezpiecznych selfie to mieszkańcy Indii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Pakistanu. Wiąże się to oczywiście ze specyficzną modą w tych krajach, jeśli chodzi o robienie zdjęć w niebezpiecznych okolicznościach. Jednak inne kraje wcale nie są “gorsze” w konkurencji zabójczych selfie.

Mimo że to kobiety robią sobie znacznie więcej zdjęć niż mężczyźni, to jednak wśrób panów jest zdecydowanie więcej “selfiebójców” - ponad 70 procent. Patrząc pod uwagę wiek ofiar niebezpiecznych selfie, zdecydowanie ta moda dotyczy młodszych osób - 70 procent miało mniej niż 24 lata w chwili śmierci, a generalnie są to głównie ludzie poniżej 30. roku życia.

Ulubione “miejscówki” robienia zabójczych selfie

Zjawisko śmierci spowodowanej przez próbę zrobienia niebezpiecznego selfie doczekało się nawet swoistej listy najczęstszych rodzajów śmierci ze względu na powód wyboru takiej, a nie innej scenerii idealnej fotografii.

Wśród najczęściej występująch przyczyn mamy:

- Wysokość 

Panująca od dłuższego czasu moda na wspinanie się po najwyższych budynkach świata, niebezpiecznych konstukcjach daje śmiałkom sławę, ale także śmierć, o czym przekonało się kilkadziesiąt osób. Oczywiście podczas niebezpiecznych akrobacji amatorzy wysokości koniecznie uwieczniają swoje poczynania za pomocą aparatu, który od czasu do czasu dokonuje rejestru ostatnich sekund życia ofiar.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.6 / 33

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama