Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czy nadawałbyś się na freelancera?

Czy nadawałbyś się na freelancera?
Praca freelancera ma swoje wady i zalety. (Fot. Thinkstock)
Jak donosi Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS), coraz więcej osób na Wyspach pracuje z domu i decyduje się na pracę w systemie zleceń. Z czym wiąże się bycie freelancerem? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Reklama

Statystyki nie kłamią - od 2001 roku liczba freelancerów w UK potroiła się i dziś "wolni strzelcy" reprezentują 15 procent całkowitej siły roboczej kraju.

Warto nadmienić, że nie wszyscy pracują w ten sposób z wyboru. Dla wielu firm wynajmowanie specjalistów do konkretnych zadań jest po prostu tańsze: pracodawca nie musi wówczas się martwić o urlop czy chorobę swojego pracownika - po prostu mu nie zapłaci.

Coraz więcej osób decyduje się jednak na bycie freelancerem z wyboru, obierając alternatywny styl życia i mając kontrolę nad własnymi zarobkami i pracą.

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy wolnego strzelca!

Nie jest dla wszystkich

Dlaczego? Bo nie wszyscy mają jednakowe potrzeby i preferują jednakowy styl życia.

Jeśli lubisz nieregularną pracę, chcesz mieć możliwość wyboru powierzanych Ci zadań oraz czujesz się komfortowo pracując z odrobiną ryzyka, freelancing jest dla Ciebie. Jest to również doskonała opcja dla osób, które nie wyobrażają sobie, aby to ktoś inny decydował o tym, czy pojadą na wymarzone wakacje czy nie.

Jeśli jednak wolisz pewność i stabilność, cenisz sobie zespołowe integracje i towarzystwo innych osób w pracy, a do wykonywania zadań potrzebujesz kogoś, kto nada Ci kierunek, to praca na akord nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Praca zleceniowa nie oznacza, że nie masz nad sobą szefa

Możesz się zdziwić, ale wiele osób ma właśnie takie wyobrażenie o byciu freelancerem. Owszem, jesteś szefem sam dla siebie, ale poza tym masz nad sobą nie jednego, a kilka osób, które nadzorują wykonywane przez Ciebie zadania. Ich liczba uzależniona jest naturalnie liczby firm, z którymi współpracujesz.

Praca w ten sposób wymaga dużej charyzmy i komunikatywności, aby odpowiednio udobruchać wszystkich szefów. Z drugiej jednak strony, ich kompetencje ograniczają się wyłącznie do zadań, które wykonujesz. To oznacza, że pozostajesz poza zasięgiem ich polityki urlopowej czy zasad obecności w miejscu pracy.

Zlecenia możesz wykonywać również poza domem, jeśli nie chce spędzać zbyt wiele czasu samotnie. (Fot. Thinkstock)

Nie ma pracy freelancera bez networkingu

Jeśli chcesz zająć się rozwojem siebie naprawdę na poważnie, potrzebujesz mnóstwa kontaktów. Doświadczenie pokazuje, że nie ma innej możliwości ich zdobycia, niż poprzez częste uczęszczanie na wszelkiej maści biznesowe eventy.

Warto zrozumieć dlaczego networking jest tak istotny. Kiedy przyszły zleceniodawca szuka kogoś do wykonania zadania i ma do wyboru osobę, której imię, nazwisko i zdjęcie widzi na ekranie komputera i taką, którą poznał osobiście, niemal zawsze wybierze tę drugą.

Rutyna ma znaczenie

Nikt jednak nie mówi jaka!

Wiele osób, które pracują zdalnie, słyszy komentarze pokroju: "O, musisz być bardzo zdyscyplinowany". Niektórzy freelancerzy nawet powiedzą Ci, że musisz zawsze wstawać wcześnie rano o tej samej godzinie oraz wykąpać się i ubrać przed pracą.

Nigdy czegoś takiego nie praktykowałem. Dla mnie rutyną było wstawanie w momencie, w którym byłem wyspany, pracowanie z łóżka przez pierwszą godzinę-dwie, zjedzenie czegoś i kontynuowanie pracy przy biurku. Zawsze najlepiej pracowało mi się od razu po obudzeniu się - po co marnować tak produktywny czas na przebieranie się? Rutyna ma wiele znaczeń.

Musisz jednak wyrobić w sobie poczucie obowiązku. Możesz złapać się na myśleniu, że "skoro jestem w domu, mogę zrobić mnóstwo rzeczy". Nic bardziej mylnego. Czas pracy to czas pracy.

Nie ma złego ani dobrego sposobu pracy

Jest po prostu Twój sposób! Jeśli osiągasz pożądane efekty, to znaczy, że pracujesz tak, jak powinieneś. Jeśli nie, pomyśl o tym, co jest nie tak.

Jedni potrzebują ciszy, inny wolą pracować przy muzyce. Jedni mogą wykonywać pracę siedząc na ławce w parku, inni muszą siedzieć przy biurku. Nie naśladuj innych - sam dobrze wiesz, co najlepiej ci odpowiada. A jeśli nie wiesz - próbuj metodą prób i błędów.

Bez księgowego ani rusz

Naprawdę, nie ma się co tutaj rozpisywać. Na dłuższą metę robienie wszystkiego samemu jest niewarte świeczki i będziesz na tym stratny. Po prostu znajdź kogoś, kto się zajmie Twoją księgowością.

Kto powiedział, że nie można pracować, siedząc nad brzegiem morza? (Fot. Thinkstock)

Praca z domu może doprowadzić do konfliktu z partnerem

Jeśli Twoja druga połówka pracuje w biurze, prawdopodobnie spędza sporą część dnia na licznych rozmowach - o wszystkim i o niczym. Z drugiej strony, Ty siedzisz sam w domu i nie masz szansy na to, aby porozmawiać o nowym odcinku ulubionego serialu.

Nie ma złotej recepty na to, abyście umieli się porozumieć pracując w tak różnych środowiskach. Grunt to zrozumieć fakt, że tego rodzaju układ prowadzi do konfliktów i szczerze ze sobą rozmawiać.

Potrzebujesz ćwiczeń!

Siedząc cały dzień przed biurkiem masz bardzo mało ruchu, ale przynajmniejsz musisz dotrzeć do miejsca pracy. Siedząc cały dzień przed biurkiem w domu, nie masz szansy na choćby odrobinę ruchu. Dlatego ważne jest, abyś robił regularne przerwy. 14 minut dziennie brzmi śmiesznie, ale to 70 minut ruchu przez 5 dni. Dbaj o siebie i swoje ciało.

Będąc freelancerem nie musisz zamykać się w czterech ścianach

Wiele zleceń zakłada, że pracę możesz wykonywać również z biura. Nie bój się tego! Pozwoli ci to na odrobinę urozmaicenia swojego tygodnia pracy i socjalizacji z innymi ludźmi. A może po jakimś czasie uświadomisz sobie, że warto zostać w danym miejscu jako stały pracownik? Przecież nikt nie mówił, że freelancerem jest się na całe życie!

A może Wy macie jakieś doświadczenia związane z pracą jako freelancer? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 8

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2019
GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

Sport


Reklama