Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czas na powrót do biur! Jak nie oszaleć po miesiącach pracy zdalnej?

Czas na powrót do biur! Jak nie oszaleć po miesiącach pracy zdalnej?
Niedługo wszyscy powrócimy do stacjonarnych biur. Jak tego dokonać, aby nie być niewyspanym? (Fot. Getty Images)
Za nami nawet rok pracy zdalnej z domu - to wystarczająco dużo czasu, abyśmy zdążyli wykształcić nowe (niekoniecznie zdrowe) nawyki. Jeśli przyzwyczaiłeś się już do "nowej normalności", możesz mieć duży problem z powrotem do stacjonarnego trybu pracy. Jak temu zaradzić?
Reklama
Reklama

Według oficjalnych statystyk, ponad połowa Brytyjczyków wykonywała swoją pracę z domu w czasie pandemii koronawirusa. Co 4. osoba zamierza pozostać przy tym trybie, ale co z resztą? 

Jeśli przyzwyczaiłeś się już do wstawania z łóżka na 5 minut przed rozpoczęciem pracy, Twój organizm może mieć spory problem z koniecznością codziennych dojazdów. Dlatego właśnie eksperci radzą, aby w pierwszej kolejności skupić się na przywróceniu naszego trybu snu do normalności. Wstawanie wcześniej i chodzenie spać później będzie mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawi się więcej możliwości spotykania się ze znajomymi.

Rebecca Leonard, ekspertka ds. snu w firmie Soak & Sleep ocenia, że praca w domu dała większości z nas więcej wolnego czasu, co pozwoliło wielu osobom rozwinąć niezdrowe lub niezrównoważone zachowania.

"Podczas gdy niektórzy mądrze wykorzystali ten czas, inni zainwestowali go w późniejsze poranki lub późne noce i przepracowanie, zaburzając rytm snu" - wskazuje specjalistka.

"Nasz zegar biologiczny, znany również jako rytm dobowy, jest naturalnym, wewnętrznym procesem, który reguluje cykl snu i czuwania. Może to zająć trochę pracy, aby przywrócić go na właściwe tory" - dodała.

Ta sama ekspertka na szczęście na łamach portalu Metro.co.uk podzieliła się serią krótkich wskazówek, które mogą pomóc wszystkim w dokonaniu "resetu" przed powrotem do stacjonarnych biur. "Zalecam ich wdrożenie przed powrotem do biura, abyś miał pewność, że wrócisz do zdrowej rutyny, będziesz wypoczęty i gotowy na 9-5" - radzi.

Zostaw pracę w biurze

"Pracując z domu prawdopodobnie zauważyłeś, że często coś robisz poza godzinami i znacznie trudniej jest Ci po prostu wyłączyć tryb pracy" - zauważa Rebecca. Dane te potwierdzają również statystyki, które wykazały, że pracownicy zdalni często pracują dłużej niż ci stacjonarni.

"Jeśli wkrótce wrócisz do stacjonarnego biura, łatwiej będzie ci wyznaczyć granicę między pracą a życiem. Postaraj się zakończyć pracę w rozsądnym czasie i zostawić ją w biurze. Jeśli możesz, unikaj sprawdzania e-maili i wiadomości służbowych po wyjściu. Pozwolenie sobie na całkowite wyłączenie się i skupieniu się na życiu poza pracą jest naprawdę ważne i pozwoli ci iść spać ze znacznie jaśniejszym umysłem" - radzi.

"Ciągłe myślenie o pracy i wszystkich tych rzeczach, których nie zrobiłeś, wpływa na Twoją zdolność do zrelaksowania się i wyciszenia. Może także zakłócić sen" - dodaje.

Wieczory to czas odpoczynku

"Zgadza się, masz pozwolenie na nicnierobienie wieczorami" - tłumaczy ekspertka.

Oczywiście jeśli masz dzieci lub inne obowiązki poza pracą, sytuacja trochę się komplikuje. Ważne jednak jest, aby dać sobie czas na odpoczynek po powrocie z biura - choćby przez chwilę.

"Kiedy wracasz do domu z pracy, zamiast biegać i załatwiać inne sprawy, zrelaksuj się i poczekaj z nimi do weekendu. Wieczory służą wyciszeniu się i pomagają ustabilizować się endorfinom, co z kolei pomoże ci wejść w nastrój do snu. Zrób sobie gorącą kąpiel lub usiądź na sofie z gorącym napojem i dobrą książką - wszystko, co możesz zrobić, aby umysł się wyłączył, a ciało odprężyło" - wskazuje.

Konsekwentnie wstawaj i kładź się mniej więcej o tej samej godzinie

Zwrot "konsekwentnie" oznacza, że powinieneś trzymać się tych godzin nawet w weekendy. Ekspertka podkreśla, że jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala organizmowi nauczyć się nowej rutyny, a zegarowi biologicznemu dostosować się do nowej rzeczywistości.

"Po kilku tygodniach trzymania się ustalonych godzin zaczniesz odczuwać zmęczenie na chwilę przed Twoją porą snu. Zaczniesz również naturalnie budzić się rano - tworząc zdrowy cykl snu i wstawania" - tłumaczy. I dodaje, że nauczenie swojego organizmu nowych "zasad" sprawi, iż "nie poczujesz się ospały i zmęczony w ciągu dnia oraz zachowasz koncentrację i produktywność". 

Jedz to, co pomoże ci zasnąć

"Jedzenie wspomagające sen to ostatni trend i powinieneś zacząć go używać dla własnej korzyści" - wyjaśnia Rebecca. Jedną z możliwości jest choćby kurczak - mięso bogate w tryptofan, który pozwala naszemu organizmowi wydzielać melatoninę. 

"Inną świetną opcją są tłuste ryby, takie jak makrela. Kwasy tłuszczowe omega-3 są doskonałym stymulantem uwalniania melatoniny. Ryby te są również źródłem witaminy B6, która odgrywa kluczową rolę w produkcji serotoniny" -  tłumaczy.

Osobom na dietach bezmięsnych, specjalistka radzi sięgnięcie po słodkie ziemniaki. "Są doskonałą alternatywą dla białych ziemniaków, ponieważ zawierają duże ilości witamin z grupy B i są bogate w błonnik wspomagający trawienie. To sprawia, że ​​są one znacznie świetnym składnikiem węglowodanowym na kolację, ponieważ podczas snu powoli uwalniają regenerującą organizm energię" - wskazuje.

Nie lekceważ tego, w jakim otoczeniu śpisz

Prawdopodobnie już zdajesz sobie sprawę, że uporządkowane, spokojne miejsce do pracy pomaga ci lepiej pracować. To samo dotyczy również snu. 

"Przestrzeń, w której będziesz spać, odgrywa ogromną rolę, ponieważ wpływa na jakość snu" - zauważa Rebecca. 

Ekspertka radzi, aby na początku skupić się przede wszystkim na ilości oświetlenia. "Ciemność stymuluje produkcję melatoniny. Zainwestuj w dobre zasłony blokujące światło lub zakładaj maski na oczy podczas snu. Pamiętaj też, aby z samego rana wpuścić więcej światła, ponieważ pomaga to w obudzeniu się" - wyjaśnia.

Rebecca radzi także odpowiedzieć sobie na pytanie - jak wygodne jest twoje łóżko? Jak możesz się spodziewać, odgrywa to kluczową rolę w byciu wyspanym. "Wybierz materac, który odpowiednio podpiera kręgosłup i poduszki, które wspierają szyję. Utrzymanie pozycji ciała w jednej linii jest istotne, po zapobiega obracaniu się w nocy. Upewnij się też, że używasz odpowiedniej pościeli. Tkaniny takie jak len, bawełna czy jedwab mają naturalne właściwości regulujące temperaturę, które zapewniają chłód, gdy noce stają się cieplejsze" - radzi.

A Wy jesteście już gotowi na powrót do biur? Może znacie jakieś inne metody na to, aby przestawić się na powrót do normalności i nie być niewyspanym? Dajcie znać w komentarzach!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 3

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama