Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Co nas zaskakuje w angielskich mieszkaniach?

Co nas zaskakuje w angielskich mieszkaniach?
Oto dość powszechny widok w angielskich mieszkaniach... (Fot. Thinkstock)
Pralka w szafce, światło na sznurek, 2 krany, rury kanalizacyjne na zewnątrz - Brytyjczycy mają na wszystko wytłumaczenie.
Reklama

Pierwszy raz w Wielkiej Brytanii to zderzenie z inną rzeczywistością. Nie chodzi tu wyłącznie o życie na zewnątrz. Szok przeżyjemy, gdy tylko znajdziemy pierwszy pokój lub mieszkanie, które zechcemy wynająć. Na Wyspach naprawdę będziemy zaskoczeni. Wkrótce na pewno przywykniemy i zaczniemy mniej reagować na rzeczy, jakie po pewnym czasie zaakceptujemy.

Co nas zadziwi w brytyjskich mieszkaniach? Całkiem sporo. Oto lista rzeczy, które rzuciły mi się w oczy w ciągu 6 lat mieszkania w Londynie.

Media na „kluczyk“

No nie dosłownie, jednak każdy z nas chyba się przekonał, że zwłaszcza wynajmując pokój „ładuje się“ prąd czy gaz. Na czym to polega? Otóż posiadamy kartę lub tzw. „kluczyk“ i lecimy do sklepu, kiedy kończą nam się pieniądze na prądzie czy gazie. Opcja całkiem ciekawa, zamiast dostawać co miesiąc rachunek za zużycie mediów, dokonujemy „top up“ w jednym ze sklepów oferujących doładowywanie.
 

Gdzie by tu ustawić pralkę? Może w pokoju? ;-) (Fot. Thinkstock)

Dziwne miejsce pralki

Miejsce pralki w brytyjskim mieszkaniu posiada wiele wersji. Najmniej dziwna jest w kuchni, jednak umiejscowienie jej w salonie czy przedpokoju, nie jest czymś rzadkim. Istnieje też wersja z pralką wbudowanej w ścianę szafce.

Brak gniazdka w łazience

Niby nic takiego, a jednak uciążliwy brak kontaktu to nie lada problem. Zwłaszcza dla kobiet. W Wielkiej Brytanii zapomnijmy o suszeniu włosów, lokówce czy prostownicy, której użyjesz w łazience. Jest to zrobione dla naszego bezpieczeństwa. Coraz częściej można jednak spotkać w mieszkaniach pomysłowe pokonanie i tego problemu. Niejeden nasz Rodak w ten sposób uszczęśliwił swoją kobietę, że po prostu zamontował jej gniazdko właśnie w łazience.

Światło włączane sznurkiem

Kolejne „cudo“ w brytyjskich domostwach. Dla swojego i dzieci bezpieczeństwa nie będziesz włączać światła w łazience za pomocą „pstryknięcia“ włącznika. O nie, pociągniesz sobie za sznureczek, a prąd cię na pewno „nie kopnie“. Z tego co mi wiadomo, ten problem również został rozwiązany przez wielu „specjalistów“, oczywiście również przez Polaków.

Taki włącznik światła zdarza się rzadko - szczególnie w łazienkach, gdzie królują sznurki. (Fot. Thinkstock)

Grzyb

Temat długi, częsty i niezbyt przyjemny, jednak bardzo prawdziwy na Wyspach. Większość z nas miała tą wątpliwą przyjemność mieszkania w lokalu pokrytym czarnym lokatorem na ścianie. Najczęściej grzyb występuje w łazienkach, ale dość powszechny jest także w sypialniach, ukryty za szafą czy innym meblem.

3 bolce, czyli kontakty na Wyspach

Stany Zjednoczone mają swoją wersję kontaktów do sprzętów elektronicznych, więc Wielka Brytania nie mogła być „gorsza“. Przyjeżdżając tu musisz się przygotować na wycieczkę do „funciaka“, sklepu „off licence“ lub ze sprzętem elektronicznym i zakupić odpowiednią przejściówkę, która umożliwi ci korzystanie z polskiego sprzętu elektronicznego.

Podobnie działa to w drugą stronę - kupując elektronikę tutaj, zaopatrz się również w przejściówkę, która umożliwi ci korzystanie ze sprzętu wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii, na kontynencie europejskim.

Zamiast dywanu - wykładzina kryjąca wiele "niespodzianek"... (Fot. Thinkstock)

"Karpety"

Wykładzina dywanowa, czyli po angielsku carpet, to nieodłączny element większości wynajmowanych domów. Niby to ładne na pierwszy rzut oka, na drugi jednak człowiek myśli sobie - ileż to żyjątek ma w sobie, jak wiele lat to tu leży i zdobi nawet łazienkę. Warto zabiegać o panele, wykładzinę winylową, lub szukać sobie mieszkania od razu wyposażonego w te rzeczy.

Tapety na sufitach

Dość dziwne, ale też i częste. Może nie jest to typowy element wystroju angielskich mieszkań, jednak na tyle powszechny, że warto o tym wspomnieć. Chociażby po to, by przygotować czytelnika na ewentualność znalezienia otapetowanego sufitu w mieszkaniu, które chce wynająć. Po co one są? Tego nie wiadomo, wygląda na to, iż mają one zasłonić nieudaną pracę budowlańców, nierównego sufitu, jednak ręki nie dam sobie za to uciąć, nie jestem specjalistą.

Okna inaczej

Niestety okna otwierane są zazwyczaj na zewnątrz (od dołu, lub z boku), co przyprawia wiele problemów zwłaszcza tym, którzy chcą umyć okna. Brytyjczycy naturalnie tłumaczą to w jasny sposób - w ten sposób otwierane okiennice wpuszczają do mieszkań mniej deszczu. A jak wiemy, na Wyspach pada dość często.

Oto bardzo "brytyjski" zlew... (Fot. Thinkstock)

Drzwi bez klamek

Najbardziej znienawidzony przeze mnie element angielskiego mieszkania. Drzwi jak drzwi, otwierane do zewnątrz, ale o zgrozo nie mają klamek od strony korytarza / ogrodu. Nie będę wspominać ile razy zdarzyło mi się zatrzasnąć przypadkowo drzwi, ostatnia taka historia skończyła się bieganiem do sąsiadów w piżamie, wspinaczką przez płot i wyważeniem okna.

Rury kanalizacyjne

Praktyczni Brytyjczycy postanowili budować rury kanalizacyjne na zewnątrz domów. Nie wygląda to zbyt estetycznie, jednak w razie jakiejkolwiek awarii, można się do nich szybko dostać, bez potrzeby skuwania muru. To brzmi rozsądnie, jednak i tak rury straszą swoim wyglądem.

2 krany w umywalce

Fakt, minęły już dawno czasy, kiedy można było się poparzyć lub dostać odmrożeń, a umyte włosy spłukiwało się wodą z miski. Teraz, nawet gdy w łazience czy kuchni posiadamy dwa krany, nie grozi nam żadna skrajna temperatura. Przynajmniej z tego, co mi wiadomo.

Skąd wziął się pomysł na instalację dwóch kranów? Jest wiele wersji odpowiedzi na to pytanie, a Brytyjczycy sami nie potrafią podać jednego powodu takiego rozwiązania. Podobno wymyślono to, aby hartować człowieka, wzmacniać odporność. Jest też historyczne źródło mówiące o szczurach i zanieczyszczeniach w ciepłej wodzie. Logiczne więc było, że Brytyjczycy chcieli oddzielić „gorszą“ wodę od „lepszej“, dlatego wymyślono dwa krany.

Mniej realne powody takiego rozwiązania to możliwość korzystania przez dwie osoby z łazienki, możliwość wyboru, czy chcemy umyć ręce ciepła, czy zimną wodą, a nawet chęć Brytyjczyków do odróżnienia się od reszty Europy...

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.36 / 91

Komentarze


 • Zedd
  6 marca 2018, 10:39

  do listy dodałbym:
  -Council tax,
  -historyczne tablice bezpieczników które watuje się drutem (nie byle jakim, można kupić druty o wymaganym obciążeniu np 5A).
  2 krany w łazience to podobno obejście problemu różnicy ciśnień na ciepłej i zimnej wodzie. Duże ciśnienie zimnej wody wtłaczało ją do środka bojlera z ciepłą wodą przez mieszalnik w kranie. Niektórzy twierdzą ze jednofunkcyjne krany są zwyczajnie tańsze.

 • Marek
  6 marca 2018, 15:18

  zedd, przytaczasz tylko jedną możliwość, którą inni obalają, że przecież były zawory zwrotne. Tak naprawdę nikt nie wie po co były dwa krany. Podobno bojlery były otwarte i zdychały w ich szczury. A może był jakiś stary przepis budowlana nakazujący oddzielną instalację. Teraz już nikt nie wie. Dziś to już tylko żałosna tradycja brytoli i nic się nie da z tym zrobić.

 • Frais
  6 marca 2018, 16:21

  Ja mam jeden kran w łazience i w umywalce i we wannie, w kuchni tak samo....
  Rozbroił mnie kran na zewnątrz, jak chce trawnik w ogrodzie podlać, to muszę piec wyłączyć, bo ciepła woda jest podłączona...

 • Sebski
  6 marca 2018, 17:01

  A co myślicie o umywalce w sypialni albo prysznic w tymże pokoju?

 • Marta
  6 marca 2018, 17:27

  Grzyb,grzyb I duuuuuzo grzyba☺

 • Chrumot
  6 marca 2018, 17:59

  Dwa krany wynikaja z oszczędności - trzeba nalac wystarczająca ilosc wody do zakorkowanek umywalki w po żądanej temperaturze i dopiero myc twarz, rece, zeby. W przypadku kiedy mieszalnik jest w baterii to woda leciii i leciiiiii

 • Tak
  6 marca 2018, 18:08

  Oczywiście że wiadomo dlaczego angloe montowali po 2 krany zamiast mieszalnika. Dawniej leciała woda zimna i ciepła "od miasta". Woda zimna była zdatna do picia, woda ciepła nie. Stąd dwa krany. Inteligentne jak cała anglia razem z narodem :)

 • Olo
  6 marca 2018, 19:00

  Pleśń, grzyb, zanieczyszczenie powietrza = kilka lat mniej. :) wszystko Nam wyjdzie na starość jak dożyjemy. :)

 • Bart
  6 marca 2018, 20:42

  Dwa krany wynikają z tego, że po pierwsze: na strychu jest zbiornik wyrównanwczy w starych instalacjach, na ogół otwarty. Jak napisał kolega Marek. mogły dostać się tam szczury i inne paskudztwa. Po drugie w ciągle podgrzewanej wodzie może rozwinąć się legionelloza. Dlatego Angole używają tylko wody z zimnego kurka do picia. Starszy kolega mówił mi, że matka zawsze mu powtarzała, że z ciepłego kranu nigdy nie należy pić wody.

 • Sowa
  7 marca 2018, 09:35

  I jeszcze ciepla woda w muszli, tez ciekawe

 • Ja z domu
  7 marca 2018, 11:22

  Dwa krany wynikają z tego że bojlery były otwarte i woda w nich mogła być skażona i nie można było pozwolić na to aby zmieszała się z wodą z sieci. Zwykły zawór zwrotny nie zapobiega skażeniu. Otwarty bojler był bez ciśnieni więc często instalacja za nim nie mogła być po prostu wykorzystana przy ciśnieniowym boilerze bo by teog nie wytrzymała. bateria mieszająca też jest niemożliwa wprost do stosowania w takim układzie bo w sieci jest wyższe ciśnienie(specjalne które istnieją do takich zastosowań nie mieszają wody w środku tylko za wylewką)

 • Marco
  7 marca 2018, 17:34

  Internet na okablowanych jak pajęczyna słupach, wszystko ma zewnątrz, jak pada deszcz to niekiedy można zapomnieć o necie, w przełącznikach do światła metalowe blachy zamiast puszek często można zostać popieszczonym przez prąd. I co najgorsze to smród stechlizny i gowna którego ciężko się pozbyć

 • Marjan
  7 marca 2018, 21:03

  he he he, ten szok jak zobaczyłem drut zamiast bezpiecznika :) i pierwszy raz go zakładałem. kolejne to otwarty bojler z ciepłą wodą w szafie :) fajne miałem mieszkanie z pięknym widokiem, ogrzewanie elektryczne i woda za free. super dzielnica z prawdziwymi normalnymi angolami, ale w PL najlepiej

 • Rob
  10 marca 2018, 03:16

  Dodajcie prosze informacje, ze generalnie gniazdka w lazience sa nielegalne.
  Nikt tego nie spawdza. Chyba, ze trzeba wyplacic ubezpieczenie. Wydarzy sie wypadek w innej czesci domu, ubezpieczyciel znajdzie gniazdko = nie masz ubezpieczenia. Chcesz sprzedac dom z gniazdkiem w lazience = zapomnij.
  Jedynym rozwiazaniem sa shower socket zalozone przez zarejestrowanego, w uk, elektryka.

 • Tenand
  19 marca 2018, 18:38

  Nikt nie napisał o dodatkowym wiszącym łóżku w sypialni, mam takie. .I ciekawostka mam 1 bedroom i dwie łazienki jedna we wspomnianej sypialni z prysznicem druga łazienka w korytarzu z wanną. Livingroom podzielony jest na dwa pokoje i korytarz w ktorym sa dwoje drzwi do tych pokoi.Z 1 bedroom zrobiono 3 pokoje i 2 łazienki.Po dwa krany w kuchni i w łazience w drugiej łazience jeden kran poniewaz przerobił Polak ktory wczesniej tu mieszkał.Widziałam jak polacy z butelki plastikowej robią mix ,wbijaja butelke w dwa krany i robią dziurke z ktorej leci zmiksowana woda POLAK POTRAFI.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.05.2019
GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

Sport


Reklama