Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy służba wojskowa w Polsce jest w modzie?

Czy służba wojskowa w Polsce jest w modzie?
Pod flagą NATO polscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wspólnie z wojskami innych krajów. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Polska to 18. potęga militarna na świecie.
Reklama
Reklama

Największe armie świata

Kto ma największą i najbardziej nowoczesną armię na świecie? Oczywiście, są to Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, które wydają w przybliżeniu 612,5 mld dolarów na obronę narodową. Dodatkowo USA wydaje około 150 mld dolarów na potrzeby swoich misji zagranicznych. Państwo to ma armię liczącą ponad 1,4 mln żołnierzy służby czynnej i około 860 tyś. rezerwistów.

Stany Zjednoczone posiadają: 8 325 czołgów, 25 782 wozów bojowych, 1 330 rakiet nośnych, 13 683 samoloty, 2 745 śmigłowców uderzeniowych, 10 lotniskowców, 62 niszczyciele oraz 72 nowoczesne okręty podwodne. Do tego trzeba dodać siły nuklearne oraz zdolności ekonomiczne do odtwarzania i unowocześniania sprzętu.

Niebagatelny wpływ na zdolność bojową armii USA ma także rozwój technologii kosmicznej, która w znaczący sposób zwiększa możliwości komunikacyjne, logistyczne oraz dowódcze tego państwa.

Na drugim miejscu, do czasu napaści na Ukrainę, znajdowała się Rosja, wydająca 6 razy mniej na zbrojenia niż USA (76 mld rocznie). Według stanu sprzed wybuchu wojny z Ukrainą, Rosja posiadała: 766 tyś. żołnierzy, około 2,5 mln rezerwistów, 15 tyś. czołgów, 27 tyś. wozów opancerzonych oraz 3,7 tyś. rakiet nośnych, 3 tyś. samolotów bojowych, 973 śmigłowców i 730 samolotów transportowych. Siły morskie Rosji to 352 statki i okręty wojenne.

Co teraz z tego zostało? Trudno to jednoznacznie ocenić, bo różne źródła podają odmienne dane o stratach rosyjskiej armii na Ukrainie. Trzeba też zauważyć, że wskutek zachodnich sankcji, gospodarka tego kraju ma dużo mniejsze możliwości odtworzeniowe stanu wyposażenia, bo już brakuje im zagranicznego sprzętu w zakresie części zamiennych, optyki, elektroniki i systemów naprowadzania.

Armia ta przeżywa też aktualnie duże kłopoty związane z zaopatrzeniem w żywność, paliwo, amunicję oraz środki bojowe. Brakuje też rezerwistów i ochotników chętnych do zasilenia szeregów rosyjskiej armii. Należy wspomnieć, że Rosja podobnie jak Stany Zjednoczone, dysponuje bronią nuklearną oraz technologią kosmiczną.

Ostatnie miejsce na podium zajmują Chiny, które na zbrojenia przeznaczają około 130 mld dolarów, a nakłady te mają ciągłą tendencję zwyżkową. W armii tego kraju służy około 2,3 mln żołnierzy, a jej stan może dodatkowo zasilić tyle samo rezerwistów. Wyposażenie armii chińskiej to: 9 150 czołgów, 2 788 samolotów, 856 helikopterów, 520 statków i innych jednostek pływających oraz 69 nowoczesnych okrętów podwodnych.

Dalsze miejsca w rankingu globalfirepower.com zajmują: Indie, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Turcja, Korea Południowa, a pierwszą dziesiątkę zamyka armia Japonii.

Stan uzbrojenia polskiego wojska wciąż się poprawia. (Fot. Getty Images)

Czy Polska jest militarną potęgą?

A jak na tle tych militarnych mocarstw wygląda Polska? Nasz kraj zajmuje aktualnie 18. miejsce w rankingu, wyprzedzając takie kraje jak Ukraina, RPA, Szwecja, Iran i Arabia Saudyjska. Polska na obronę narodową wydaje około 9,4 mld dolarów, co może wydawać się mało, ale w odniesieniu do wielkości PKB, wydajemy i tak więcej niż niektóre państwa z pierwszej dziesiątki.

Polska, jako jedno z niewielu państw NATO, wywiązuje się ze swoich sojuszniczych zobowiązań i od lat zwiększa nakłady na obronność. Czym więc dysponuje nasza armia? Mamy do dyspozycji prawie 125 tyś. żołnierzy oraz prawie pół miliona rezerwistów, co przykładowo w kontekście możliwości Niemiec (328 tyś. żołnierzy), wydaje się być liczba znaczącą.

Co trzeba podkreślić, to fakt, że pomimo różnych zawirowań Wojsko Polskie stale zwiększa swój militarny potencjał. Siły Powietrzne dysponują dzisiaj m. in. myśliwcami wielozadaniowymi F-16, samolotami transportowymi Hercules C-130 i CASA C-295 oraz samolotami szkoleniowymi M-346 Bielik.

Marynarka Wojenna RP aktywnie uczestniczy w strukturach Sojuszu Północno Atlantyckim, a jej najnowszy niszczyciel min ORP Kormoran przygotowuje się do pierwszego dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO. Wojska Lądowe dysponują czołgami Leopard, KTO Rosomak, tureckimi dronami bojowymi Bayraktar, armatohaubicami Krab i moździerzami Rak. Do Wojsk Specjalnych trafiły śmigłowce Black Hawk, a rozwijany kompleksowo system obrony kraju wzbogacą nowoczesne rakiety systemu Patriot oraz wyrzutnie HIMARS.

Należy też odnotować fakt, że, pomimo iż Polska nie jest światową potęgą militarną, to wiele używanych przez naszą armię rozwiązań i jednostek, to światowa czołówka w tym zakresie. Na przykład polski MANPADS, czyli PPZR Piorun, to jeden z najlepszych tego typu systemów na świecie.

Duże znaczenie ma także fakt, iż polski przemysł zbrojeniowy opracowuje i wdraża bardzo nowoczesne rodzaje broni oraz systemy, mogące być z sukcesem wykorzystywane na współczesnym polu walki w zakresie broni przeciwpancernej oraz wozów bojowych, takich jak Rosomak.

W ogóle Polska ma wieloletnie doświadczenia w zakresie produkcji zbrojeniowej i przy właściwym finansowaniu może nie tylko zasilać naszą armię, ale także stanowić cenne źródło dewiz przy sprzedaży uzbrojenia innym państwom sojuszniczym.

Podsumowując - należy zaznaczyć, że w rankingu Military Strength Ranking opracowanym na bazie prawie 50 współczynników i statystyk oraz Global Firepower, Polska określana jest 24. potęgą militarną na świecie i jest pozycjonowana prawie na równi z tak wielkim państwem jak Kanada.

Czy moda na mundur powraca? (Fot. Getty Images)

Czy Polacy chętnie idą do wojska?

Gdyby spojrzeć na sytuację z marca 2022 roku, to można stwierdzić, że tak. Polacy chcą wstępować do armii, a zainteresowanie służbą wojskową stale rośnie. W samym miesiącu marcu 2022 roku aż 2 200 osób tygodniowo składało deklarację wstąpienia do Sił Zbrojnych RP.

Wcześniej odnotowywano zainteresowanie służbą w wojsku na poziomie około 400 osób tygodniowo. Obserwujemy także wyraźny wzrost zainteresowania służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Czy mamy więc do czynienia ze wzrostem patriotyzmu wśród Polaków? W pewnym sensie tak, ale trzeba też wspomnieć o względach ekonomicznych, bowiem wynagrodzenie żołnierzy w odniesieniu do możliwości zarobkowych "w cywilu” jest dużo wyższe, a wstępne pobory bez dodatków, to już kwota 4 560 zł/brutto miesięcznie.

Na podejmowane decyzje o wstąpieniu do armii ma też niewątpliwie wpływ sytuacja geopolityczna Polski, aktywne członkowstwo w NATO, stała obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi, napaść Rosji na Ukrainę oraz możliwość odbywania dobrowolnej służby wojskowej na zasadzie żołnierzy zawodowych.

Niewątpliwie jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania młodych Polaków wstąpieniem do wojska była też sytuacja na granicy polsko-białoruskiej z ubiegłego roku oraz ogólnopolska akcja "Murem za polskim mundurem”, w czasie której chyba skutecznie zachęcano ich do wstąpienia do służb mundurowych.

W kontekście budowania zaplecza dla Polskich Sił Zbrojnych na uwagę zasługuje fakt, że w naszym kraju już kilkaset szkół realizuje innowacje pedagogiczne w zakresie edukacji obronnej, czy to w ramach Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, czy też w zakresie Oddziałów Przygotowania Wojskowego, których w roku szkolnym 2022/2023 ma być w Polsce już 265.

W poprzednim roku szkolnym w ramach OPW naukę rozpoczęło w 147 szkołach aż 7 100 uczniów, a program ten, oprócz zezwoleń i opieki Ministerstwa Obrony Narodowej miał pełne oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. Trzeba nadmienić, że oprócz zajęć szkolnych, młodzież ucząca się w klasach mundurowych, ma także zajęcia praktyczne w patronackich jednostkach wojskowych w zakresie musztry oraz przygotowania strzeleckiego.

Kilkadziesiąt tysięcy młodych Polaków, uczniów szkół ponad gimnazjalnych, uczy się więc na co dzień w klasach o profilu mundurowym, a zainteresowanie obronnością stale wzrasta. Znaczna część klas mundurowych ma charakter wojskowy, a młodzież uczy się podstaw żołnierskiego rzemiosła takich jak dyscyplina, musztra, strzelanie, samoobrona oraz pierwsza pomoc przed medyczna. Wielu z nich uczestniczy także w obozach przygotowania wojskowego oraz przetrwania w trudnych warunkach.

Większość szkół o profilu wojskowym jest zlokalizowana w mniejszych miastach oraz miejscowościach, chociaż naukę podejmują w nich także młodzi mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.

Jedną z pierwszych czterech szkół w Małopolsce, mających akredytację Ministerstwa Obrony Narodowej i realizujących program "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” jest Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, który z powodzeniem rywalizuje w ogólnopolskich rankingach najlepszych szkół i stale się rozwijając, stwarza młodym mieszkańcom powiatu krakowskiego możliwość zdobywania wiedzy z zakresu obronności i świetnego przygotowania do służby wojskowej w zawodowej armii.

Doskonała zaś współpraca z niedaleko zlokalizowanymi jednostkami wojskowymi daje młodym ludziom możliwość bezpośredniego kontaktu ze szkoleniem wojskowym oraz codziennym życiem polskiego żołnierza.

Na pewno wielu uczniów klas mundurowych w Polsce wybierze w przyszłości zawodową służbę wojskową, co przyczyni się do wzrostu liczebności armii oraz poziomu wyszkolenia polskiego żołnierza.


Źródła:

  • https://www.money.pl/galerie/artykul/10;najwiekszych;armii;na;swiecie;sprawdz;kto;ma;3;miliony;rezerwistow;a;komu;brakuje;lotniskowca,128,11,1611136.html
  • https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/mysliwce-samoloty-czolgi-i-inny-sprzet-wojska-polskiego-co-ma-nasza-armia/
  • https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,28196284,wojsko-polskie-jaka-jest-liczebnosc-polskiej-armii-uzbrojenie.html
  • https://polskatimes.pl/polacy-chca-do-wojska-w-ostatnich-dniach-wzrost-zainteresowania-sluzba/ar/c1-16074995

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 15

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama