Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

8 faktów na temat Wielkanocy, które mogły Ci umknąć

8 faktów na temat Wielkanocy, które mogły Ci umknąć
W tym roku Wielkanoc obchodzimy w trochę smutniejszych okolicznościach ze względu na trwającą pandemię. (Fot. Getty Images)
Niedziela Wielkanocna jest dla chrześcijan najważniejszym dniem w roku, ponieważ jest to celebracja zmartwychwstania Jezusa. Zanim więc przystąpisz do celebracji, poświęć chwilę i poznaj kilka ciekawostek, którymi zaimponujesz bliskim przy wielkanocnym stole!
Reklama
Reklama

Legenda o zajączku pochodzi z Niemiec

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięła się legenda o zajączku wielkanocnym?

Umówmy się - idea zająca biegającego z koszyczkiem pełnym jajek nie ma sama w sobie żadnej logiki. Ale czy musi ją mieć? Wystarczy spojrzeć na tę tradycję z przymrużeniem oka, podobnie jak na Świętego Mikołaja, który przecież też nie ma żadnego związku z Bożym Narodzeniem. 

Pochodzenie zajączka wielkanocnego sięga setek lat, a jego historia wywodzi się z przedchrześcijańskich Niemiec. Nad Renem zając był symbolem płodności oraz pogańskiej bogini wiosny.

Kiedy chrześcijaństwo zaczęło podbijać Europę, pogańskie zwyczaje po prostu wymieszano z chrześcijańskimi, aby ułatwić ludziom przejście na nową religię. Od tego czasu miliony ludzi co roku obchodzi najważniejsze święto chrześcijańskie - Zmartwychwstanie Pańskie - w towarzystwie czekoladowych zająców i kolorowych jajek.

W krajach anglojęzycznych nazwa "Easter" wywodzi się od bogini Eostre

Dlaczego w krajach anglojęzycznych Wielkanoc to Easter? Czy ma to jakiś związek ze "wschodem"? Nic bardziej mylnego.

Nazwa Easter pochodzi od anglosaskiej bogini Eostre, która w przeszłości odpowiadała m.in. za światło, świt i płodność. W dawnych czasach na terenie dzisiejszej Anglii czczono ją w okresie Wielkanocy, aby celebrować nadejście wiosny.

(Fot.  Deviantart/ThaliaTook)

Każdego dnia w UK produkuje się 1,5 mln Cadbury Creme Eggs

Kolejny fascynujący fakt związany z Wielkanocą - Cadbury produkuje aż 500 milionów Creme Eggs każdego roku! Gdybyś ułożył je jeden na drugim, stworzyłbyś konstrukcję 10 razy wyższą od Mount Everest.

Według oficjalnych danych, fabryka Cadbury w Birmingham dziennie produkuje aż 1,5 mln tych przysmaków. Nic dziwnego - Creme Egg jest obecnie najpopularniejszym czekoladowym jajkiem na całym świecie!

Malowanie jajek to tradycja z Ukrainy

Od niezliczonych pokoleń Ukraińcy ozdabiali jajka jako wezwanie do bogów i bogiń zdrowia oraz płodności.

Pisanki na Ukrainie tworzy się przy wykorzystaniu wosku i barwników. Zwyczaj ten przechwycił cały świat, gdy ukraińscy imigranci spopularyzowali tradycję w USA.

Najcięższa pisanka na świecie waży 2,26 ton

Ma 9,4 metra wysokości, 5,5 metra szerokości i jest oficjalnie największym jajkiem wielkanocnym na świecie. Gigantyczne jajko o nazwie Vegreville Pysanka znajdziemy w Vegreville w Kanadzie w prowincji Alberta.

Ciekawostką jest fakt, że konstrukcja jajka zajęła 12 tys. godzin i użyto do niej 3 500 kawałków aluminium.

(Fot. Buyoya Inspiring Travel)

Symbolem Wielkanocy jeszcze do niedawna były precle

Kiedy myślimy o Wielkanocy, zwykle przychodzą nam na myśl czekoladowe jajka, zajączki i kolorowe jajka. Jeśli spędziliśmy w UK wystarczająco dużo czasu, prawdopodobnie nie wyobrażamy sobie również tych świąt bez hot-cross buns. 

Dużym zaskoczeniem jest więc fakt, że jeszcze w latach 50-tych na czele najbardziej charakterystycznych potraw znajdował się precel. Tradycja ta wywodziła się z Niemiec, gdzie w Wielki Piątek zawsze jadało się precla z jajkiem na twardo.

Pierwsze czekoladowe jajko powstało w Wielkiej Brytanii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto wpadła na pomysł zrobienia jajek z czekolady? Oczywiście Brytyjczycy!

W XIX wieku rodzina Fry z Bristolu prowadziła największą fabrykę czekolady na świecie i wyprodukowała pierwsze czekoladowe jajko - miało to miejsce dokładnie w 1873 roku. Przysmaki te szturmem zdobyły popularność na całym świecie i zainspirowały również innych producentów do tworzenia podobnych słodyczy - w tym giganta Cadbury, który rozpoczął produkcję jajek już dwa lata później (w 1875 roku).

(Fot. Cadbury)

W Niemczech obowiązuje zakaz tańczenia w Wielki Piątek 

W Wielki Piątek, który rozpoczyna wielkanocny weekend, publiczne tańce w większości krajów związkowych w Niemczech są nielegalne.

Nawet klubowa stolica Europy, Berlin, staje się wówczas strefą wolną od tańca z szacunku dla tego religijnego dnia.

W Badenii-Wirtembergii muzyka jest dozwolona, ale taniec już nie, podczas gdy w Bawarii, jeśli zostaniesz przyłapany na graniu jakiejkolwiek muzyki, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 10 000 euro.

Prawo to wynika z szacunku dla chrześcijan, którzy tego dnia w domach opłakują śmierć Jezusa.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.8 / 15

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama