Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czy małe firmy potrzebują działu HR?

Czy małe firmy potrzebują działu HR?
Dobry specjalista od HR zajmie się za Ciebie wszystkimi organizacyjnymi aspektami związanymi z funkcjonowaniem Twojej firmy. (Fot. Getty Images)
Kiedy rozpoczynasz swoją działalność, Twoim głównym celem i priorytetem jest przede wszystkim utrzymanie kosztów na niskim poziomie. Prawdopodobnie większość kosztów zostanie przeznaczona na największe potrzeby aniżeli na luksusy. Niektórzy przedsiębiorcy mogą myśleć, że specjaliści HR lub dział HR to luksus i niekoniecznie najpotrzebniejszy wydatek na początku rozwijania firmy...

Nic bardziej mylnego: HR mogą Ci pomóc wejść od razu na wyższy level biznesu, wyręczą Cię we wdrażaniu ważnych polityk w miejscu pracy i unikaniu kłopotów prawnych. Zamiast rozwiązywać problemy z pracownikami, możesz się skupić na rozwijaniu biznesu i pozyskiwaniu klientów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty do spraw HR, outsourcing jest dobrą alternatywą. Niemniej zaleca się zatrudnienie osoby, która będzie zarządzać Twoimi zasobami ludzkimi i działem HR firmy tak szybko jak to możliwe.

Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, że potrzebujesz HR dla swojej małej czy średniej firmy, oto niektóre z najważniejszych powodów, dlaczego warto to wziąć pod uwagę.

1. Umowa o pracę

Podstawowy dokument nakreślający godziny i miejsce pracy, wynagrodzenie, ilość urlopu, ogólnie pojęte obowiązki i czego wymagasz od pracownika.

Prawidłowo stworzona umowa o pracę chroni Cię przed komplikacjami prawnymi.

2. Employee Handbook – Regulamin Pracy

Specjalista HR pomoże Ci stworzyć regulamin pracy, który jest niezbędny w każdej firmie. Regulamin uświadamia pracowników, czego oczekuje od nich pracodawca. Employee Handbook powinien na przykład szczegółowo opisywać politykę dotyczącą zgłaszania chorób czy procedur związanych z urlopem chorobowym w taki sposób, aby pracownicy wiedzieli co muszą zrobić, żeby otrzymać zapłatę. Inne kwestie, które warto uwzględnić to uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, rodzicielskiego czy jak są rozwiązywane problemy dyscyplinarne.

3. Szkolenia dla pracowników

Przy ogromie rzeczy w biznesie, które wymagają Twojej uwagi, szkolenia pracowników czy roczna ocena ich pracy może zejść na dalszy plan. Nie idź tą mylną ścieżką. Pracownicy to Twój największy kapitał i to oni generują Twoje zyski. Upewnij się, że Twoi pracownicy są zadowoleni ze swojej pracy, mają wystarczająca ilość bodźców i robią postępy. Brak postępów i możliwości szkoleniowych czy rozwoju może być powodem, dla którego pracownicy odejdą z pracy. Aby utrzymać dobrej jakości pracowników, warto w nich inwestować. Jeśli nie Ty to zrobisz, na pewno zrobi to ktoś inny. Specjalista z HR pomoże Ci w utrzymaniu pracowników i sprawi, że będą zadowoleni.

4. Zażalenia i wnioski

Jeśli Twoi pracownicy składają zażalenia czy skargi, trzeba się nimi niezwłocznie zająć. Jako właściciel firmy możesz nie mieć czasu na zajmowanie się polityką biurową, i tu może przyjść z pomocą specjalista HR. Jeśli poważna skarga została złożona przez Twojego pracownika, osoba z HR będzie doskonale wiedziała co zrobić, żeby sprawa nie trafila do Trybunału Pracy, a raczej szybko i sprawnie została rozwiązana. Co więcej - często pracownicy nie chcą rozmawiać o potencjalnych problemach z właścicielem firmy, natomiast mogą otworzyć się przed niezależną osobą z kadr.

Zamiast rozwiązywać problemy z pracownikami, zostaw to specjalistom, a Ty możesz się skupić na rozwijaniu biznesu i pozyskiwaniu klientów. (Fot. Getty Images)

5. Zatrudnianie i zwalnianie

Specjalista HR pomoże Ci zatrudnić i utrzymać talent. Posiadanie dobrego, niezawodnego zespołu ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju firmy i osiągnięcia sukcesu. Znalezienie i zatrudnienie właściwego pracownika może być czasochłonne, więc dobrze mieć kogoś, kto się tym zajmie za Ciebie. Z drugiej strony zwolnienie pracownika jest często delikatną sprawą, którą należy odpowiednio rozwiązać. Specjalista HR udzieli Ci cennej porady jak taki proces przeprowadzić w prawidłowy sposób i uniknąć komplikacji prawnych.

6. Reputacja firmy

Jeśli firma zatrudnia pracowników bez posiadania umowy o pracę czy regulaminu pracy, wcześniej czy później natrafi na osoby, które z tego faktu mogą być bardzo niezadowolone. W dobie Internetu wystarczy dodać opinię o przedsiębiorstwie na Google, Facebooku czy Glassdoor, by skutecznie odstraszyć zarówno klientów, jak i dobrych pracowników. Czy warto poświęcać wiele godzin pracy na budowanie marki i zdobywanie klientów, aby później to wszystko stracić przez brak umowy z pracownikiem?

7. Przepracowanie

Powszechnie wiadomo, że właściciele małych i średnich firm mają wiele twarzy. Są księgowymi, psychologami, specjalistami do spraw marketingu, sprzedawcami  - a to tylko kilka z ról, które pełnią; wszystko po to, by odnieść sukces. Trzymanie ręki na pulsie w każdej kwestii jest wymagające i może utrudnić zadbanie o relacje z pracownikami. Co więcej, może odciągnąć Twoją uwagę od tego co najważniejsze: rozwoju Twojej firmy. Dlatego warto jest rozważyć, czy naprawdę nie potrzebujesz specjalisty z HR czy nawet konsultanta w Twoim przedsiębiorstwie.

Mrs HR London to firma specjalizująca się w HR i prawie pracy. (Fot. Getty Images)

Następne kroki

Mrs HR London to firma specjalizująca się w HR i prawie pracy. Zaufało nam już wielu małych i średnich przedsiębiorców w UK, którym pomogliśmy przede wszystkim z wymaganą dokumentacją prawną oraz codziennym rozwiązywaniem spraw z pracownikami.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat współpracy, odwiedź naszą stronę www.mrshrlondon.com bądź napisz do nas na info@mrshrlondon.com i skorzystaj z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji z polskim ekspertem od prawa pracy i HR w UK.

 

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2019
GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

Sport