Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co zrobić, aby były partner nie zrujnował Twojego credit score?

Co zrobić, aby były partner nie zrujnował Twojego credit score?
Rozstanie może doprowadzić do wielu trudnych komplikacji finansowych. (Fot. Getty Images)
Rozstania potrafią być chaotyczne i mogą wywrócić nasze życie do góry nogami. Sytuacja szybko może jednak jeszcze bardziej się pogorszyć, gdy dodatkowo w grę wchodzą pieniądze...
Reklama
Reklama

Jeśli byłeś w długotrwałym związku z drugą osobą, istnieje bardzo duża szansa, że po rozstaniu jesteś z nią związany finansowo. Szczególnie problematyczne są wspólnie zaciągnięte kredyty, a zwłaszcza te na zakup nieruchomości.

"Te zobowiązania finansowe pojawią się zarówno w raportach kredytowych Twoich, jak i Twojego partnera. Będą mieć znaczenie przy wszystkich przyszłych wnioskach o pożyczkę" - zauważa Paul Stringer z grupy Norton Finance Group.

Oczywiście wciąż możesz być związany z partnerem finansowo, nawet jeśli nie zaciągaliście razem kredytów. Zerwanie z partnerem nie wpływa wówczas bezpośrednio na zdolność kredytową, ale problemy, które napotkasz, mogą zrujnować Twój credit score. Możesz np. mieć problemy z uregulowaniem dotychczasowych zobowiązań na czas. Dlatego dobrym pomysłem jest uporządkowanie spraw finansowych niedługo po rozpadzie relacji– aby nie było żadnych niespodzianek. A te - nawet gdy się ich nie spodziewasz - mogą mieć miejsce.

Eksperci podzielili się kilkoma sposobami, za pomocą których możesz zapewnić sobie ochronę swojej zdolności kredytowej po rozstaniu.

Sprawdź od razu swój credit score 

Dziś nie musimy już zamawiać raportu kredytowego - wystarczy, że założymy konto w jednej z agencji kredytowych. (Fot. Getty Images)

Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie raportu kredytowego, aby zweryfikować, co się na nim znajduje.

Sprawdź to np. po to, aby upewnić się, że były partner np. nie zaciągnął w Twoim imieniu jakichś pożyczek.

"Ponadto da ci to dobrą wskazówkę, które konta kredytowe będziesz musiał zamknąć lub zmienić, aby usunąć jakiekolwiek powiązanie finansowe" - podkreślił Paul Stringer.

"Możesz również ustawić alerty ostrzegawcze, aby otrzymywać powiadomienia w przypadku jakiejkolwiek aktywności, która sugerowałaby kradzież tożsamości" - dodał.

Spłać jakiekolwiek wspólne długi JAK NAJSZYBCIEJ

Wspólne długi powinieneś potraktować priorytetowo. (Fot. Getty Images)

Prawdopodobnie odkładasz to na później, ale konieczne jest jak najszybsze uporządkowanie wszelkich wspólnych płatności lub długów – bez względu na to, jak duże lub małe się wydają.

"Niezależnie od tego, czy jest to rachunek za gaz, czynsz, pożyczka na większe zakupy domowe, czy po prostu debet na wspólnym koncie - pełne uregulowanie tych płatności i posprzątanie jest pierwszym kluczowym krokiem do oddzielenia się od wszelkich nieprzyjemnych przyszłych niespodzianek finansowych" - radzi Sarah Holt z grupy Monese.

Zamknij wszystkie wspólne konta bankowe

Konto możesz zamknąć osobiście w banku lub online. (Fot. Getty Images)

Po uregulowaniu wszystkich zobowiązań można przystąpić do zamykania wspólnych kont.

"Można to zrobić usuwając jedną osobę (jeśli jedna ze stron chce być jedynym właścicielem konta) lub składając wniosek o całkowite zamknięcie konta" - wyjaśnia ekspertka z Monese.

"Powinno to być dość proste do wykonania i zwykle można tego dokonać online" - dodaje.

Skontaktuj się z agencjami kredytowymi

Kontakt z agencjami kredytowymi jest jedną z kluczowych rzeczy, którą powinno się zrobić. (Fot. Getty Images)

Po zamknięciu wspólnych kont poproś o usunięcie powiązania finansowego z raportu kredytowego.

"Zapewni to całkowite oddzielenie raportów kredytowych" - tłumaczy James Andrews z portalu money.co.uk

"Możesz to zrobić poprzez kontakt z agencjami takimi jak Experian, Equifax czy TransUnion" - dodaje.

Specjaliści podkreślają, że jest to kluczowy krok, o którym nie można zapomnieć.

"Dopóki to się nie stanie, wszelkie transakcje dokonywane przez Twojego byłego partnera mogą potencjalnie wpłynąć na twój credit score" - podkreśla Paul Stringer.

Ale jest jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać, jeśli przechodzisz przez rozstanie.

"Pamiętaj, że zmiana nazwiska po rozwodzie nie wpłynie na Twoją zdolność kredytową i pozostaniesz finansowo powiązany ze swoim byłym partnerem w systemie, dopóki powiązanie nie zostanie manualnie usunięte" - wskazał.

Poinformuj landlorda, kredytodawców i dostawców usług

Nie zwlekaj z poinformowaniem innych o swojej sytuacji. (Fot. Getty Images)

Zawsze dobrze jest poinformować wszystkie wymienione wyżej osoby o zmianie statusu związku.

"Mogą zaoferować wiele form pomocy i udzelić licznych porad, które naprawdę uproszczą wiele kroków. Wyeliminują także potrzebę jakiegokolwiek przyszłego kontaktu między Tobą a byłym partnerem" - wskazuje Sarah Holt.

"Na przykład landlord może zezwolić na opłacenie pozostałej części czynszu oddzielnie i bezpośrednio do każdej osoby. W ten sposób jedna z osób uniknie ryzyka, że np. były partner będzie się wstrzymywać od płacenia" - dodaje.

Zmień swoje hasła

Lepiej dmuchać na zime i zmnieć swoje hasła i kody PIN. (Fot. Getty Images)

Nawet jeśli Ty i Twój były skończyliście w dobrych stosunkach, ważne jest, aby chronić swoje dane.

Zmiana wszystkich haseł i numerów PIN może wydawać się drastyczna, ale jest to ważny krok dla bezpieczeństwa.

"Chociaż nigdy nie zaleca się ujawniania numerów PIN i haseł partnerowi, wielu z nas i tak to robi. Sytuację pogarsza fakt, że często korzystamy z tego samego hasła we wszystkich miejscach" - wskazuje Sarah Holt z Monese.

"Może to wydawać się trudne i czasochłonne, ale zmiana haseł i numerów PIN na wszystkich kontach, do których twój partner mógł mieć dostęp lub o których wiedział, jest wskazana" - dodaje.

Współzałożycielka Moneymedics, Eve Obasuyi, zaleca również usunięcie informacji finansowych ze wszystkich urządzeń.

"W erze łączności internetowej ważne jest, aby usunąć wszystkie dane konta bankowego, które mogą być zapisane na różnych stronach internetowych i urządzeniach. Warto upewnić się również, że nasze dane bankowe nie będą wysyłane na adres, pod którym wspólnie mieszkaliście" - dodaje.

Osoby, które dopiero przechodzą rozstanie i są zmuszone do dalszego mieszkania ze swoim eks odsyłamy do materiału: Ratunku! Mieszkam pod jednym dachem ze swoim ex!

A Wy mieliście kiedyś jakieś problemy finansowe po rozstaniu ze swoim partnerem? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Metro.co.uk

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.29 / 7

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama