Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

7 rzeczy, za które kochamy Londyn

7 rzeczy, za które kochamy Londyn
Londyn - miasto wielu niespodzianek i możliwości... (Fot. Thinkstock)
Londyn to miasto, które można kochać lub nienawidzić , ale nie pozostanie ono nikomu obojętne. Jedni są dumni mieszkając tu, inni wzdrygają się na myśl o wielkomiejskim zgiełku, mieszaninie języków, kultur i kosztach życia...
Reklama

Nie ma wątpliwości co do tego, że istnieją powody, dla których można nienawidzić to miasto. Jednak bez dłuższego zastanowienia, jednym tchem nietrudno też wymienić choć kilka powodów, dla których uwielbiamy Londyn.

Mimo wad jednej z największych i najdroższych stolic, „angielskiej pogody“ i zaniedbanych dzielnic znajdujących się daleko od centrum, miasto to jest niepowtarzalne.

Za co najbardziej kochamy Londyn?

1. Filmowy klimat
Przechadzając się uliczkami, zwiedzając najbardziej znane miejsca, eksplorując nieodkryte dotychczas dzielnice, nie sposób ulec wrażeniu, że „ gdzieś już to widziałem“. Nic w tym nie ma dziwnego, biorąc pod uwagę kilkaset filmów, które zostały nakręcone właśnie w Londynie.

W poszczególnych częściach „Harry'ego Pottera“ bez problemu dopatrzymy się znanych nam miejsc, ukochany „Notting Hill“, czy familijny „101 dalmatyńczyków“ też naszpikowany jest charakterystycznymi miejscami w Londynie. Na pewno wielu z nas często podczas oglądania filmu czy serialu niejednokrotnie mówi: „byłem tu“, „znam to miejsce“. To jest właśnie nasz sławny Londyn, w którym nierzadko można trafić na ekipę filmową, a nawet dostać rolę choćby statysty.

 

2. Imprezy
W tym mieście nie sposób się nudzić, każdego dnia odbywają się tu niesamowite koncerty, imprezy, których trudno szukać w innych miastach. Tutaj zobaczysz na scenie legendy z każdego gatunku muzycznego. Nie brakuje też koncertów polskich wykonawców, którzy chętnie odwiedzają Londyn. Tematyczne imprezy, festiwale, coroczne zimowe atrakcje - to miasto nigdy nie śpi i zawsze jest w stanie zapewnić rozrywkę nawet najbardziej wybrednej osobie.
 

3. Autobusy
Czerwone, piętrowe autobusy, które codziennie zakorkowują miasto, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków kojarzonych z Londynem. Owiane sławą środki publicznego transportu są nieodłącznym elementem krajobrazu miasta i to bez względu na porę dnia i nocy.

W żadnym innym autobusie nie zobaczysz „z góry“ magicznego miasta, a jeśli masz dość widoku z piętra, zawsze możesz przenieść się na jego dolne piętro.

4. Kultura
Londyn to miasto tętniące nie tylko życiem, ale i kulturą. Znajdziemy tu niezliczoną ilość muzeów, teatrów, historycznych parków czy galerii. Do najbardziej znanych miejsc w tym ośrodku kulturalnym, jakim jest Londyn należą: Opera Królewska Covent Garden i Angielska Opera Narodowa w London Coliseum, London Symphony Orchestra, Royal Albert Hall, National Gallery, Muzeum Wiktorii i Alberta, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskie, Tate Gallery.

5. Praca
Nie oszukujmy się, głównie przywiodła nas tu praca. Londyn to miasto, w którym najłatwiej o etat. Każdego dnia na szukających zatrudnienia na różnych stanowiskach, czekają tysiące ogłoszeń. W Londynie łatwiej o rozpoczęcie własnego biznesu, co Polacy coraz częściej zauważają i wykorzystują. Zarobki także wybijają się ponad średnią krajową, co jest dodatkowym wabikiem dla szukających dobrze płatnej pracy.

6. Ubiór
Mieszkańcy Londynu są specyficzni. A to nie przywiązują zbytnio wagi do ubioru, a to znów ubierają się ekscentrycznie, a to wyzywająco, ale generalnie panuje zasada: mój strój, moja sprawa. Dzięki temu i my po pewnym czasie potrafimy w kapciach wyjść do pobliskiego sklepu. Nie dziwi nas stojąca przed nami w „oflajsensie“ starsza pani w szlafroku, ani matka odprowadzająca dziecko do szkoły ubrana w piżamę wystającą spod kurtki. I chwała za to Londynowi.
 

7. Parki
Nic tak nie uspokaja w Londynie jak rozległe i liczne parki. Można je znaleźć niemal w każdej części miasta. Niektóre z nich są pokaźnych rozmiarów, inne zachwycają doskonałą pracą ogrodników. Jest nad czym się „rozpływać“. Niemal w każdym parku znajdziemy jezioro, czy staw, plac zabaw i... liczne wiewiórki gotowe jeść z ręki oraz zielone papużki. Do najpiękniejszych parków londyńskich należą wchodzące w skład Królewskich Parków: Bushy Park, The Green Park, Greenwich Park,Hyde Park, Kensington Gardens, The Regent's Park, Richmond Park i St. James's Park.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.25 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.07.2019
GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

Sport


Reklama