Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cyberprzemoc: Internetowy hejt, który niszczy życie

Cyberprzemoc: Internetowy hejt, który niszczy życie
Nękanie może teraz mieć miejsce w dowolnym miejscu i czasie. (Fot. Getty Images)
"Ty pasztecie", "obleśna świnio", "jesteś ciotą" - dzieci wiedzą, co to hejt, choć nie kojarzą go z przemocą i, jeśli już staną się jego ofiarą, nie szukają pomocy. Najwyższy czas, by zauważyć problem. Istnieje kilka użytecznych zasad, które pomogą rodzicom chronić dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci.
Reklama
Reklama

Wiele dzieci i nastolatków posiada smartfon i tablet, a jednocześnie ma dostęp do komputera w domu czy w szkole. Urządzenia elektroniczne to stały element naszego życia i mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki w zależności od sposobu, w jaki ich używamy.

Dostęp do sieci 24/7 nie jest zaletą, gdy technologia ta jest wykorzystywana do nękania lub dyskryminowania. Bywa, że dzieci są nękane przez całą dobę i boją się włączyć swoje urządzenie. Rolą rodziców jest czuwanie nad niebezpieczeństwami, związanymi z nadmiernym udostępnianiem prywatnych danych w internecie.

Czym jest nękanie w sieci?

Zdefiniowanie pojęcia nękania może być trudne. Wynika to z faktu, że nękanie często jest zjawiskiem subiektywnym. Tyran nie musi być świadomy, że to, co robi, jest w rzeczywistości szykanowaniem i może nawet myśleć, że to żart. 

Uniwersytet Tulane przedstawił prostą definicję nękania w sieci. Jest to po prostu "forma zastraszania, która ma miejsce w cyfrowym świecie". Cyfrowy świat to nic innego, jak fora społecznościowe i czaty. 

Sprawcy nękania, zazwyczaj anonimowi, przenieśli się w świat online, przez co łatwiej mogą prowadzić swoją działalność. Szczególnie przerażające jest to, że dziecko nie ma schronienia w domu ani nigdzie indziej z prostego powodu – wszędzie nosi swoje urządzenie i ma dostęp do sieci. Nękanie, którego dzieci mogły niegdyś doświadczać na placu zabaw, może teraz mieć miejsce w dowolnym miejscu i czasie.

Zastraszanie w internecie może być szczególnie powszechne w przypadku dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Jak podaje Cyber ​​Bully 411, w 40% przypadków do cyberprzemocy dochodzi za pomocą wiadomości błyskawicznych, do 29% - w grach internetowych, a 30% - w serwisach społecznościowych.

Tendencje i statystyki

Istnieje szereg statystyk dotyczących nękania w sieci, które należy wziąć pod uwagę i są one silną oznaką, że staje się ona czymś w rodzaju epidemii. Jest to bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować.

Ofiarami cyberprzemocy padają coraz młodsze dzieci. (Fot. Getty Images)
  • 34% studentów doświadczy szykanowania w cyberprzestrzeni w ciągu swojego życia.
  • Dziewczęta są ofiarami cyber-bullingu dwa razy częściej niż chłopcy.
  • Ofiary cyberprzemocy są narażone na większe ryzyko depresji - nawet w porównaniu z ofiarami tradycyjnego tyranizowania.
  • Dzieci są siedmiokrotnie bardziej narażone na przemoc ze strony przyjaciół niż obcych.
  • Prześladowane dzieci są 9 razy bardziej narażone na bycie ofiarą oszustw.
  • 70% studentów zgłasza częste dręczenia w internecie.

Szkolni cyberprzestępcy w rzeczywistości nie wykorzystują internetu do wyszukiwania swoich ofiar, ale używają go, aby nękać tych, którzy już są zastraszani w szkole. Według badania Warwicka, 99% studentów był już zastraszanych, więc cyfryzacja dodała tylko dodatkowy procent. Powyższa statystyka potwierdza tylko tezę, że technologia cyfrowa sama w sobie nie stanowi problemu, ale sprawia, że ​​istniejący się nasilił. Platformy społecznościowe są po prostu narzędziem docierania do istniejących ofiar. 

Statystyki dotyczące nastolatków, którzy są prześladowani online i osobiście są bardzo podobne. Według raportu Narodowe Centrum Edukacji Statystycznej z 2017r., najczęstsze przyczyny zgłaszane przez uczniów w przypadku cyberprzemocy to: samo bycie (27%), rasa (10%), pochodzenie etniczne (7%), płeć (7%), niepełnosprawność (4%), religia (4%), orientacja seksualna (3%).

Kolejnym złym trendem, jest to, że oprawcy prześladują coraz więcej osób. Dziewczęta częściej zgłaszają, że są nękane i szykanowane. Kolejne statystyki pokazują, że do cyberprzemocy względem drugiej osoby dochodzi częściej, kiedy ta jest postrzegana jako inna, a wpływ na to może mieć specyfika danej szkoły.

Według danych Center for Disease Control, 15% licealistów jest nękanych, a 20% zastraszanych na terenie szkoły. Badania przeprowadzone przez Cyber ​​Bullying Research Center, pokazują, że odsetek osób, które doświadczyły cyberprzemocy na pewnym etapie życia, niemal podwoił się od 2007 do 2016 roku.

Rolą rodziców jest czuwanie nad niebezpieczeństwami, związanymi z nadmiernym udostępnianiem prywatnych danych w internecie. (Fot. Getty Images)

Ci, którzy są ofiarami, są postrzegani jako "inni". Istnieją też pewne grupy, które są bardziej narażone na prześladowanie. Jedną z nich jest społeczność LGBT. Inne zagrożone grupy to młodzi ludzie o specjalnych potrzebach lub trudnościach w uczeniu się, np. osoby posiadające dysleksję.

Warto zauważyć, że zastraszanie nie ogranicza się do dzieci i nastolatków. Badanie przeprowadzone w USA w 2014 r. pokazało, że 27 proc. amerykańskich pracowników zgłosiło zastraszanie w pracy, chociaż dorośli rzadziej są prześladowani w internecie.

Kroki zapobiegawcze

Poniżej znajduje się lista kroków, które należy wykonać, aby zminimalizować cyberprzemoc:

  1. W przypadku małych dzieci, ograniczaj dostęp do wszystkich typów urządzeń technologicznych tak długo, jak to możliwe. Urządzenia te mogą mieć niepożądane skutki zdrowotne, które nie są powszechnie znane.
  2. Włącz kontrolę rodzicielską na wszystkich urządzeniach i ustaw czas, kiedy urządzenia mogą być używane. Uważaj na to, w co twoje dziecko lub nastolatek gra. Zablokuj witryny z treściami pornograficznymi lub faszystowskimi.
  3. Upewnij się, że twoje dziecko ma przyjaciół, na których zawsze może polegać. Przyjaciel może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi w przeciwdziałaniu cyberprzemocy, ponieważ ograniczy postrzeganie przez dziecko siebie jako winowajcę.
  4. Zapytaj szkołę, w której uczy się twoje dziecko, jakie środki zapobiegające nękaniu i cyberprzemocy są dostępne w placówce. Jeśli ich nie ma, zapytaj dlaczego.

Podsumowanie

Jeśli twoje dziecko jest ofiarą cyberbullyingu, możesz podjąć następujące kroki:

  1. Jeżeli już dojdzie do ataku, porozmawiaj z dzieckiem i je obserwuj. Upewnij się, że wie że to nie jego wina (jeżeli tak faktycznie jest).
  2. Posłuchaj swojego dziecka, aby zrozumieć zaistniałą sytuację. Wraz z dzieckiem zidentyfikuj problem.
  3. Zbierz jak najwięcej informacji, a następnie porozmawiaj z nauczycielami i rodzicami. Nie działaj pochopnie, spróbuj lepiej zrozumieć sytuację.
  4. Daj sobie kilka tygodni na rozwiązanie problemu. W rzadkich przypadkach nauczyciel i rodzic mogą nie być pomocni. Jeśli tak jest, przeniesienie dziecka do innej szkoły może być jedyną opcją.

Pełny raport "Czym jest cyberprzemoc - przewodnik dla rodziców" znajdziesz TUTAJ.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.33 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama