Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Boisz się latać? Te wskazówki pozwolą Ci przezwyciężyć strach

Boisz się latać? Te wskazówki pozwolą Ci przezwyciężyć strach
Strach przed samolotami można przezwyciężyć! (Fot. Getty Images)
Szacuje się, że co czwarty człowiek boi się wsiąść do samolotu. Jeśli więc należysz do tego grona ludzi - nie jesteś odosobniony! Na szczęście panikę wywołaną podróżą samolotem łatwo można przezwyciężyć - wynika ona bowiem z braku wiedzy o podstawach unoszenia się w powietrze. Czas więc nadrobić zaległości!
Reklama
Reklama

Instynkt wielu ludzi mówi im, że niebo to część świata, która nie powinna być okupowana przez ludzi, a podniebne podróże to coś nienaturalnego. Poczucie to wzmagane jest przez notoryczny strach związany z szeroko rozumianym "brakiem kontroli" w samolocie. Fobia przybiera różne formy i najczęściej związana jest z ciągłym uczuciem zagrożenia.

Wiedza jest kluczem do zwalczania każdej fobii i latanie nie jest tu wyjątkiem. Zacznijmy więc od podstaw - jak możesz przezwyciężyć swój strach przed lataniem? Odpowiedzi udzielił na łamach portalu Independent kapitan Steve Allright z British Airways.

Zrozum, jak działa samolot

Niewiedza o tym, jak to się dzieje, że wykonany z metalu gigant swobodnie porusza się nad ziemią, jest jednym z głównych powodów strachu przed lataniem.

Podobnie jak łódź podwodna poruszająca się w wodzie, czy samochód poruszający się po autostradzie, samoloty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poruszać się na niebie.

"Ruch w powietrzu zawdzięczamy skrzydłom, które przecinają powietrze - to normalne zjawisko, które ma podstawy w fizyce. Samolot jest w stanie poruszać się powietrzu nawet wtedy, gdy wyłączone są wszystkie silniki" - informuje kapitan Steve Allright z linii lotniczych British Airways.

Ufaj pilotom

Komuś, kto obawia się latania, może być ciężko zrozumieć kogoś, kto odczuwa z tego powodu frajdę. Musisz jednak wiedzieć, że dla pilotów to prawdziwa pasja i są ekspertami w swojej dziedzinie - nie znaleźli się za sterami z przypadku, a każdy z nich przeszedł wymagający, dwuletni trening. Trening, który przygotował pilotów na każdą ewentualność.

"Zawód pilota to najbardziej regulowana profesja świata. Piloci regularnie przechodzą testy i dodatkowe szkolenia, które odbywają się co pół roku" - zauważył kapitan British Airways.

Załoga samolotu chętnie Ci pomoże, jeśli odczuwasz niepokój. (Fot. Thinkstock)

Zrozum turbulencje

Ich występowanie jest wysoce niekomfortowe, ale daleko im do niebezpiecznych. "Wszystkie turbulencje są czymś naturalnym i są bezpieczne, ponieważ samolot został zaprojektowany tak, aby je przetrwać. Nawet te ekstremalne, które praktycznie nie wystepują. Jeśli masz zapięty pas, możesz czuć się bezpieczny" - poinformował kapitan Allright.

Kontroluj negatywne myśli

Będąc wysoko nad ziemią łatwo przyciągnąć katastroficzne myślenie - począwszy od wizji płonącego silnika, a kończąc na odpadającym skrzydle.

Zamiast jednak myśleć negatywnie, myśl o pozytywnych rzeczach - katatrofę lotniczą w głowie zastąp happy endem. Tego rodzaju nastawienie pozwoli ograniczyć lęk i zachować spokój.

Skoncentruj się na oddechu

Nie popadniesz w panikę, jeśli będziesz kontrolował swój oddech. Nawet jeśli zaczynasz czuć się niepewnie jeszcze przed odlotem, spróbuj 4-sekundowych wydechów i wdechów. Skoncentruj się również na mięśniach, kiedy będziesz wydychać powietrze. Nawet jeśli wydaje się to dziwne, Twój układ nerwowy to doceni i pozwoli Ci zachować spokój!

Spróbuj myśleć o czymś innym

Inną techniką, która okazuje się być bardzo pomocna, to próba oszukania mózgu - myślenie o czymś innym. Dobrym sposobem jest noszenie gumowej opaski na ręku i "strzelania" nią, kiedy pojawi się niepokój. Inną metodą jest uciskanie skóry pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym - zdaniem ekspertów, miejsce to powiązane jest z uczuciem paniki.

Naucz się technik oddychania, aby lepiej kontrolować swój lęk. (Fot. Thinkstock)

Rozmawiaj z załogą

Pamiętaj o tym, że załoga na pokładzie jest po to, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo. Daj znać pracownikom linii lotniczych, jeśli jesteś zdenerwowany - nie bój się wyrażać nie pokoju czy zadawać im pytań, które uważasz za niepotrzebne.

Nawet jeśli samolot, którym podróżujesz, wydaje "podejrzane" dźwięki, wszystko jest pod kontrolą, o ile załoga lotu nie poinformuje o problemie.

Naucz się walczyć z klaustrofobią

Każdy kto boi się lotów, w mniejszy bądź większy sposób wykazuje oznaki klaustrofobii. I tutaj również przydatna jest nauka myślenia o czymś innym i oddychania. Jeśli czujesz się źle, wstań z fotela i przejdź się po pokładzie, aby rozprostować nogi.

Pomocne jest również znalezienie sobie zajęcia na pokładzie - może to być np. ciekawa książka bądź film w tablecie.

Zaczynaj od małych kroczków

Nie oczekuj od siebie, że nagle przestaniesz bać się latania. Powoli wdrażaj wszystko, o czym napisałem powyżej. Przed odbyciem lotu, wyobraź sobie w głowie całą podróż i to, jak lądujesz. Fobie ciężko przezwyciężyć, ale każdy może to zrobić.

Artykuł powstał na podstawie materiału "How to get over a fear of flying" autorstwa Zoe Gallowey, przy ścisłej współpracy z liniami British Airways.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.67 / 3

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama