Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czy kobiety są coraz bardziej przedsiębiorcze?

Czy kobiety są coraz bardziej przedsiębiorcze?
Niektórych ryzyko związane z założeniem i prowadzeniem własnej firmy nie zraża. Wśród takich osób są kobiety, które coraz częściej rozpoczynają działalność gospodarczą i osiągają sukcesy zawodowe.
Reklama

Nieraz droga od pomysłu do sukcesu potrafi być wyboista i kręta. Każdy, kto podejmuje się takiego zadania, może natrafić na pewne trudności. Są firmy, które się z nimi zmierzą i przetrwają na przykład niepewności związane z rynkiem. Część z nich jest sprawnie zarządzana przez płeć żeńską.

Co prawda świat biznezu uchodzi za domenę mężczyzn, ale i kobiety potrafią się w nim odnaleźć. Niekiedy godzą one obowiązki zawodowe z domowymi. Bywa, że to właśnie po założeniu rodziny decydują się na podjęcie kroków, by pracować na swoim. Młode mamy dzielnie próbują swoich sił w usługach kierowanych do rodzin z dziećmi. Zdarza się, że to ich doświadczenia prowadzą do otworzenia firmy, gdyż zauważają, że nie ma czegoś, co jest im potrzebne.

Sprawdzają się one nie tylko w pisaniu i wydawaniu poradników, ale i zakładają firmy fotograficzne, agancje z opiekunkami czy tworzą miejsca do zabaw dla dzieci. Praktykowanie w kuchni również owocuje, a ich domowe wyroby zdobywają uznanie. Bywa, że orginalnymi przepisami dzielą się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Inne inwenstują i promują różnego rodzaju gadżety, zabawki, odzież, akcesoria czy żywność. Produkty mają być estetyczne, praktyczne, przystępne, zdrowe, bezpieczne i ułatwiać życie.

Kobiety w biznesie

Urlop macierzyński to nie jedyny impuls do rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Działania takie podejmowane są też, gdy nie można znaleźć zatrudnienia lub jest to wymagane przy jego szukaniu. Poza tym motywujące jest dążenie do niezależności, chęć rozwoju i możliwość podejmowania wyzwań. Dla niektórych jest to przypadek, gdyż na przykład pojawiły się pewne udogodnienia w danym momencie.

Kobieta-szef nie budzi już takiego zdziwienia co kiedyś... (Fot. Getty Images)

Przy osiąganiu wyznaczonych celów istotną rolę odgrywają kompetencje, w tym te społeczne i komunikacyjne, z których głównie słyną kobiety. Zwraca się też uwagę na posiadane środki finansowe. Często to brak pieniędzy staje na przeszkodzie przed usamodzielnieniem się na polu zawodowym. Dodatkowo mogą powstrzymywać niepewności i obawy związane z rynkiem, podjęciem ryzyka oraz pozyskiwaniem i utrzymaniem klientów.

Kobiety w biznesie nie zajmują się tylko tym, co kojarzy się z rolą „pani domu”. Wydawać by się też mogło, że najlepiej rozwijają skrzydła w branży kosmetycznej. Jednak część z nich zakłada lub prowadzi dobrze prosperujące firmy budowlane, górniczne, energetyczne czy motoryzacyjne. O znaczące pozycje walczą też na rynku farmaceutycznym, finansowym, handlowym, meblarskim, medialnym czy żywnościowym. Obecnie istnieje zapotrzepowanie na specjalistów IT, a ci mogą pracować ze swoich domów.

Chyba każda z nich ma swoją definicje sukcesu, który nie jest mierzony wyłącznie przy pomocy liczb. Składa się na niego między innymi satysfakcja z życia zawodowego i prywatnego, niezależność, rozwijanie pasji, możliwość spełniania się i realizowania marzeń oraz inne. Część z nich otwarcie przyznaje, że dzięki ciężkiej pracy i ambicjom doszły tak wysoko.

Szklany sufit

Mimo iż zrobiono wiele w kwestii wyrównywania nierówności ze względu na płeć, to wciąż zdarza się, że kobiety rzadziej awansują i otrzymują mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni. Szacuje się, że na starym kontynencie różnica w zarobkach może wynosić około 16%. Na niższych stanowiskach waha się to w granicy kilkuset złotych, a jeśli chodzi o specjalistów, to przekracza tysiąc złotych.

Zwraca się uwagę, że kobiety częściej decydują się na studiowanie kierunków humanistycznych, a mężczyźni przedmiotów ścisłych. Jednak i to nie tłumaczy różnic w pensjach. Niektóre z pań kształcą się i przygotowywują do wykonywania zawodów zdominowanych przez płeć męską. Wtedy również otrzymują mniej pieniędzy za wykonywanie tych samych zadań co ich koledzy z branży.
 

Woman power! (Fot. Getty Images)

Kobiety mają to samo wykształcenie, doświadczenie, obowiązki co płeć przeciwna na tym samym stanowisku, a mogą zarabiać mniej już od początku zatrudnienia. Podaje się, że mężczyźni wymagają i oczekują więcej już na starcie. W przeciwieństwie do nich, panie nie walczą i nie proszą o podwyżki.

Urudnienia związane z awansami i zajmowaniem wysokich pozycji przypisywane jest też tradycyjnemu wyobrażeniu roli pełnionej przez płeć piękną. Wiążą się z tym między innymi częstsze przerwy w karierze. Kobiety są skłonne wybierać prace chrakteryzujące się mniejszym niebezpieczeństwem i te, które pozwolą im pogodzić życie zawodowe z domowym.

Mówi się, że problem szklanego sufitu istnieje w niektórych miejscach pracy. Dlatego też podejmuje się działania, by uświadamiać i niwelować dysproporcje w płacach. Są kobiety, którym udało się dojść na szczyt z zarobkami nie mniejszymi niż ich męscy odpowiednicy. Podobno istnieją działy, gdzie kobieca kreatywność zyskuje więcej. Ich wkład docenia się między innymi w reklamie, marketingu, ekonomii. Tam mogą spodziewać się wyższych zarobków. Zaś część kobiet może podjąć decyzje o założeniu własnej działalności gospodarczej, co zdarza się częściej niż kiedyś.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.5 / 4

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.05.2019
GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

Sport


Reklama